MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Praca po maturze to dla wielu pierwsze doświadczenie zawodowe. Część tegorocznych maturzystów już teraz poszukuje zatrudnienia, próbując wykorzystać okres wakacyjny na podjęcie pracy tymczasowej. Niedługo wielu z nich zostanie studentami i z pewnością będą rozglądać się za możliwościami zarobku podczas studiów.

Jest też grupa maturzystów, która zdecydowała się na podjęcie stałego zatrudnienia po szkole średniej. Obawiają się jednak czy ich kompetencje są wystarczające aby rozpocząć perspektywiczną karierę. Jak zatem wejść na rynek pracy, gdzie i do jakich prac sezonowych mogą aplikować młodzi ludzie, wreszcie jak pogodzić chęć dorobienia do stypendiów czy kieszonkowego oraz zdobycie cenionego na rynku doświadczenia zawodowego? Odpowiedzi na te pytania udzielają eksperci Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Praca wakacyjna

Co roku spory odsetek młodych ludzi rozgląda się za pracą po maturze. Pierwsza praca to najczęściej praca sezonowa w kraju czy za granicą. Oferty zatrudnienia  wakacyjnego pojawiają się już od kwietnia, jednak największe zapotrzebowanie na pracowników przypada na lipiec oraz sierpień. Sezon trwa aż do września, a w niektórych krajach Europy Zachodniej nawet do października. Polacy najchętniej wyjeżdżają do Niemiec, Danii, Norwegii i Szwecji. Natomiast Belgia, Holandia, Wielka Brytania i Francja to rzadziej wybierane kraje wakacyjnej emigracji zarobkowej. Głównym magnesem przyciągającym na saksy są niezmiennie wyższe pensje, średnio 2-3 razy wyższe niż w Polsce.

W tym roku to jednak Polska może zostać jedną z atrakcyjniejszych destynacji dla pracowników sezonowych. „Z uwagi chociażby na organizowane w kraju Światowe Dni Młodzieży obserwujemy obecnie wysyp ofert pracy tymczasowej, zwłaszcza w sektorach gastronomicznym oraz handlowym. Jednocześnie brakuje chętnych do objęcia proponowanych wakatów. Rosną więc pensje. Nie wyjeżdżając dalej niż do Krakowa, tegoroczni maturzyści mogą obecnie zrobić od 16 do 25 zł brutto pracując w barach, restauracjach czy obsadzając stanowiska sklepowe” – komentuje Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, prezes grupy Wadwicz.

Osoby decydujące się jednak na wyjazd do pracy za granicę z reguły poszukują zatrudnienia przez wyspecjalizowane agencję zatrudnienia. Dzieje się tak ze względu na szereg ułatwień oraz darmowe dla pracowników usługi polskich pośredników zatrudnienia. „Współpraca z profesjonalną agencją daje gwarancję zatrudnienia, możliwość weryfikacji przyjmującego pracodawcy, ubezpieczenie, pomoc w organizacji wyjazdu i nie rzadko benefity w postaci np. darmowego transportu. Co więcej, obecni na miejscu przedstawiciele polskiej agencji służą wsparciem w przypadku nieprzewidzianych sytuacji” – tłumaczy Adamkiewicz.

Praca w czasie studiów

Na pracy tymczasowej oraz współpracy z agencją zatrudnienia skorzystają także poszukujący dodatkowego zarobku studenci czy młode osoby próbujące wejść na rynek pracy mając jedynie średnie wykształcenie. Dlaczego? Zgłoszenie swojego CV do agencji zatrudnienia pomoże otworzyć drzwi do najbardziej renomowanych firm m.in. w sektorach finansowym, farmaceutycznym, ubezpieczeniowym, FMCG, IT. Mianowicie do agencji pośrednictwa pracy zgłaszają się  największe na rynku firmy, rzadko pozyskują pracowników samodzielnie. Co więcej, rekruterzy jako pierwsi na rynku mają informację na temat planowanych przez firmy rekrutacji, wysokości zarobków czy atmosfery panującej w danej firmie, co nie tylko ułatwia, ale znacznie przyspiesza znalezienie dobrego miejsca zatrudnienia.

Młodzi ludzie, którzy skorzystali z możliwości pracy tymczasowej podkreślają, że ta forma zatrudnienia daje możliwość spróbować swoich sił w kilku różnych miejscach w dość krótkim czasie. Doświadczenie zdobyte na różnych stanowiskach oraz możliwość poznania realiów zawodowych co najmniej kilku branż znacznie ułatwia decydowanie o dalszym przebiegu kariery zawodowej.

Kolejną zaletą pracy tymczasowej jest elastyczność zatrudnienia. Agencja pomoże znaleźć zatrudnienie zarówno osobom studiującym dziennie i mającym wolne popołudnia i weekendy, jak i studentom wieczorowym, mającym więcej wolnego w godzinach porannych. Wśród zalet współpracy z agencją należy wymienić również możliwość jednoczesnego dotarcia do szerokiej oferty proponowanych stanowisk pracy oraz profesjonalne doradztwo w zakresie przejścia przez proces rekrutacyjny. Agencje współpracują z wieloma firmami na rynku, dlatego zawsze mogą zaproponować kandydatowi inny etat, gdyby nie otrzymał on stanowiska, o które się ubiegał. Współpraca z profesjonalną agencją oznacza też odciążenie kandydata w zakresie wielu czynności związanych z procesem rekrutacyjnym jak choćby wsparcie w przygotowaniach do rozmów kwalifikacyjnych. Może on liczyć również na feedback czyli garść uwag po rozmowie kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą. Wskazówki te pomagają uniknąć popełniania podobnych błędów przy kolejnych próbach znalezienia zatrudnienia.

„Praca tymczasowa pomaga również w znalezieniu stałego zatrudnienia. Według szacunków SAZ w 2015 r. 20 proc., czyli aż 1/5 osób zatrudnionych tymczasowo, znalazło pracę na stałe bezpośrednio u pracodawcy” – podkreśla Jarosław Adamkiewicz. „Warto też pamiętać, że przy zatrudnieniu tymczasowym pracownikowi przysługuje prawo do płatnego urlopu a w przypadku ludzi rozpoczynających pracę w tej formie jest to z korzyścią dla pracownika, gdyż za jeden miesiąc pracy przysługują im dwa dni urlopu a więc 24 dni w roku podczas, gdy na umowę o pracę kodeksową tylko 20 dni” – dodaje prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Warto więc skorzystać z profesjonalnej pomocy przy poszukiwaniu pracy, zwłaszcza, że usługa ta jest zawsze dla kandydatów bezpłatna.

O Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ) to największa w Polsce branżowa organizacja pracodawców zrzeszająca agencje specjalizujące się w dostarczaniu wybranych usług HR: rekrutacji stałej do pracy w kraju i za granicą na różne szczeble organizacji, doradztwa personalnego, pracy tymczasowej i outsourcingu.

W chwili obecnej Członkami SAZ jest ponad sześćdziesiąt agencji. Członkowie SAZ posiadają ponad 300 biur, oddziałów i przedstawicielstw na terenie całego kraju i za granicą. W poprzednim roku ich Klientami było ponad 7000 przedsiębiorstw, polskich i zagranicznych.

Organizacja reprezentuje zarówno podmioty duże, ogólnokrajowe i międzynarodowe, jak i regionalne i lokalne, działające w kilku województwach lub mniejszych ośrodkach. Tak szeroki przekrój profili działalności Członków pozwala postrzegać kwestie środowiska usług HR w sposób kompleksowy.

W ramach organizacji, funkcjonują trzy sekcje: sekcja agencji opieki (SAO), pracy tymczasowej i rekrutacyjna. Działania poszczególnych sekcji ukierunkowane są na tworzenie przejrzystych i jednolitych zasad funkcjonowania agencji zatrudnienia na rynku pracy, integrację branży oraz edukowanie i informowanie potencjalnych partnerów, a także promowanie oferowanych usług.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt