Prof. Mariusz Grzegorzek rektorem Szkoły Filmowej w Łodzi

Prof. dr hab. Mariusz Grzegorzek, obecny rektor Szkoły Filmowej, został (14.04) ponownie wybrany  na stanowisko rektora Szkoły Filmowej w Łodzi w kadencji 2016-2010. Uprawnionych do głosowania było trzydzieści pięć osób, głosowało trzydziestu trzech elektorów, wszyscy oddali ważne głosy. Rektor-elekt uzyskał poparcie dwudziestu siedmiu głosujących. Był jedynym kandydatem na stanowisko rektora.

Podczas spotkania przedwyborczego prof. Grzegorzek podkreślał, że cztery lata temu był zawiedziony i rozczarowany sytuacją w szkole. - Wiedziałem, że muszę próbować to zmienić, albo po prostu odejść. To miejsce jest dla mnie bardzo ważne, jestem z nim emocjonalnie związany. Dlatego postanowiłem wziąć za nie odpowiedzialność… Nie lubię się chwalić, ale uważam, że Szkoła w ciągu ostatnich czterech lat bardzo się zmieniła. Jest bardzo dobrze postrzegana - i w Polsce i na świecie. Panuje pewne obiegowe przekonanie, że w Szkole coś się dzieje. To przekonanie bardzo ogólne, ale w swojej istocie bardzo ważne. To owoc pracy nas wszystkich - mówił rektor.

Prof. Mariusz Grzegorzek (ur. 20 stycznia 1962 w Cieszynie) jest absolwentem i wykładowcą Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi. Na PWSFTviT wykłada od 1989 roku, stanowisko rektora objął w 2012 roku.

Jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, scenografem, grafikiem, współwłaścicielem firmy produkcyjnej Krakatau. Jego zrealizowane w czasach studiów w łódzkiej Szkole etiudy „Krakatau” i „Robak” zdobyły uznanie zdobywając główne nagrody na  najważniejszych festiwalach filmów krótkometrażowych.

Zadebiutował w 1993 roku pełnometrażowym filmem fabularnym „Rozmowa z człowiekiem z szafy” zaproszonym do udziału w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, na którym zdobył nagrodę dla najlepszego debiutu. W 1999 r. zrealizował „Królową aniołów”, w 2009 r. szeroko dyskutowany „Jestem twój”. W 2015 roku razem ze studentami Szkoły stworzył „Śpiewający obrusik”, niezwykły projekt filmowy, pierwszy pełnometrażowy fabularny dyplom aktorski, który na Festiwalu Filmowym w Gdyni zdobył „Złotego Pazura”, nagrodę prestiżowej sekcji „Inne Spojrzenie”. Jest również autorem filmów muzycznych poświęconych wybitnym postaciom współczesnej muzyki, takim jak Arvo Part, Meredith Monk, Giya Kancheli, Paweł Szymański. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Jako reżyser teatralny związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym przygotował kilkanaście, wielokrotnie docenianych na festiwalach teatralnych, inscenizacji. Współpracował też m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Studio w Warszawie i Starym Teatrem w Krakowie oraz z Wydziałem Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi, gdzie reżyserował spektakle dyplomowe studentów uczelni.

Jego najnowszy film to "Śpiewający obrusik", czyli zrealizowana ze studentami wydziału aktorskiego pierwsza w historii uczelni pełnometrażowa produkcja dyplomowa.

Wybory na kadencję
2016-2020

Rektorzy w kadencjach 2002-2020

Konferencje Rektorów