MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Międzynarodowa konferencja o STEM i roli kobiet w innowacyjnym rozwoju

 

Na dwa dni (31 maja i 1 czerwca) Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zmieniło się w wielki kongres STEM. W międzynarodowym gronie mówiliśmy o rzeczach mądrych, pięknych i ważnych. O wielkiej mocy zmieniania rzeczywistości i rozwiązywania problemów. Bo, jak mówił w mowie otwierającej Steven Zipkes, laureat nagrody STEM Visionery - "STEM changes the world".

Głównym celem konferencji "STEM Education for Innovation"  było wypracowanie rozwiązań zapewniających przyspieszenie rozwoju cywilizacyjnego Polski dzięki lepszemu nauczaniu przedmiotów STEM i skuteczniejszemu rozwijaniu ścieżek kariery w naukach ścisłych i technicznych.

Z prelegentami i panelistami z 15 krajów świata debatowaliśmy o wartości kształcenia oraz aktywności zawodowej w obszarze nauk ścisłych i technicznych. O styku świata akademickiego ze światem zaawansowanego technologicznie przemysłu, o innowacyjności, o naukowych i technologicznych start-upach, ludzkiej kreatywności i o wartości STEM dla budowania dobrego społeczeństwa. Kompetentnego, zamożnego i harmonijnego. Zdolnego do rozwiązywania wyzwań współczesności. I ciągłego, mądrego rozwoju.

Ważnym tematem konferencji było wyzwanie pełnego wykorzystania potencjału kobiet w obszarze STEM. Stąd dopisek w tytule: "Women in the forefornt". Wojciech Kaczmarczyk, przedstawiciel rządu RP, Pełnomocnik ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania otwierając wydarzenie zwrócił uwagę, że równościowe uregulowania prawne muszą zostać przekute w równościową rzeczywistość.

Ważnym krokiem na tej drodze był Okrągły Stół dla STEM - partnerska inicjatywa osób i instytucji zainteresowanych popularyzacją nauk technicznych i ścisłych, twórczym zbliżeniem pomiędzy światem uczelni i biznesu technologicznego i wspieraniem uruchomiania potencjału kobiet w nauce, technologii, innowacji. Wzięli w nim udział m.in. rektorzy najlepszych polskich uczelni technicznych, szefowie i szefowe 15 firm technologicznych, przedstawiciele mediów i NGO'sów. Przedstawione zostały inicjatywy propagujące STEM, takie jak: Obóz inspiracyjnych dla dziewczyn w ICT, europejski ranking kierunków inżynierskich i program Start4Stars - partnerskie staże dla studentek politechnik w najlepszych firmach high-tech. Gospodarzami Okrągłego Stołu były Fundacja Edukacyjna Perspektywy i firma Siemens.

- Takiego spotkania na temat STEM i roli kobiet w tym obszarze jeszcze w Polsce nie było - mówi dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy -  Ta konferencja będzie krokiem dalej. Nie są to kroki łatwe, ale parafrazując słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy'ego o misji na księżyc,

"We choose to take steps to boost STEM area in Poland, in Europe and around the world, not because this is easy, but because it is hard and very important."

Bo Fundację Edukacyjną Perspektywy od 20 lat interesują wyłącznie rzecz ważne i niełatwe.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

http://www.leaninstem.pl/conference

Fot. Krzysztof Wojciewski

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt