Uczelnia / wydział | Nazwa programu | Tryby | Wymagania rekrutacyjne | Poziom | Usuń |
---|
Politechnika Łódzka |
||
![]() |
90-924 Łódź, Żeromskiego 116
|
- SUPER UCZELNIA
- Wydziały i kierunki
- Profil programu
Potęguj możliwości
- jedna z najbardziej innowacyjnych uczelni w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy
- 5. uczelnia techniczna w Polsce w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy
Wiedza inżynierska, kompetencje miękkie, doświadczenie w firmach, praca badawcza – na Politechnice Łódzkiej znajdziesz pełen wachlarz możliwości, które pozwolą Ci dostosować swoje predyspozycje do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Z nami rozwiniesz swój potencjał!
ZDOBĄDŹ POSZUKIWANE KOMPETENCJE
Politechnika Łódzka stawia na budowanie i utrzymywanie silnych relacji z otoczeniem biznesowym. Nasza uczelnia jest inicjatorem i członkiem wielu stowarzyszeń kluczowych dla gospodarki kraju, które skupiają ponad 50 przedstawicieli środowisk biznesowych, m.in. Klastra ICT Polska Centralna, Logistycznej Sieci Polski Centralnej – LODZistics, Łódzkiego Klastra Fala Energii, czy Stowarzyszenia Klaster Biogospodarki.
Na Wydziałach Politechniki Łódzkiej działają rady biznesu, dzięki którym programy studiów są jeszcze pełniej dostosowywane do zapotrzebowania pracodawców. Z Wydziałem Organizacji i Zarządzania na przykład współpracuje Klub 500, skupiający prezesów i dyrektorów firm i instytucji gospodarczych, który organizuje także konkursy na najlepsze prace dyplomowe związane z biznesem. Dzięki ścisłej współpracy PŁ z firmami, możesz mieć pewność, że program studiów, które wybierzesz, będzie odpowiadał na potrzeby pracodawców i uwzględni aktualne trendy na rynku pracy.
Oferujemy ponad 60 kierunków kształcenia, z czego 24 w języku angielskim i jeden w języku francuskim. Nasi studenci, wykorzystując wiedzę z nauk technicznych, tworzą pod okiem ekspertów innowacyjne technologie, które na co dzień poprawiają jakość życia.
ZYSKAJ DOŚWIADCZENIE W FIRMACH
Politechnika Łódzka dba o łączenie edukacji z praktyką gospodarczą. Na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej został utworzony kierunek aktuariat i analiza finansowa, który kształci przyszłych pracowników obowiązkowo zatrudnianych w każdym przedsiębiorstwie na mocy prawa polskiego. Z kolei Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności wyróżnia nie tylko 2. miejsce w rankingu kierunków studiów Perspektywy 2022 w dziedzinie biotechnologii. Na Wydziale realizowany jest także kierunek biogospodarka, umożliwiający zdobywanie wiedzy na trzech uczelniach: Politechnikach Łódzkiej i Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Dzięki bogatej wiedzy teoretycznej, wizytom studyjnym w przedsiębiorstwach z całej Polski, praktykom oraz stażom, nasi absolwenci są poszukiwanymi i chętnie zatrudnianymi pracownikami w kraju, a także za granicą.
STUDIUJ W MIĘDZYNARODOWYM ŚRODOWISKU
Nowe technologie, specjalistyczna wiedza i kontakt z firmami to jednak nie wszystko. Studia techniczne na Politechnice Łódzkiej to także możliwość zdobycia wykształcenia w językach obcych. Już od ponad 25 lat w Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE) prowadzimy studia w języku angielskim i francuskim. Studenci mają możliwość wyjazdu do jednej z ponad 400 uczelni zagranicznych w ramach umów międzynarodowych, a także zdobycia podwójnego dyplomu – Politechniki Łódzkiej i wybranej uczelni zagranicznej. Stale rośnie także liczba międzynarodowych projektów edukacyjnych, które koordynuje Politechnika Łódzka.
Czy wiesz, że...
- Politechnika Łódzka organizuje liczne konkursy i olimpiady, które umożliwiają przyjęcie na studia bez postępowania kwalifikacyjnego. Indeks Politechniki Łódzkiej jest nagrodą m.in. w Konkursie Chemicznym Trzech Wydziałów, w konkursach organizowanych przed Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, a także przez Instytut Matematyki.
- Na pasjonatów nauki na Politechnice Łódzkiej czeka specjalny program E²TOP – Excellence in Engineering Talents in Research with Opportunities Programme. W ramach programu już na pierwszym roku studiów można skorzystać m.in. z indywidualnej ścieżki badawczej pod opieką mentora, a także możliwości wsparcia finansowego oraz wyjazdów do najlepszych ośrodków badawczych w Europie i na świecie.
Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności
ul. Wólczańska 171/173, 90-924 Łódź
tel. +48 42 6313400, fax: +48 42 6313402
e-mail: w-5@adm.p.lodz.pl
Biotechnologia inna niż inne
Programy kształcenia na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności są unikatowe wśród wyższych uczelni technicznych w Polsce. Cechuje je interdyscyplinarność, co gwarantuje przygotowanie specjalistów, którzy potrafią łączyć wiedzę chemiczną, biologiczną i inżynieryjno-techniczną. Na Wydziale kształceni są inżynierowie gotowi do aktywności w międzynarodowym środowisku gospodarczym.
Wydział oferuje cztery nowoczesne kierunki studiów oraz kilkanaście specjalności i kierunków dyplomowania.
Na kierunku biotechnologia przygotowujemy przyszłych inżynierów do pracy w przemyśle biotechnologicznym, spożywczym i farmaceutycznym, kształcąc ich na kierunkach biotechnologia molekularna i biochemia techniczna, technologia fermentacji i mikrobiologia techniczna oraz biotechnologia żywności. Absolwenci posiadają umiejętność samodzielnego planowania i prowadzenia badań. Dzięki temu dobrze sprawdzają się w laboratoriach badawczych, diagnostycznych oraz w działach naukowo-badawczych.
Kierunek biotechnologia środowiska kształtuje umiejętności związane z przewidywaniem, określaniem i zapobieganiem zanieczyszczeniom przemysłowym związanych z branżą spożywczą i chemiczną. Studenci poznają sposoby projektowania procesów w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Wiedza absolwentów pozwala na rozwiązywanie problemów związanych z monitoringiem i ochroną środowiska.
W ramach kierunku technologia żywności i żywienie człowieka studenci poznają zasady projektowania procesów technologicznych i biotechnologicznych w produkcji żywności, w tym metody utrwalania i przechowywania żywności. Zdobywają wiedzę związaną z wdrażaniem i nadzorem produkcji żywności oraz poznają wymogi prawidłowego żywienia człowieka. Są specjalistami w zakresie opracowania „żywności spersonalizowanej”.
Absolwenci kierunku technologia kosmetyków potrafią organizować oraz zarządzać produkcją kosmetyków bezpiecznych dla konsumentów. Mają wiedzę z zakresu marketingu wprowadzania nowych produktów na rynek. Posiadają kompetencje, których oczekują firmy branży kosmetycznej, a także firmy z branży farmaceutycznej i chemicznej oraz laboratoria badawczo-rozwojowe.
Na Wydziale prowadzone są studia doktoranckie, a ponadto Wydział promuje ideę „kształcenia przez całe życie” na studiach podyplomowych oraz kursach dokształcających.
Od 2000 roku Wydział rozpoczął wymianę studencką w ramach programów międzynarodowych. Studenci Wydziału byli jednymi z pierwszych uczestników, którzy podjęli naukę na zagranicznych uczelniach. Od 2014 roku w ramach programu ERASMUS+ Wydział podpisał umowy o współpracy z uniwersytetami europejskimi na wymianę studentów i pracowników w Austrii, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Finlandii, we Francji i Włoszech oraz na Cyprze.
Czy wiesz, że...
- Wszystkie kierunki kształcenia na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności są regularnie poddawane ocenie przez komisje akredytacyjne. Przeprowadzona przez Polską Komisję Akredytacyjną ocena instytucjonalna potwierdziła prawidłowe funkcjonowanie wewnętrznego systemu zapewniania jakości kształcenia, zarówno w odniesieniu do studiów inżynierskich i magisterskich oraz studiów podyplomowych i doktoranckich.
- Prowadzona przez Wydział działalność dydaktyczna spełnia najwyższe kryteria jakościowe, czego wyrazem są certyfikaty, nagrody i wyróżnienia. Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego uznała zestaw efektów kształcenia opracowany przez Wydział za wzorcowy.
- Kierunek biotechnologia został laureatem „Konkursu o milion” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dla Wydziałów, które kształcenie studentów opierają na trzech mocnych fundamentach: najnowszej wiedzy, zdobywaniu umiejętności oraz kompetencji społecznych, poszukiwanych przez pracodawców i potrzebnych do rozpoczęcia kariery naukowej lub zawodowej.
Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności
-
biogospodarka
kierunek międzyuczelnianystudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
biotechnologia
specjalności: biotechnologia molekularna i biochemia techniczna, żywność funkcjonalna, mikrobiologia przemysłowa, technologia fermentacjistudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
biotechnologia
studia III semestralnestudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
biotechnologia
studia IV semestralnestudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
Industrial Biotechnology
studia w języku angielskimstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
Industrial Biotechnology
studia w języku angielskimstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
menedżer żywności i żywienia
bez podziału na specjalnościstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
technologia kosmetyków
studia III semestralnestudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
technologia kosmetyków
studia IV semestralnestudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
technologia żywności i żywienie człowieka
specjalności: technologia żywności; analiza i ocena żywności; chemia żywności i surowców kosmetycznychstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
technologia żywności i żywienie człowieka
studia IV semestralnestudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
technologia żywności i żywienie człowieka
studia III semestralnestudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
-
architektura
specjalność: architekturastudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
architektura
studia w języku angielskimstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
architektura
studia w języku angielskimstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
budownictwo
specjalności: konstrukcje budowlane i inżynierskie; modernizacje i remontystudia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
inżynieria środowiska w budownictwie
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria środowiska w budownictwie
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
rewitalizacja miast
kierunek międzyuczelniany; bez podziału na specjalnościstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Chemiczny
-
Advanced Biobased and Bioinspired Materials
bez podziału na specjalnościstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
analityka chemiczna
bez podziału na specjalnościstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
chemia
specjalności: analiza chemiczna w kontroli jakości i ochronie środowiska; synteza organiczna; chemia biologiczna; chemia i fizyka polimerówstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
informatyka w ochronie środowiska
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
nanotechnologia
specjalności: polimerowe materiały inżynierskie; nanomateriały funkcjonalnestudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
nanotechnologia
studia w języku angielskimstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
technologia chemiczna
specjalności: inżynieria biomateriałowa i radiacyjna; technologia barwników i chemii gospodarczej; technologia chemiczna nieorganiczna; technologia chemiczna organiczna; technologia polimerówstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
-
automatyka i sterowanie robotów
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
automatyka i sterowanie robotów
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
elektronika i telekomunikacja
studia w języku angielskim; Electronic and Telecommunication Engineeringstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
elektronika i telekomunikacja
/Applied Electronics/; studia w języku angielskim; Electronic and Telecommunication Engineeringstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
elektrotechnika
specjalności: automatyka i metrologia, elektroenergetyka, technologie internetowe w mechatronicestudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
informatyka
specjalności: bazy danych i systemy ekspertowe; inżynieria oprogramowania; systemy sieciowe; technologie internetowestudia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
informatyka
studia w języku angielskim; Computer Sciencestudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
inżynieria biomedyczna
specjalności: elektronika medyczna i tekstronika, inżynieria biomateriałówstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria biomedyczna
studia w języku angielskim; Biomedical Engineering and Technologiesstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
systemy sterowania inteligentnymi budynkami
bez podziału na specjalnościstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
Computer Science and Information Technology
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
fizyka techniczna
specjalność: fizyka technicznastudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
informatyka stosowana
specjalności: grafika komputerowa i multimedia; infrastruktura i aplikacje sieciowe; internet rzeczy i aplikacje mobilne; inżynieria baz danych; inżynieria oprogramowania i analiza danych; technologie gier i symulacji komputerowychstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
informatyka stosowana
studia w języku angielskim; Information Technologystudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
matematyka stosowana
specjalności: matematyka finansowa i ubezpieczeniowa; matematyczne metody analizy danych biznesowych; zastosowania matematyki w biomedycynie i ekonomii; zastosowania współczesnej analizy matematycznejstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
matematyka stosowana
specjalności: analiza danych w biznesie i logistyce; matematyka z zastosowaniami; modelowanie matematyczne i optymalizacja; zarządzanie ryzykiem w finansach i ubezpieczeniachstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
Mathematical Methods in Data Analysis
studia w języku angielskimstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
Modelling and Data Science
studia w języku angielskimstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska
-
Energy Systems in the Built Environment
studia w języku angielskimstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
inżynieria bezpieczeństwa pracy
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria chemiczna i biochemiczna
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria chemiczna i biochemiczna
studia III semestralnestudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
inżynieria chemiczna i biochemiczna
studia IV semestralnestudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria ochrony środowiska
studia III semestralnestudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
inżynieria ochrony środowiska
studia IV semestralnestudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Mechaniczny
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
inżynieria materiałowa
specjalności: materiały konstrukcyjne i inżynieria powierzchni, polimerowe materiały kompozytowestudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
mechanika i budowa maszyn
studia w języku angielskim; Mechanical Engineeringstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
mechanika i budowa maszyn
studia w języku angielskim Master in Mechanical Engineeringstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
-
inżynieria wzornictwa przemysłowego
bez podziału na specjalnościstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
włókiennictwo
specjalności: innowacyjne technologie we włókiennictwie; inżynieria jakości i humanoekologia tekstyliów; odzieżownictwo; inżynieria projektowania tekstyliówstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
włókiennictwo
studia w języku angielskim; specjalności: innowacyjne technologie we włókiennictwie; inżynieria jakości i humanoekologia tekstyliów; odzieżownictwo; inżynieria projektowania tekstyliówstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
włókiennictwo i przemysł mody
specjalności: projektowanie i technologia odzieży w przemyśle mody i dla celów technicznych; projektowanie i technologia tekstyliów technicznych i dla przemysłu mody; projektowanie procesów chemicznych we włókiennictwie i przemyśle modystudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
włókiennictwo i przemysł mody
studia w języku angielskim; specjalności: projektowanie i technologia odzieży w przemyśle mody i dla celów technicznych; projektowanie i technologia tekstyliów technicznych i dla przemysłu mody; projektowanie procesów chemicznych we włókiennictwie i przemyśle modystudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
wzornictwo
specjalności: architektura tekstyliów; architektura ubioru; komunikacja wizualna i techniki druku,studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
wzornictwo
studia w języku angielskim; specjalności: architektura tekstyliów; architektura ubioru; komunikacja wizualna i techniki drukustudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
wzornictwo
specjalności: architektura tekstyliów; architektura ubioru; komunikacja wizualna i techniki druku, architektura produktu tekstylnegostudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji
-
Business and Technology
studia w języku angielskimstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
Business Studies
studia w języku angielskimstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
Gestion et Technologie
studia w języku angielskim oraz francuskimstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
logistyka
specjalności: zarządzanie logistyczne; systemy informatyczne w logistycestudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
Master of Business Studies
studia w języku angielskimstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
Master of Operations Management
studia w języku angielskimstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
papiernictwo i poligrafia
profil praktyczny; specjalności: maszyny i urządzenia papiernicze, przetwórcze i poligraficzne; technologia papiernictwa i poligrafiistudia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
papiernictwo i poligrafia
specjalności: maszyny i urządzenia papiernicze, przetwórcze i poligraficzne; technologia papiernictwa i poligrafiistudia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
zarządzanie
specjalności: zarządzanie sprzedażą, zarządzanie finansami i rachunkowość przedsiębiorstw, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie małym i średnim biznesem, controling w zarządzaniu przedsiębiorstwem i technologie informatycznestudia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
zarządzanie
specjalności: zarządzanie projektami; doradztwo w biznesie; biznes międzynarodowy; doskonalenie pracy menedżerastudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
zarządzanie i inżynieria produkcji
specjalności: inżynieria procesów produkcyjnych; inżynieria jakości; inżynieria logistykistudia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
zarządzanie i inżynieria produkcji
specjalności: analiza i projektowanie systemów produkcyjnych; zintegrowane systemy zarządzania; zintegrowane systemy dostawstudia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)