Wschodzące gwiazdy STEM

Są młode, zdolne i ambitne. To one zmieniają, lub wkrótce będą zmieniać świat nowych technologii na lepsze. Niektóre z nich, mimo młodego wieku, mają na koncie osiągnięcia, których nie powstydziliby się naukowcy z wieloletnim doświadczeniem. Spotkamy je na konferencji STEM Education for Innovation – Women in the forefront.

Podczas konferencji STEM Education for Innovation – Women in the forefront (31 maja / 1 czerwca 2016 r., Centrum Nauki Kopernik w Warszawie) zorganizowana zostanie specjalna przestrzeń STEM Rising Stars, w której utalentowane studentki, doktorantki i absolwentki kierunków inżynierskich i ścisłych oraz młode wynalazczynie i informatyczki będą mogły wziąć udział w speed mentoringu z wybitnymi specjalistkami z branży high-tech i nauki.

Szybki mentoring

Przestrzeń STEM Rising Stars będzie dedykowana właśnie tym kobietom, aby poprzez rozmowę i wymianę kontaktów mogły jeszcze sprawniej rozwijać swoje pasje. Głównym celem strefy jest spotkanie się z inspirującymi kobietami sukcesu w dziedzinach STEM, na tzw. speed mentoringu. Jest to format spotkania nakierowany na wymianę kontaktów biznesowych, podczas którego pary – mentorki i tzw. mentees uczestniczą w serii krótkich rozmów, podczas których dzielą się swoimi celami naukowymi czy biznesowymi. Mentorkami w sektorze Rising Stars będą kobiety zaangażowane w programy „Girls Go Start-Up! Academy” oraz „Lean in STEM”.

Na STEM Rising Stars planowane są także dodatkowe atrakcje – m.in. stoisko z ubraniami Ennbow, na którym projektantka Kasia Piasecki przeprowadzi warsztaty na temat optymalnego biznesowego dress code’u.

Joanna Maraszek odbiera stypendium Intel-Perspektywy

Trzeba wspierać ten potencjał

Wspieranie kobiet stawiających swoje pierwsze kroki w świecie innowacji i nowych technologii – naszych Rising Stars, jest bardzo istotne. Według badania Potencjał kobiet dla branży technologicznej (badanie Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i firmy Siemens, zrealizowane w okresie od grudnia 2014 r. do kwietnia 2015 r. w 15 firmach technologicznych na rynku polskim) kobiety stanowią tylko 27 proc. pracowników firm. Najmniej z nich robi karierę w branży informatycznej i teleinformatycznej. Udział kobiet w zarządach badanych firm wynosi 26 proc. Dynamika tych statystyk to wzrost na poziomie 11 proc. w ciągu pięciu lat wstecz, w przypadku stanowisk menadżerskich i dyrektorskich oraz 6 proc. w odniesie niu do zatrudnienia kobiet w nowych technologiach w ogóle. Czyli niewiele i powoli.

Badanie objęło także dwa tysiące maturzystek przepytanych w kontekście znajomości nowych technologii oraz planów edukacyjnych i zawodowych na przyszłość. Większość z nich nie słyszała nigdy o słynnej kobiecie inżynierce czy naukowczyni (poza Marią Skłodowską-Curie). Tylko 14 proc. respondentek wskazało, że słyszały o kobiecie naukowczyni, 15 proc., że zna taką osobę osobiście, a 11 proc. że jest to ktoś z ich rodziny. Zatem odsetek osób, które znają kobietę naukowczynię pokrywa się z odsetkiem tych dziewczyn, które deklarowały, że znają ja osobiście. Płynie z tego wniosek, że kobiety pracujące w branży technologicznej czy nauce nie są zauważane przez szeroko pojętą opinię publiczną. To także świadczy o tym jak ważne jest wsparcie kobiecych wzorców w nauce i inżynierii.

Estera Kot z mentorem Pawłem Koniszewskim

Poznajmy się

W strefie STEM Rising Stars będzie można spotkać na pewno Katarzynę Chrapko – młodą innowatorke, która już w wieku 13 lat opracowała metodę badania i bezinwazyjnego leczenia organów ludzkich za pomocą infradźwięków (za co została nagrodzona tytułem Młodego Naukowca w konkursie E (x) plory). Kasia zdobyła wiele prestiżowych nagród i tytułów (m.in. złoty medal na 63. Salonie Innowacji – Brussels Innova 2014 oraz złoty medal w konkursie International Warsaw Invention Show 2014). Aktualnie jest uczennicą liceum.

Kolejną młodą wschodzącą gwiazdą nauki, którą zaprosiliśmy do kręgu Rising Stars jest Klaudia Gębala, 19-latka z liceum w Szczecinie. Klaudia to najmłodsza uczestniczka programu Girls Go Start-up! Academy – programu mentoringowego i konkursu na najlepszy kobiecy start-up. Marzeniem Klaudii jest praca nad innowacjami biomedycznymi.

Do grona Rising Stars dołączy także Estera Kot, aktualnie programistka oraz studentka elektrotechniki na Politechnice Warszawskiej. Estera jest stypendystką pierwszej edycji programu firmy Intel i Fundacji Perspektywy Nowe technologie dla dziewczyn. Co więcej, jako jedna z najlepszych stypendystek wybiera się na staż w siedzibie Intela w USA, gdzie będzie zgłębiać tajniki języka programowego Scala.

Na miejscu będą także zdolne studentki uczelni technicznych  – Aleksandra Gabryjałowicz, studentka Energetyki na Politechnice Poznańskiej; Martyna Gola, studentka informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Paula Kochańska, inżynierka oprogramowania, studenta fotoniki na Politechnice Warszawskiej oraz Joanna Maraszek, stypendystka pierwszej edycji programu Nowe technologie dla dziewczyn oraz studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W sektorze Rising Stars będzie można spotkać także wiele innych niezwykłych dziewczyn. Zapraszamy do wzięcia udziału w dwudniowej konferencji. Więcej informacji na leaninstem.pl/conference

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki

Steroide online kaufen seriösen steroide Shop in Deutschland