Uczelnia / wydział | Nazwa programu | Tryby | Wymagania rekrutacyjne | Poziom | Usuń |
---|
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie |
||
![]() |
30-059 Kraków, al. A. Mickiewicza 30 |
- O nas
- SUPER WYDZIAŁY
- Wydziały i kierunki
- Profil programu
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, założona w 1919 r., jest jedną z największych i najstarszych uczelni technicznych w Polsce. Na 16 wydziałach kształci się ok. 32 000 studentów z całej Polski, a także obcokrajowcy z kilkudziesięciu krajów. AGH oferuje studia w szerokiej gamie kierunków i specjalności, często unikatowych w skali kraju. Są wśród nich zarówno te tradycyjne związane z rozpoznawaniem, wydobyciem i przetwarzaniem surowców mineralnych, jak i te związane z najnowocześniejszą techniką i technologią, dominujące obecnie w ofercie uczelni. Studia w AGH są wielostopniowe i odbywają się według zasad umożliwiających indywidualne ustalanie programu studiów przez samego studenta.
Uczelnia w liczbach
Rok założenia: 1919
Liczba studentów ogółem (studia I i II stopnia) – 23570
- w tym liczba kobiet – 6368
- w tym liczba cudzoziemców – 430, w tym studenci stacjonarni – 17680
Nauczyciele akademiccy: 2154
Władze Uczelni w kadencji 2020-2024
- prof. dr hab. inż. Jerzy Lis – rektor
- prof. dr hab. inż. Marek Gorgoń – prorektor ds. nauki
- prof. dr hab. inż. Rafał Wiśniowski – prorektor ds. współpracy
- dr hab. inż. Rafał Dańko, prof. AGH – prorektor ds. studenckich
- prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny – prorektor ds. kształcenia
- prof. dr hab. inż. Tadeusz Telejko – prorektor ds. ogólnych
Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami
Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Al. Mickiewicza 30, bud. A4, 30-059 Kraków
tel.: 12 617 20 51, wilgz@agh.edu.pl, rekrutacja.wilgz@agh.edu.pll
Chcesz zrobić coś, co ma znaczenie. Chcesz realizować śmiałą wizję. Chcesz tworzyć i rozwijać nowe pomysły. Kształtuj przyszłość i przekraczaj bariery – Zacznij studia na WILiGZ AGH.
Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH jest to Wydział z ponad stuletnią historią skupioną na rozwoju i przemianie adeptów nauk technicznych w renomowanych ekspertów. Kształcimy i kształtujemy na sześciu kierunkach – Budownictwo, Inżynieria Bezpieczeństwa, Inżynieria Górnicza, Inżynieria i Zarządzanie Procesami Przemysłowymi, Inżynieria Środowiska, Rewitalizacja Terenów Zdegradowanych.
Realizujemy prace badawczo-rozwojowe w ponad 30 wydziałowych laboratoriach pod okiem zespołów badawczych będących niejednokrotnie liderami w swoich dziedzinach. Współpracujemy z dziesiątkami ośrodków i laboratoriów, które gromadzą ekspertów z różnych dyscyplin w celu przekraczania nowych granic intelektualnych i podejmowania ważnych problemów społecznych. Bierzemy udział w szeregu programów europejskich, które stanowią siłę napędową innowacji oraz są zgodne z doktryną „Społeczeństwa opartego na wiedzy”. Kadra oraz studenci WILGZ nieustannie rozwijają współpracę naukową, która wspiera pracę i interdyscyplinarne projekty.
Międzynarodowa współpraca uniwersytecka jest na WILGZ podstawowym elementem nauczania oraz stanowi fundament prowadzonych badań, a także buduje kompetencje międzykulturowe studentów.
Koncentrujemy się na naszych studentach. Dbamy o nich i jako Wydział kształtujemy, nie zapominając, że są osobami o wyrazistych pasjach, perspektywach, nadziejach, lękach i marzeniach. Oferujemy im wsparcie, nasi studenci są w stanie osiągnąć więcej, niż sobie wyobrażali. Inspirujemy do twórczej odwagi na tyle, abyśmy niemożliwe zmieniali w możliwe – Wspólnie.
Na WILGZ przekraczanie granic wiedzy i możliwości jest naszą pasją. Celebrujemy zarówno fundamentalne odkrycia, jak i drobne sukcesy. Jako naukowcy oraz dydaktycy cenimy zarówno praktyczne zastosowania naszych innowacji oraz cały proces badawczy, który sam w sobie stanowi silną formę uczenia się przez działanie. Dzięki programom studiów prowadzonych na Wydziale ponad 85% studentów angażuje się w innowacyjne badania, które niejednokrotnie stają się prekursorami zmian.
Kładziemy duży nacisk na twórczą odwagę i kreatywność, które obok wiedzy i praktycznych umiejętności pozwalają przekuć wyobraźnię w rzeczywiste formy. Kreatywni inżynierowie to tacy, którzy kształtują oraz zmieniają świat i to właśnie takich adeptów nauk technicznych kształcimy na Wydziale. Nasi studenci już podczas studiów zdobywają nagrody w renomowanych konkursach, dzięki czemu aplikując u swojego przyszłego pracodawcy mogą mu pokazać nagrodzone projekty, czym demonstrują swoje umiejętności zastosowania posiadanej wiedzy. Aplikacyjność jest kluczem dla ich oraz naszej przyszłości.
CZY WIESZ, ŻE...
- Ponad 90% absolwentów WILiGZ pozyskało pełne zatrudnienie w okresie 6 miesięcy od dnia obrony pracy dyplomowej. Udział studentów w ogólnopolskich oraz międzynarodowych projektach badawczych ułatwia budowanie relacji oraz umiejętności biznesowych niezbędnych na rynku pracy. Dzięki pokaźnej liczbie krajowych i zagranicznych partnerów biznesowych WILiGZ, 65,4% absolwentów Wydziału znalazło prac w trakcie studiów.
- Możliwość wyboru własnej ścieżki zawodowej jest najważniejsza, Ponad 55% pracujących absolwentów WILiGZ otrzymało średnio 3 propozycje zatrudnienia. Studenci WILiGZ rozwijają swoje pasje i umiejętności w 10 studenckich kołach naukowych poprzez realizację projektów z zakresu inżynieryjnego, kształtowania środowiska, eksploracji danych, pozyskiwania surowców oraz nowoczesnych metod zarządzania.
- Zaplecze badawcze z wykorzystaniem którego nasi studenci rozwijają swoje umiejętności odzwierciedla nowe potrzeby i możliwości świata nauki. Jednym z przykładów jest tomograf, który daje unikatową możliwość prowadzenia badań na próbkach badawczych o wymiarach do 10,0 cm, a w przypadku elementów linowych nawet do 1,0 m. Tomograf tej klasy jest jedyny w Polsce, wyposażony został w maszynę wytrzymałościową. Pozwala to na badania materiałów pod obciążeniem mechanicznym (ściskanie i rozciąganie) i termicznym.
- Rozwijamy techniki VR/AR, które są zaawansowanymi technologicznie narzędziami do wizualizacji rzeczywistości rozszerzonej w celu opracowywania przyszłych planów rozwoju i rewitalizacji terenów obecnej działalności pozyskiwania surowców, a także wspomagania zarządzania ryzykiem w bezpieczeństwie pracy w laboratorium VRoom.
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Kontakt:
al. A. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
tel. 12 617 30 50, fax. 12 633 91 03
e-mail: dziekanat@imir.agh.edu.pl
Studia pełne możliwości
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki łączy teorię z praktyką, innowacyjność z tradycją i wieloletnim doświadczeniem. Nowoczesne laboratoria, doświadczona kadra akademicka, pełne pomysłów koła naukowe oraz pozytywna atmosfera stwarzają idealne warunki do zdobywania wiedzy, realizacji własnych pasji i są drogą do znakomitej kariery zawodowej.
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki jest największym i jednym z najstarszych w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Możemy poszczycić się osiągnięciami, które dają nam pozycję najlepszego z wydziałów o profilu mechanicznym, mechatronicznym jak również w obszarze automatyki i robotyki w Polsce, co potwierdza posiadana kategoria naukowa A+ przyzna przez MNiSW oraz regularne zwycięstwa kierunków WIMiR w rankingach Perspektyw.
Działalność dydaktyczną i badawczą opieramy nie tylko na ponad 65-letniej tradycji i doświadczeniu, lecz także na nowatorskim i otwartym podejściu do coraz szybciej zmieniającej się rzeczywistości. Dlatego, wychodząc naprzeciw współczesnym wyzwaniom, inwestujemy w nowoczesną aparaturę badawczą i laboratoria. Współpraca z podmiotami gospodarczymi pokazuje nam potrzeby nowoczesnego przemysłu i skłania do modernizacji procesu dydaktycznego.
Kształcimy na kierunkach Mechanika i Budowa Maszyn, Automatyka Przemysłowa i Robotyka, Inżynieria Mechatroniczna, a także na unikalnych kierunkach jak Inżynieria Akustyczna oraz interdyscyplinarna – Inżynieria Mechaniczna i Materiałowa. Prowadzimy również kształcenie w j. angielskim na kierunku Mechatronic Engineering posiadającym amerykańską akredytację ABET. Nasi studenci wyjeżdżają na wymiany do krajów UE, uzyskując obok dyplomu AGH, dyplomy uczelni zagranicznych.
Jesteśmy dumni, że nasi absolwenci są poszukiwanymi specjalistami na rynku pracy.
95% absolwentów WIMiR do roku po ukończeniu studiów pracuje, a 93% deklaruje zgodność pracy z uzyskanym wykształceniem.
Studia na WIMiR to kształcenie na najwyższym światowym poziomie, to studia pełne możliwości i perspektyw, kształtujące osobowość i przygotowujące do podejmowania najtrudniejszych wyzwań. To właśnie u nas powstaje najwięcej projektów studenckich: AGH Racing, E-Moto AGH, AGH Space Systems, New-Tech, Dron Engineering, MechaniCAD i wiele innych.
Wszystko to sprawia, że studia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki są drogą do znakomitej kariery zawodowej.
CZY WIESZ, ŻE...
- WIMiR posiada kategorię naukową A+, przyznawaną przez MNiSW najlepszym jednostkom naukowo-badawczym w kraju (w ostatniej kategoryzacji pierwsze miejsce wśród wydziałów mechanicznych).
- Od 2017 roku WIMiR posiada akredytację amerykańskiej organizacji ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology, Inc.) dla kierunku Mechatronic Engineering.
- W rankingu studiów inżynierskich „Perspektywy 2021” kierunek Inżynieria Mechatroniczna po raz czwarty z rzędu zajął I miejsce w swojej grupie, a kierunek studiów Mechanika i Budowa Maszyn zajął miejsce II.
- W rankingu studiów Perspektyw kierunki WIMiR 12 razy zajęły miejsce pierwsze, a 17 razy były na podium.
- Studenci z AGH Racing skonstruowali już 7 bolidów w tym 2 o napędzie elektrycznym, a na zawodach SAE Australia 2020 zajęli 1 miejsca w konkurencji Design oraz za najlepsze symulacje.
- Zespół AGH Space Systems wygrał konkurs Spaceport America Cup 2021 z rakietą Skylark.
- Studenci Kół Naukowych WIMiR tworzą pojazdy: wyścigowe (AGH Racing), jednośladowe (E-Moto AGH), latające (Drone Engineering, Aero Team ILK AGH), pływające (AGH Marines), a nawet kosmiczne (AGH Space Systems).
- Co roku organizowane są owiane tradycją wspaniałe imprezy: Bal Mechanika, zawody narciarskie o Puchar Dziekana oraz Rajd Mechanika – 3 dniowe wędrowanie szlakami górskimi zawsze kończone meczem piłkarskim Kadra – Studenci.
Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
elektronika i telekomunikacja
studia w języku angielskimstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
informatyka i systemy inteligentne
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
informatyka i systemy inteligentne
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
mikroelektronika w technice i medycynie
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
mikroelektronika w technice i medycynie
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Energetyki i Paliw
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
energetyka odnawialna i zarządzanie energią
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
energetyka odnawialna i zarządzanie energią
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
nowoczesne technologie paliwowe
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
nowoczesne technologie paliwowe
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Energetyki i Paliw oraz Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
mikro- i nanotechnologie w biofizyce
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
mikro- i nanotechnologie w biofizyce
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
inżynieria i monitoring środowiska
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria i monitoring środowiska
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria i ochrona środowiska
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria i ochrona środowiska
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Humanistyczny
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji oraz Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji oraz Wydział Humanistyczny oraz Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
-
nowoczesne technologie w kryminalistyce
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
inżynieria i zarządzanie procesami przemysłowymi
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria i zarządzanie procesami przemysłowymi
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
inżynieria kształtowania środowiska
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria kształtowania środowiska
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
rewitalizacja terenów zdegradowanych
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
rewitalizacja terenów zdegradowanych
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
-
automatyka przemysłowa i robotyka
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
automatyka przemysłowa i robotyka
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
inżynieria mechaniczna i materiałowa
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria mechatroniczna
studia w języku angielskimstudia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej
-
edukacja techniczno-informatyczna
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
edukacja techniczno-informatyczna
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
zaawansowane materiały inżynierskie
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
zaawansowane materiały inżynierskie
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Matematyki Stosowanej
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Metali Nieżelaznych
-
inżynieria metali nieżelaznych
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria metali nieżelaznych
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
inżynieria produkcji i jakości
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria produkcji i jakości
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
materiały i technologie metali nieżelaznych
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
materiały i technologie metali nieżelaznych
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Odlewnictwa
-
inżynieria procesów odlewniczych
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria procesów odlewniczych
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
komputerowe wspomaganie procesów inżynierskich
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
komputerowe wspomaganie procesów inżynierskich
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
-
tworzywa i technologie motoryzacyjne
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
tworzywa i technologie motoryzacyjne
studia stacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Odlewnictwa oraz Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu
-
geoinżynieria i górnictwo otworowe
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
geoinżynieria i górnictwo otworowe
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
inżynieria naftowa i gazownicza
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
inżynieria naftowa i gazownicza
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
inżynieria naftowa i gazownicza
profil praktycznystudia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
Wydział Zarządzania
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)
-
zarządzanie i inżynieria produkcji
studia stacjonarne pierwszego stopnia (I)
-
zarządzanie i inżynieria produkcji
studia stacjonarne, niestacjonarne drugiego stopnia (II)