Akademia Policji w Szczytnie |
||
![]() |
12-100 Szczytno, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 111 |
O uczelni
Z dniem 1 sierpnia 2023 roku zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z 14 kwietnia 2023 roku o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez właściwego ministra do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Policji, ustaw o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarniczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 roku poz. 1088) Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie zmieniła nazwę na Akademia Policji w Szczytnie.
Akademia Policji w Szczytnie jest jednostką organizacyjną Policji w rozumieniu ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
Ponadto, zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jest uczelnią służb państwowych nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (posiadającą osobowość prawną).
Misją Uczelni jest odkrywanie i przekazywanie prawdy z zakresu nauk społecznych w dyscyplinach nauki o bezpieczeństwie i nauki prawne, w szczególności dotyczących bezpieczeństwa i porządku publicznego, poprzez prowadzenie badań, kształcenie kadr naukowych, doktorantów, studentów, słuchaczy, uczestników kursów i szkoleń oraz jej upowszechnianie.
Akademia Policji w Szczytnie nawiązuje do chlubnych tradycji Polskiej Policji. Uczelnia kultywuje pamięć o poświęceniu polskich policjantów oraz ich zaangażowaniu w walkę o niepodległość Polski.
Akademia Policji w Szczytnie ma wieloletnią tradycję w kształceniu funkcjonariuszy służb mundurowych, jak również osób cywilnych. Swoje ustawowe zadania realizuje poprzez realizowanie:
− szkoleń,
− kursów,
− studiów pierwszego i drugiego stopnia w formie stacjonarnej i niestacjonarnej,
− studiów podyplomowych.
Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinach: nauki o bezpieczeństwie oraz nauki prawne. Teren, na którym mieszczą się obiekty APwSz to obszar o powierzchni ponad 37 ha. Oprócz budynków dydaktycznych, administracyjnych i gospodarczych mieszczą się na nim: akademiki, hotel dla gości, centrum konferencyjne z salą kinową, biblioteka, strzelnica, a także obiekty sportowe (boiska, pływalnia, siłownia). Akademia Policji w Szczytnie posiada doskonałą bazę dydaktyczną, w tym ponad 90 sal wykładowych o powierzchni 1553 m2 wyposażonych w nowoczesny sprzęt audiowizualny i specjalistyczny. Są to m. in.:
- Centrum Badań i Rozwoju Kompetencji w Policji,
- aula im. Władysława Stasiaka,
- aula im. insp. P.P. dr. praw W.M. Sobolewskiego,
- aula im. ks. Prałata Zbigniewa J. Peszkowskiego,
- Symulator kierowania pojazdami uprzywilejowanymi podczas działań typowych i ekstremalnych,
- Symulator działań Policji w sytuacjach kryzysowych,
- pracownie specjalistyczne, w tym analizy kryminalnej, języków obcych, zwalczania cyberprzestępczości,
- sala konferencyjna z pełnym wyposażeniem do tłumaczeń symultanicznych,
- Centrum Symulacji WSPol. (pomieszczenie do interwencji w ruchu drogowym i udzielania I pomocy ofiarom wypadków, sklep, bar, mieszkanie).
Ponadto Akademia Policji w Szczytnie dysponuje:
- kompleksem strzelnic, w tym strzelnicę do strzelań sytuacyjnych z użyciem amunicji barwiącej,
- krytą pływalnią,
- bazą hotelowo-noclegową mogącą pomieścić blisko 1500 osób,
- stołówką (560 miejsc),
- Ośrodkiem Konferencyjno-Wypoczynkowym Wałpusz z domkami letniskowymi oraz salą konferencyjną wyposażoną w sprzęt multimedialny, a także wypożyczalnią sprzętu wodno-rekreacyjnego.
Uczelnia dysponuje Biblioteką z unikalnym księgozbiorem - ponad 220 tys. woluminów, 176 tytułów czasopism krajowych i 19 tytułów zagranicznych. Ponadto słuchacze mają możliwość skorzystania z 73 stanowisk komputerowych. Akademia Policji w Szczytnie posiada wydawnictwo i drukarnię, dzięki temu prowadzi własną działalność wydawniczą (kilkadziesiąt tytułów rocznie). Publikowane są zarówno skrypty, podręczniki przeznaczone dla słuchaczy, jak i pozycje kierowane do szerszego grona czytelników. Wydawane są trzy czasopisma naukowe: „Przegląd Policyjny”, „Internal Security” i „Policja. Kwartalnik kadry kierowniczej Policji”. W periodykach publikowane są artykuły o zasięgu międzynarodowym. Dbałość o najwyższe standardy wydawnicze, gwarantująca wysoki poziom naukowy publikowanych artykułów, została doceniona przez grono wybitnych naukowców i specjalistów pracujących w zespołach doradczych oceny czasopism - czasopisma nasze znajdują się w publikowanym przez polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki Wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych z przypisaną liczbą 70 punktów dla czasopism Internal Security i Przegląd Policyjny oraz z liczbą 20 punktów dla czasopisma Policja. Kwartalnik Kadry Kierowniczej Policji.
Władze Uczelni:
- insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor
- mł. insp. dr Monika Porwisz – Zastępca Komendanta-Prorektor
- asp. Anna Pepłowska – p.o. Kanclerz
Informacje dodatkowe
Uwaga:
- przyjęcie na studia do APwSz osoby cywilnej nie jest jednoznaczne z przyjęciem jej do służby w Policji,
- rejestracja kandydatów na studia jest prowadzona w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów.