Prof. Antoni Cygan rektorem ASP w Katowicach

Prof. dr hab. Antoni Cygan, obecnie urzędujący rektor, został (12.04) ponownie wybrany na rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w kadencji 2016-2020. Był jedynym kandydatem i otrzymał 47 z 48 głosów elektorów, jedna osoba wstrzymała się.

Prof. Cygan chce kontynuować dotychczas podejmowane działania. W strategii podkreślił, że "kolejne cztery lata to przede wszystkim naturalna i konieczna kontynuacja rozpoczętych działań". Wymienił m.in. doposażenie otwartej w ub.r. nowoczesnej siedziby uczelni oraz rozwój prowadzonej tam działalności kulturalnej. Wsparcia zdaniem rektora-elekta wymagają także cykliczne wydarzenia organizowane dotąd przez uczelnię (m.in. Agrafa, Książka dobrze zaprojektowana czy Triennale Grafiki). Ważna jest również możliwość promocji twórczości studentów poza uczelnią.

Urodzony w 1964 roku w Zabrzu. Studiował na Zamiejscowym Wydziale Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1988 roku, w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Tomasza Jury oraz w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja S. Kowalskiego.

Od 1992 roku pracuje w macierzystej uczelni, obecnie prowadząc Pracownię Rysunku dla studentów lat II-V. W roku 2003 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2013 tytuł profesora zwyczajnego. Wybrany rektorem uczelni na kadencję 2012-2016.

Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, między innymi w Zabrzu, Katowicach, Gliwicach, Lyonie, Helsinkach, Londynie, Opawie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest autorem trzech cykli Drogi Krzyżowej, m.in. do Bazyliki NMP w Licheniu. Zajmuje się również projektowaniem wnętrz kościołów (m.in. Kompleksowy projekt wnętrza, ołtarzy, malarstwo w kościele Św. Pawła Apostoła w Zabrzu, Kościół Św. Urbana w Paniówkach, Kaplica Domu Księży emerytów w Katowicach).

Wybory na kadencję
2016-2020

Rektorzy w kadencjach 2002-2020

Konferencje Rektorów

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki