Uniwersytet Morski w Gdyni |
||
81-225 Gdynia, ul. Morska 81-87 |
O uczelni
Uniwersytet Morski w Gdyni (UMG) to największa państwowa uczelnia morska w Polsce i jedna z największych w Europie, kształcąca przyszłych oficerów floty handlowej oraz kadry inżynierskie i menedżerskie dla gospodarki morskiej i regionu nadmorskiego na poziomie licencjackim, inżynierskim, magisterskim i doktorskim. Uczelnia prowadzi także kształcenie uzupełniające dla oficerów i specjalistów gospodarki morskiej. Ponadto umożliwia zdobywanie wiedzy na studiach niestacjonarnych, podyplomowych oraz kursach kwalifikacyjnych i specjalistycznych. Oferta kierunków i specjalności jest bogata i odpowiada na aktualne zapotrzebowanie rynku pracy, a niewątpliwą zaletą Uczelni jest to, że kształci na wydziałach, kierunkach i specjalnościach zarówno morskich, jak i lądowych.
Rok założenia: 1920
Uczelnia w liczbach
Liczba studentów ogółem: 3489
- w tym liczba kobiet: 1061
- w tym liczba cudzoziemców: 105
- w tym studenci stacjonarni: 2651
Nauczyciele akademiccy: 337
Uprawnienia habilitacyjne: 4
Uprawnienia doktorskie: 4
Władze Uczelni w kadencji 2020-2024:
- prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit – Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
- dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG - Prorektor ds. Nauki
- dr hab. inż. Mirosław Czechowski, prof. UMG - Prorektor ds. Studenckich
- dr hab. Sambor Guze, prof. UMG - Prorektor ds. Kształcenia
- prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk - Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju
Informacje dodatkowe
Ogólne zasady przyjęć na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia:
- wynik pisemnego egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym;
- wynik pisemnego egzaminu maturalnego z wybranego przez kandydata przedmiotu spośród matematyki, fizyki z astronomią, chemii, geografii, biologii lub informatyki zdawanego na poziomie rozszerzonym;
- wynik pisemnego egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego (angielski lub niemiecki lub francuski lub rosyjski lub włoski lub hiszpański) na poziomie podstawowym;
- wynik pisemnego egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego (angielski lub niemiecki lub francuski lub rosyjski lub włoski lub hiszpański) na poziomie rozszerzonym.
Ogólne zasady rekrutacji dla kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia
- W toku postępowania rekrutacyjnego należy przedstawić dyplom ukończenia studiów wyższych wraz z suplementem zawierającym informację o średniej ocen ze studiów.
W przypadku gdy uczelnia kandydata nie wydała jeszcze dyplomu – należy dołączyć zaświadczenie o odbytych studiach I stopnia lub jednolitych magisterskich (z obliczoną średnią ocen uzyskanych w ich toku, oceną na dyplomie oraz uzyskanym tytułem) potwierdzone przez uczelnię, której kandydat jest absolwentem. Dyplom ukończenia studiów należy dostarczyć w ciągu miesiąca od daty rozpoczęcia semestru.
UWAGA:
- Morskie świadectwo zdrowia*) zdrowia tylko na specjalność morską na Wydział Nawigacyjny.
- Kandydaci na Wydział Mechaniczny obowiązkowo dostarczają zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza medycyny pracy, które uprawnia do studiowania (w tym odbywania praktyk*) - kandydaci na studia I stopnia.
- Kserokopię ważnej książeczki zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych (oryginał do wglądu) lub oryginał ważnego orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych *) – tylko na kierunek Nauki o Jakości.
Koszty badań lekarskich potrzebnych do uzyskania morskiego świadectwa zdrowia, uzyskanie książeczki zdrowia i orzeczenia dla celów sanitarno-epidemiologicznych, zaświadczenia od lekarza medycyny pracy pokrywają kandydaci.
*) dostarczane w terminie ustalonym przez dziekana wydziału.