Uczelnia / wydział | Nazwa programu | Tryby | Wymagania rekrutacyjne | Poziom | Usuń |
---|
Uniwersytet Gdański |
||
![]() |
Biuro Rekrutacji UG |
- SUPER UCZELNIA
- SUPER WYDZIAŁ
- Wydziały i kierunki
- Profil programu
Uniwersytet Gdański poczuj radość studiowania nad morzem
Ponad 90 kierunków studiów, kształcenie niemal we wszystkich dziedzinach wiedzy akademickiej i w zawodach poszukiwanych na rynku pracy, do tego nowoczesny uniwersytecki kampus i morze w tle! Lista zalet studiowania na Uniwersytecie Gdańskim jest długa, a atmosfera sprawia, że wiedzę zdobywa się tu z radością.
„In mari via tua” – „W morzu twoja droga” – to motto uczelni, które zdecydowanie przekłada się na ofertę kształcenia. „Morskie” kierunki i specjalności można znaleźć na każdym wydziale UG, a naukowcy i studenci niektórych z nich korzystają z nowoczesnego badawczego katamaranu „Oceanograf”, który podczas ostatniego rejsu naukowego pokonał 4000 mil morskich.
Uniwersytet Gdański tworzy tzw. Europejski Uniwersytet Nadmorski (European University of the Seas – SEA-EU) wraz z uniwersytetami w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Chorwacji, Portugalii, Włoszech, Norwegii i na Malcie. Celem konsorcjum jest zbudowanie nowego modelu kształcenia i wymiany akademickiej, które zwiększą konkurencyjność europejskiego szkolnictwa wyższego, zadbają o najwyższą jakość kształcenia i badań naukowych.
Oferta edukacyjna UG to ponad 90 kierunków na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. Każdego roku oferta ta jest powiększana o kilka nowości. Najpopularniejsze kierunki to: japonistyka, kryminologia, informatyka, psychologia czy skandynawistyka, ale popularność zdobywają również studia w języku angielskim:
- ekonomiczne (International Business, Financial Analyst, Logistics and Mobility, Business Informatics),
- prawnicze (Criminology and Criminal Justice),
- humanistyczne (Cultural Communication, Tourism and Hospitality)
- ścisłe (Digital Chemistry, Quantum Information Technology, Marine Biotechnology).
Nasi studenci uczestniczą w wymianie międzynarodowej w ramach Programu Erasmus+, studiując w cenionych ośrodkach zagranicznych z 30 krajów europejskich, przy okazji zdobywając nowe znajomości i podnosząc kompetencje językowe.
Na uczelni prężnie działa Biuro Karier, które studentom i absolwentom uczelni pomaga stawiać pierwsze kroki na rynku pracy.
UG to trzy kampusy: w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Trójmiasto to liczne kluby (często o niepowtarzalnym charakterze, jak np. te na terenach postoczniowych), bogata oferta kulturalna, imprezy uliczne oraz festiwale muzyczne, filmowe i teatralne. Tu nie można się nudzić!
Trójmiejski dynamiczny rynek pracy z wieloma dużymi, polskimi i zagranicznymi firmami sprawia, że studiując na UG nie musisz martwić się o praktykę, staż czy przyszłą karierę zawodową.
Zapraszamy na Uniwersytet Gdański!
Czy wiesz, że...
- Na 11 wydziałach Uniwersytetu Gdańskiego studiują studenci z całej Polski i z kilkunastu krajów świata.
- Tylko 16 minut potrzeba, żeby dojechać rowerem z głównego kampusu na plażę.
- Uniwersytet Gdański posiada trzy stacje badawcze: Stację Morską Instytutu Oceanografii, Stację Badania Wędrówek Ptaków oraz Stację Limnologiczną Wydziału Oceanografii i Geografii.
- AZS Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi 25 sekcji sportowych, w tym: żeglarstwo, taniec towarzyski, kolarstwo górskie, karate, szachy oraz futsal kobiet i mężczyzn.
- Uczelnia ma dwie Międzynarodowe Agendy Badawcze: Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi oraz Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych.
- Studenci UG mogą realizować swoje pasje artystyczne, teatralne i filmowe w Akademickim Centrum Kultury Alternator oraz w Centrum Filmowym im. Andrzeja Wajdy
- W akademikach UG jest ponad 1300 miejsc.
- Uniwersytet Gdański razem z dwiema innymi uczelniami z Gdańska: Politechniką Gdańską oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym – tworzy Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Wydział Oceanografii i Geografii
Uniwersytetu Gdańskiego
al. M. Piłsudskiego 46, 81-378 Gdynia
tel. 58 523 66 00, e-mail: dziekanatwoig@ug.edu.pl
Studia dla pasjonatów lądów i oceanów!
Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego kontynuuje najlepsze tradycje badań utworzonego w 1970 r. Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Wyróżnia się na tle podobnych wydziałów w Polsce tematyką prac badawczych oraz kształceniem w dziedzinach związanych z morzem.
W ramach wydziału funkcjonują zespoły, operujące w obszarach badawczych, obejmujących: oceanografię biologiczną, chemiczną i fizyczną, geologię morza, geofizykę, geomorfologię pobrzeży i pojezierzy, hydrologię i klimatologię. Nasza oferta dla kandydatów na studia I stopnia obejmuje sześć kierunków: Akwakultura – biznes i technologia (studia o profilu praktycznym), Geografia, Geologia, Gospodarka wodna i ochrona zasobów wód (studia o profilu praktycznym), Hydrografia morska (studia inżynierskie o profilu praktycznym), Oceanografia. Kontynuacja kształcenia na studiach II stopnia jest możliwa na kierunkach: Geografia fizyczna z geoinformacją, Oceanografia oraz na uruchamianych od roku akad. 2023/2024 kierunkach Oceanografia fizyczna stosowana i Marine Biotechnology, realizowanego w całości w języku angielskim bez ponoszenia opłaty za studia.
Wydział Oceanografii i Geografii jest flagową jednostką wdrażającą morską misję Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie badań środowiska morskiego oraz kształcenia kadr dla potrzeb gospodarki morskiej. Mamy wysoką pozycję naukową i edukacyjną na Pomorzu. Siła wydziału tkwi przede wszystkim w wysokim poziomie kadry nauczającej oraz studentów, którzy odnoszą liczne sukcesy w kraju i zagranicą. Nauczanie ściśle powiązane jest z prowadzonymi na wydziale badaniami oraz ze stale rozwijanym zapleczem laboratoryjnym i naukowo-badawczym. W ramach realizowanych zajęć do dyspozycji studentów pozostają nowocześnie wyposażone laboratoria biologiczne, chemiczne i fizyczne, geomorfologiczne, geologiczne oraz hydrologiczne. Specyfiką wydziału jest również kształtowanie umiejętności wykorzystywania Geograficznych Systemów Informatycznych (GIS) oraz nowoczesnych technik pozyskiwania, przetwarzania i analizy danych. Wydział Oceanografii i Geografii UG był pierwszym wydziałem w Polsce, który wprowadził w sposób systemowy nauczanie metodą tutoringu. Od 2014 roku z tej zindywidualizowanej i spersonalizowanej formy kształcenia skorzystało wielu studentów. Wynikiem ich aktywności naukowej są artykuły publikowane w periodyku Tutoring Gedanensis. Czasopismo Tutorów i Tutee (https://tutee.ug.edu.pl).
Odpowiadając na wymagania i oczekiwania społeczeństwa opartego na wiedzy, rozwijana jest współpraca z najlepszymi krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi i badawczymi. WOiG współpracuje z 28 uczelniami zagranicznymi, na których studenci mogą studiować w ramach programu Erasmus+. Pracownicy Wydziału prowadzą szeroką naukową współpracę z siecią morskich instytutów badawczych oraz obserwatoriów środowiska morskiego.
Absolwenci wydziału pracują jako specjaliści w zakresie oceanografii, geografii, gospodarki wodnej, geologii i ochrony środowiska. Znajdują zatrudnienie m.in. w instytutach badawczych i edukacyjnych, w administracji rządowej i samorządowej, w instytucjach zajmujących się planowaniem i gospodarką przestrzenną, wodną i morską, a także rozwojem lokalnym.
CZY WIESZ, ŻE...
W 2021 r. Polska Komisja Akredytacyjna przyznała ocenę pozytywną czterem kierunkom studiów naszego Wydziału: Geografii, Gospodarce wodnej i ochronie zasobów wód, Geologii i Oceanografii.
Na wydziale panuje przyjazna dla studentów atmosfera, zajęcia realizowane są w małych grupach. Na jednego nauczyciela przypada zaledwie 5 studentów.
Studenci zdobywają umiejętności praktyczne m.in. dzięki współpracy z takimi firmami, jak PGNiG, LOTOS Petrobaltic, Boeing Polska, Wody Polskie.
Studia na kierunku Hydrografia morska prowadzone są we współpracy z Wydziałem Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej. Absolwenci kierunku spełniają wymogi uprawniające do ubiegania się o dyplom hydrografa morskiego kategorii B.
Wydział posiada dwie terenowe stacje badawcze, wykorzystywane m.in. jako miejsca praktyk studenckich: Stację Morską w Helu oraz Stację Limnologiczną w Borucinie.
Od roku 2017 studenci odbywają zajęcia praktyczne na nowoczesnym katamaranie badawczym r/v OCEANOGRAF.
-
Międzydziedzinowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne (MISHiS)
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Biologii
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
genetyka i biologia eksperymentalna
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
ochrona zasobów przyrodniczych
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
Wydział Chemii
-
biznes chemiczny
studia inżynierskiestudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
chemia
specjalność: Digital Chemistrystudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Ekonomiczny
-
biznes i technologia ekologiczna
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
ekonomia
specjalność: Logistics and Mobilitystudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
międzynarodowe stosunki gospodarcze
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
międzynarodowe stosunki gospodarcze
specjalność: International Businessstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
międzynarodowe stosunki gospodarcze
studia niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
międzynarodowe stosunki gospodarcze
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
międzynarodowe stosunki gospodarcze
specjalność: International Businessstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia. Health Care Technology
studia niestacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Filologiczny
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
filologia angielska
specjalności: nauczycielska i translatorycznastudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
filologia angielska
specjalności: nauczycielska, translatoryczna, przetwarzanie języka naturalnegostudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
filologia angielska
specjalność: nauczycielskastudia niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
filologia romańska i iberystyka – francuski/hiszpański
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
filologia romańska z drugim językiem romańskim
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
produkcja form audiowizualnych
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
zarządzanie instytucjami artystycznymi
specjalność: menedżerska oraz specjalność sceniczno-menedżerskastudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
Wydział Historyczny
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
historical maritime and coastal turism
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
krajoznawstwo i turystyka historyczna
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
krajoznawstwo i turystyka historyczna
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
ochrona dóbr kultury i muzealnictwo
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki
-
bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
informatyka
profil ogólnoakademickistudia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
informatyka
profil praktycznystudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
informatyka
profil ogólnoakademickistudia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
modelowanie matematyczne i analiza danych
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
modelowanie matematyczne i analiza danych
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
quantum information technology
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Nauk Społecznych
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
dziennikarstwo i komunikacja społeczna
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
dziennikarstwo i komunikacja społeczna
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
gospodarka przestrzenna
studia inżynierskiestudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
studia stacjonarne, niestacjonarne jednolite magisterskie
-
studia stacjonarne, niestacjonarne jednolite magisterskie
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne jednolite magisterskie
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Oceanografii i Geografii
-
akwakultura – biznes i technologia
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
geografia fizyczna z geoinformacją
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
gospodarka wodna i ochrona zasobów wód
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
hydrografia morska
studia inżynierskiestudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
oceanografia fizyczna stosowana
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Prawa i Administracji
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
Criminology and Criminal Justice
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
European and International Business Law
studia niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
European Business Administration
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne, wieczorowe, zaoczne, niestacjonarne jednolite magisterskie
-
prawo w administracji i gospodarce
studia niestacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Zarządzania
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
finanse i rachunkowość
specjalność: Financial Analyststudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
finanse i rachunkowość
specjalność: Finance and Accountingstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
informatyka i ekonometria
specjalność: Business Informaticsstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
ubezpieczenia
studia interdyscyplinarnestudia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
zarządzanie
specjalność: Managementstudia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
zarządzanie instytucjami służby zdrowia
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)