Perspektywy publikują co roku rankingi szkół ponadgimnazjalnych, szkół wyższych, kierunków studiów i programów MBA. W czerwcu 2015 rodzina ta powiększyła się o nowego członka: Ranking Liceów STEM. W tym roku do liceów dołączyliśmy technika.
Dlaczego dla nowego rankingu przyjęliśmy nazwę STEM?
STEM – czyli Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) to te obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice. Hasło STEM jest powszechnie znane w edukacji i gospodarce USA i innych krajów. Wiadomo tam, że bez dobrej edukacji w zakresie STEM nie ma innowacyjności, rozwoju i dobrobytu. Najwyższy już czas, żeby świadomość taka upowszechniła się również szeroko w Polsce.
Nasza misja
Celem Rankingu Liceów i Techników STEM jest budzenie w młodych ludziach pasji do takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia i informatyka – a następnie inspirowanie ich do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich i w naukach ścisłych.
Ranking wskazuje licea i technika, które najlepiej przygotowują kandydatów na takie właśnie studia i mogą być inspirującym przykładem dla innych. Inicjatorzy rankingu są przekonani, że stanie się on rekomendacją zarówno dla kandydatów do szkół zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi, jak i dla wiodących uczelni, ceniących absolwentów szkół ponadgimnazjalnych najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych.
Jest symboliczne, że uroczyste wręczenie dyplomów laureatom rankingu odbywa się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie podczas konferencji „Lean in STEM” poświęconej promowaniu kariery w obszarze STEM. Uczestnicy konferencji – to przedstawiciele uczelni i przemysłu, dyrektorzy liceów i techników, młodzi naukowcy i goście zagraniczni. Partnerami konferencji są Ministerstwo Cyfryzacji, Centrum Nauki Kopernik, Research in Germany oraz takie firmy jak Intel, Siemens, Cisco, Cemex, Roche, Boston Consulting Group, IGT i Schneider Electric.
Strona konferencji: www.leaninstem.pl/conference
Metodologia
Ranking Liceów STEM 2016 uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2015 r. zdawało minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki szkoły z matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. Ranking został oparty na trzech kryteriach:
- wynikach matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów: matematyka, fizyka, chemia, biologia oraz informatyka (50%);
- wynikach matury obowiązkowej z matematyki (25%);
- sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych, odpowiadających swoim profilem zakresowi STEM (25%).
Łącznie sklasyfikowano 200 najlepszych liceów STEM w Polsce.
Ranking Techników STEM 2016 uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2015 r. zdawało minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki szkoły z matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. Ranking został oparty na trzech kryteriach:
- wynikach matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów: matematyka, fizyka, chemia, biologia oraz informatyka (50%);
- wynikach matury obowiązkowej z matematyki (35%);
- sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych, odpowiadających swoim profilem zakresowi STEM (15%).
Łącznie sklasyfikowano 100 najlepszych techników STEM w Polsce.
Przejdź do pełnej metodologii »
Zwycięzcy 2016
W drugiej edycji Rankingu Liceów STEM Perspektywy 2016 ponownie zwyciężyło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.
Na drugim miejscu jest Liceum Akademickie UMK w Toruniu, które w ubiegłym roku było na piątym miejscu.
Na trzecim miejscu jest XIII LO w Szczecinie, na czwartym – LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, a na piątym – Publiczne LO Politechniki Łódzkiej.
W pierwszej edycji Rankingu Techników STEM zwyciężyło Technikum Łączności nr 14 w Krakowie. Na drugim miejscu jest Technikum Zawodowe nr 7 w Nowym Sączu. Na trzecim miejscu uplasowało się Technikum w ZSE w Radomiu. Czwarte jest Technikum Komunikacji w Poznaniu, piąte – Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Perspektywy