MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

W Iowa State University w Ames zakończyły się 28 maja 2016 Światowe Finały Międzynarodowego Konkursu ODYSEJA UMYSŁU. Kilkaset drużyn współzawodniczyło w pięciu różnych konkurencjach z zakresu kreatywności (tzw. problemach) w czterech kategoriach wiekowych: uczniów szkół podstawowych (Grupa wiekowa nr 1 - Gr1), uczniów szkół gimnazjalnych (Gr2), uczniów szkół ponadgimnazjalnych (Gr3) oraz studentów (Gr4). Najliczniej reprezentowane były pierwsze trzy grupy wiekowe-uczniowskie (kilkaset drużyn), a najmniej, łącznie zaledwie 17 drużyn, grupa studencka (Gr4).

Nazwy konkurencji , w których startowały drużyny to:

• Problem nr 1 “No-Cycle Recycle”
  • Problem nr 2 “Something Fishy”
  • Problem nr 3 “Aesop Gone Viral”
  • Problem nr 4 “Stack Attack!”
  • Problem nr 5 “Fins, Furs, Feathers & Friends”.

Znakomicie w kilkudniowych zmaganiach Odyseuszy z całego świata zaprezentowali się uczniowie i studenci z Polski. Aż 9 polskich drużyn, spośród kilkunastu zakwalifikowanych do finału światowego, stanęło na podium.

Najwyższa miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych spośród polskich drużyn zajęły reprezentacje:

• w kategorii wiekowej uczniów szkół podstawowych ( Gr1 ) - Zespół Szkół OMEGA z Katowic - Problem nr 1 „No-Cycle Recycle” ( startowało 56 drużyn ) oraz Szkoła Podstawowa nr 8 z Wrocławia - Problem nr 5 „Fins, Furs, Feathers & Friends” ( startowało 69 drużyn ), które zdobyły złote medale,
  • w kategorii wiekowej uczniów szkół gimnazjalnych ( Gr2 ) - drużyna z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska - Problem nr 1 „No-Cycle Recycle” (startowało 60 drużyn) – złoty medal,
  • w kategorii wiekowej uczniów szkół ponadgimnazjalnych (Gr3 ) - drużyna z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni - Problem nr 3 „Aesop Gone Viral” ( startowało 48 drużyn ) – brązowy medal,
  • w kategorii wiekowej studentów (Gr4) – drużyna „Absolwenci X Liceum Ogólnokształcącego z Wrocławia” - Problem nr 5 „Fins, Furs, Feathers & Friends” ( startowały 3 drużyny )-złoty medal.

Ponadto w kategorii wiekowej uczniów szkół gimnazjalnych srebrne medale zdobyły drużyny: Zespół Szkół Społecznych STO z Łodzi oraz Laboratorium Twórczości PRYZMAT z Gdańska - Problem nr 3 Aesop Gone Viral ( startowały 62 drużyny ), a także kolejna drużyna z Laboratorium Twórczości PRYZMAT z Gdańska - Problem nr 2 Something Fishy (startowało 58 drużyn ). Startująca w tej samej kategorii wiekowej drużyna gimnazjalistów z III LO w Gdyni zajęła miejsce tuż za podium ( Problem nr 5 Fins, Furs, Feathers & Friends - startowało 65 drużyn ), a w kategorii wiekowej studentów brązowy medal zdobyła drużyna Fundacja Inicjatyw Społecznych ŁAJBA z Gdyni - Problem nr 4 Stack Attack! ( startowało 6 drużyn ).

Nagrodę Ranatra Fusca za wyjątkową kreatywność otrzymała drużyna Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska za innowacyjny pojazd oraz indywidualnie Anna Pawlicha z Gimnazjum nr 4 z Gdyni za stworzenie unikalnej struktury z drewna balsa.