MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Od pracodawcy oczekują możliwości rozwoju, elastyczności i przyjaznej kultury organizacyjnej. Jednak opinia, że millenialsi mają wygórowane oczekiwania jest niesprawiedliwa.  Czują swoją wartość – są dobrze wykształceni, znają obce języki i chętnie zdobywają doświadczenia zawodowe już podczas studiów. A to mocne atuty, doceniane przez pracodawców.

Pokolenie Y, czyli millenialsi to obecnie już kilkumilionowa rzesza dwudziesto-, trzydziestolatków wchodząca na rynek pracy, szukająca na nim swojego miejsca i bardzo aktywna zawodowo. Przylgnęła do do tej grupy krzywdząca opinia, że są to osoby roszczeniowe, nielojalne, zainteresowane głównie rozrywką. Zapomina się często o ich mocnych stronach – wykształceniu, znajomości języków obcych, chęci rozwoju zawodowego.

Nie taki millenials straszny

W PKO Banku Polskim zatrudnionych jest wiele młodych osób, zdolnych, pracowitych, zaangażowanych.  Zdecydowanie przeczą popularnym opiniom na temat pokolenia Y. Z doświadczeń banku wynika, że oczekują od pracodawcy przede wszystkim możliwości rozwoju, elastyczności i przyjaznej kultury organizacyjnej, a w dalszej perspektywie stabilności zatrudnienia oraz atrakcyjnych benefitów.

Te potrzeby doskonale odpowiadają wymaganiom PKO Banku Polskiego i ofercie dla pracowników.  - Liczymy na współpracę z osobami, które chcą się uczyć i osiągać sukcesy. Oczywiście poszukujemy pracowników, którzy swoją karierę zawodową zamierzają związać z bankowością. Jednak ze względu na wielkość struktury organizacyjnej oraz skalę działalności spektrum pożądanych umiejętności jest bardzo szerokie.  Najwięcej kandydatów poszukujemy do sieci sprzedaży - takich którzy mają wysoką motywację do realizacji celów, nastawionych na potrzeby klienta, ze znajomością technik sprzedaży. W przypadku stanowisk wspierających, zwracamy uwagę na sposoby organizowania pracy, zdolności analityczne, komunikatywność oraz kreatywność – mówi Jolanta Jakóbczyk, dyrektor Biura Rozwoju Zasobów Ludzkich w PKO Banku Polskim.

Warto spróbować

W znajdowaniu takich pracowników pomaga program płatnych praktyk i staży. W bieżącym roku czekach na młodych ludzi w sumie 700  miejsc w całej Polsce. Nowością jest to, że na praktyki bank zaprasza także uczniów, którzy ukończyli 18 lat. Jako instytucja finansowa, najwięcej ofert przygotował z myślą o studentach i absolwentach ekonomii oraz finansów. Jednak interesujące propozycje znajdą także osoby, kształcące się na kierunkach takich jak informatyka, matematyka, księgowość, psychologia, czy prawo. Znajomość języków obcych, narzędzi informatycznych, czy działalność w akademickich kołach naukowych, to dodatkowy atut. Udzielanie się w organizacjach studenckich, wolontariatach, uczestnictwo w konkursach, pozwalają młodym ludziom rozwinąć umiejętności miękkie, takie jak współpraca z ludźmi, zarządzanie czasem, planowanie, czy zdolność działania pod wpływem stresu.

Od kandydatów do pracy, którzy staże i praktyki mają już za sobą, PKO Bank Polski oczekuje nie tylko wiedzy, ale również doświadczenia, zgodnego ze stanowiskiem, o które się ubiegają.

Z obserwacji służb HR banku wynika, że studentom często zależy na zatrudnieniu na umowę zlecenia, gdyż umożliwia im to pogodzenie planu zajęć na uczelni z pracą. Natomiast dla pracowników, którzy zostali zatrudnieni po okresie stażu lub zrekrutowani z rynku, ważniejsze jest poszerzanie swojego doświadczenia zawodowego, stabilności zatrudnienia oraz atrakcyjny system benefitów, niż elastyczne godziny pracy.

Bank stara się realizować potrzeby pracowników oferując udział w ciekawych projektach, stawiając przed nimi wiele wyzwań merytorycznych, a ponadto gwarantując prywatną opiekę medyczną, szereg benefitów w ramach specjalnej platformy, czy Pracowniczy Program Emerytalny.

Wspólny mianownik

Chociaż nieco inaczej brzmią wymagania pracodawcy w ofertach pracy niż oczekiwania sformułowane przez kandydatów w CV oraz listach motywacyjnych, to po dokładniejszej analizie okazuje się, że są one często zbieżne.

Przyszli pracownicy chcą się uczyć i rozwijać - pracodawca oczekuje tego samego. Wymaga umiejętności wykorzystywania wiedzy w praktyce oraz sprawnego przystosowania się do pracy w danej organizacji. Wbrew wielu opiniom firma chętnie spełnia oczekiwania kandydata, który liczy na awans stanowiskowy i atrakcyjne wynagrodzenie. Pod warunkiem oczywiście, że ma do czynienia z osobą ambitną, zaangażowaną, nastawioną na realizację celów i zmotywowaną do dalszych wysiłków.

Jak wynika z realizowanych od kilku lat wewnętrznych (anonimowych) badań PKO Banku Polskiego w zakresie satysfakcji i zaangażowania pracowników wskaźniki dotyczące zadowolenia z pracy w naszej organizacji stale rosną, przybywa tzw. adwokatów (osób o wysokim wskaźniku zaangażowania i równocześnie wysokiej satysfakcji z pracy). To m.in. efekt wyciągania wniosków z kolejnych edycji badania i zaangażowania zarówno menedżerów, jak i pracowników w tworzenie przyjaznego środowiska pracy.

Doświadczenie pokazuje, że zarówno pracownicy, jak i pracodawcy muszą od czasu do czasu zejść na ziemię.  Co może się okazać miękkim lądowaniem, ponieważ wymagania obu stron bywają niepotrzebnie wygórowane. Zamiast kandydata z 10-letnim stażem zawodowym czasem warto zatrudnić osobę tylko z dwuletnim doświadczeniem, którego zapał i świeże spojrzenie będą wartościowsze niż plik certyfikatów. Z kolei pracownik często doceni zgrany zespół i szansę na zdobycie wiedzy praktycznej i rozwój zawodowy, rezygnując przykładowo z laptopa czy samochodu służbowego.

 

 

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt