MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

We Wrocławiu rozpoczęło się Biennale Młodej Sztuki Europejskiej (Jeune Création Européenne),  wystawa promująca aktualne trendy w młodej sztuce. Polscy widzowie będą mieli okazję obejrzeć prace 56 artystów z Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Francji, Polski, Łotwy i Danii. Dla zwiedzających wystawa będzie dostępna do 31 lipca. W Polsce organizatorem wydarzenia jest wrocławska Galeria Miejska.

Biennale Młodej Sztuki Europejskiej to międzynarodowy projekt artystyczny prezentujący najnowsze tendencje sztuki europejskiej. Od 2000 roku wydarzenie odbywa się w całej Europie i ma formułę wystawy podróżującej. Jej założeniem i główną ideą jest wymiana artystyczna pomiędzy krajami europejskimi. Wystawa skupia się na prezentacji twórczości charakteryzującej pokolenie artystów do 35. roku życia. Wielu z nich to młodzi twórcy, absolwenci szkół artystycznych, inni od lat poruszają się na rynku sztuki, jednak nie są związani na stałe z żadną galerią czy instytucją artystyczną. Biennale, oparte na ich wzajemnej współpracy, stało się platformą wymiany artystycznych doświadczeń i wyrazem tego,  jak młodzi twórcy z rożnych krajów europejskich postrzegają sztukę.

Przez cały lipiec polscy i zagraniczni widzowie będą mieli okazję zobaczyć prace przedstawicieli młodej sztuki z całej Europy.  Biennale Jeune Création Européenne, jest organizowane w ramach  Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we  wrocławskim Centrum Kongresowym.

W zabytkowym kompleksie Hali Stulecia będzie można obejrzeć najnowsze nurty, które wyróżniają współczesną sztukę europejską, m.in. zostaną zaprezentowane prace Magdaleny Sawickiej, polskiej artystki, która podczas otwarcia wystawy w Montrouge pod Paryżem została nagrodzona przez międzynarodowe jury Grand Prix za osobliwość i siłę prac, będących odzwierciedleniem życia codziennego.

Tegoroczna edycja Biennale Młodej Sztuki Europejskiej rozpoczęła się jesienią 2015 roku w podparyskim Montrouge, w centrum sztuki Beffroi, skąd w kwietniu przemieściła się do Danii (Hjørring, Kunstbygningen i Vrå). Z Wrocławia wystawa pojedzie w sierpniu na Łotwę (Cēsis, Centrum Sztuki Bruzis), a w 2017 roku do Włoch (Como, Villa Olmo), Hiszpanii (Figueres, Museu de l'Emporda) i Portugalii (Amarante, Amadeo de Souza-Cardoso Municipal Museum).  Podczas przemieszczającej się przez dwa lata ekspozycji będzie można obejrzeć prace 56 młodych artystów, reprezentujących aktualne trendy w młodej sztuce w danym kraju. Prace wykonane zostały z wykorzystaniem różnych form: malarstwa, rysunku, fotografii, obiektów, instalacji oraz wideo. Polskę oprócz Magdaleny Sawickiej reprezentują Miłosz Flis, Michał Frydrych, Marcelina Groń, Kornel Janczy, Berenika Kowalska, Izabela Łęska i Tomasz Poznysz. Kuratorką wystawy jest Ewa Sułek. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie www.galeriamiejska.pl.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt