MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

19 filmów dokumentalnych i fabularnych z Chile i Europy, także z Polski, seria paneli dyskusyjnych pod hasłem „Patrz uważnie” oraz zmieniona formuła artystyczna i organizacyjna  - to program Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski,  Sokołowsko, 9–11 września 2016 r.

Jaki charakter mają te zmiany? Jaki w tym roku będzie Hommage à Kieślowski? W roku 2016 festiwal pójdzie tropem swoistej rady i mądrego zalecenia Krzysztofa Kieślowskiego, kierowanego wielokrotnie do jego studentów w Polsce i Europie: „Patrz uważnie”

- Szczególnie istotny będzie dialog z kinem europejskim w duchu poszanowania kulturowej różnorodności i ideałów europejskich: wolności, braterstwa i równości. Zaprezentujemy filmy dokumentalne i różnorodne stylistycznie koprodukcje europejskie opowiadające o czasach, w których żyjemy oraz wpływie historycznych przewartościowań i procesów na życie człowieka. Filmy stawiające w centrum opowieści zarówno losy indywidualne, jak i zbiorowe. Obrazy te pozbawione są tezy czy recepty. To silnie emocjonalne kino zmuszające do zadawania sobie pytań, jak my sami zachowalibyśmy się   w danej sytuacji i w jakim świecie dzisiaj żyjemy. Jest to pewien wycinek rzeczywistości XXI wieku, kropla, w której chcemy ujrzeć ocean – tak charakteryzuje kierunki programowe Dorota Paciarelli, dyrektor artystyczna festiwalu.Startujących w zawodzie filmowca chcemy zachęcić do koprodukcji. Chcemy przypomnieć, że to właśnie Krzysztof Kieślowski jako reżyser i Krzysztof Zanussi jako producent byli w Polsce pionierami realizującymi filmy w koprodukcji z Francją, Niemcami, Szwajcarią i Włochami.   

Filmy na tegorocznym Festiwalu Hommage à Kieślowski prezentowane będą w trzech sekcjach: Bez fikcji (dokument), Re: Interpretacje (filmy fabularne), Hommage à Kieślowski (retrospektywa filmów Kieślowskiego i filmy o jego twórczości).

Dzięki współpracy Hommage à Kieślowski z Narodowym Instytutem Audiowizualnym po raz pierwszy wybrane filmy festiwalu zobaczy także publiczność stolicy. W Warszawie przy ulicy Wałbrzyskiej będzie można obejrzeć sześć filmów z programu festiwalowego.

Organizatorem festiwalu Hommage à Kieślowski jest Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ”. „In situ” oznacza z łacińskiego „w miejscu”. Nazwa odzwierciedla i wyznacza filozofię działania organizacji promującej współczesną sztukę, w tym sztukę filmową. Sokołowsko to idealna przestrzeń działań Fundacji i pole prezentacji artystów wielu dziedzin.

Sokołowsko pielęgnuje pamięć o Kieślowskim, a tworząc Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i organizując od sześciu lat festiwal filmowy, przyczynia się do promocji malowniczego Sokołowska, zmieniającego się na kilka festiwalowych dni w pulsujący punkt na kulturalnej mapie Polski. 

www.hommageakieslowski.pl

Podpis pod foto: Kadr z filmu Krzysztofa Kieślowskiego Trzy kolory. Czerwony. 1994, Studio Filmowe TOR

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt