MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Niemal 1 300 tys. polskich studentów zdało niedawno ostatnie egzaminy i rozpoczęło przerwę wakacyjną. Spora część z nich zasili rynek pracy, na którym w sezonie letnim nie brakuje ofert dla młodych osób. Firmy coraz częściej zgłaszają jednak problemy ze znalezieniem chętnych kandydatów. Nie każdy z pracodawców cieszy się takim samym uznaniem studenta – pracownika sezonowego. W jakich branżach najtrudniej znaleźć pracownika? W jaki sposób firmy mogą zachęcić kandydatów do złożenia aplikacji?

Okres letni to nie tylko czas odpoczynku i podróży. Coraz większa liczba młodych ludzi poświęca część przerwy wakacyjnej na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz dodatkowych funduszy. W tym sezonie oferty pracy czekają na chętnych nie tylko w branży handlowej, usługowej, turystycznej, ale również w sektorach, które nie kojarzą się z pracą wakacyjną – m.in. w przemyśle, produkcji czy logistyce.

Praca, ale też wypoczynek

Najczęstszym modelem studenckiej pracy wakacyjnej jest próba połączenia pracy i wypoczynku. Jest to możliwe przede wszystkim w sektorze turystycznym. Studenci mogą liczyć na pracę zarówno w hotelach, restauracjach i barach, jak i szerzej pojętych usługach turystycznych. Większości z nich zależy na łączeniu pracy zarobkowej z wypoczynkiem, przygodą i zwiedzaniem. Niektórzy chcą pogłębiać wiedzę zawodową czy znajomość języków obcych.

Z punktu widzenia studenta idealnym połączeniem wypoczynku, zarobku i nauki może być praca za granicą, szczególnie w popularnych miejscowościach wypoczynkowych. Na ciekawe oferty mogą liczyć studenci, których specyfika wykształcenia zwiększa ich atrakcyjność w oczach pracodawców. Młodzi pedagodzy z uprawnieniami wychowawców kolonijnych są chętnie zatrudniani w charakterze animatorów czy opiekunów grup kolonijnych. Studenci posiadający odpowiednie uprawnienia, zostają ratownikami wodnymi, przewodnikami górskimi czy instruktorami sportów ekstremalnych. Praca w atrakcyjnej miejscowości wypoczynkowej we Włoszech niekoniecznie musi wiązać się jednak z wysokimi zarobkami, nauką języka, nie mówiąc już o wypoczynku.

Przez 12 godzin dziennie zajmowaliśmy się animacją grup dzieci z Polski. Na zwiedzanie czy poznawanie lokalnej kultury nie mieliśmy już ani czasu, ani sił. Na końcu nasza wypłata została pomniejszona o koszty noclegu i wyżywienia – wspomina Michalina, studentka jednej z poznańskich uczelni, która pracowała w ubiegłym roku w jednym z nadmorskich włoskich kurortów.

Oferty pracy również w miastach

Wakacje to szansa nie tylko na zarobienie dodatkowych funduszy, ale również zdobycie nowych doświadczeń, szczególnie dla osób, które swoją przyszłość zawodową widzą w obszarze handlu, negocjacji czy szeroko pojętych relacji z innym ludźmi. Uczniowie i studenci, którzy wolą znaleźć pracę na miejscu, bez konieczności wyjazdu, mogą liczyć na sezonowe oferty pracy w miejscowościach, z których pochodzą lub w których studiują.

W nadmorskich miejscowościach poszukiwani są przede wszystkim barmani, kelnerzy, sprzedawcy gofrów czy lodów. Sezon wakacyjny oznacza mniejsze obroty w sklepach, jednak liczne oferty pracy można znaleźć również przy inwentaryzacji czy merchandisingu – wskazuje Katarzyna Rydzewska, wiceprezes zarządu w Grupie Job (Upright Group).

Sporo ofert czeka również w branży produkcyjnej, przemysłowej czy logistycznej. Przykładowo, w branży farmaceutycznej przygotowania do sezonu jesienno-zimowego i zwiększonego popytu na leki przeciw przeziębieniom powodują wzrost zapotrzebowania na pracowników produkcyjnych właśnie w sezonie letnim.

W przypadku pracy wakacyjnej zwykle określa się wynagrodzenie godzinowe, a praca odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej. W takiej sytuacji jest to korzystne dla obu stron umowy, zwykle dotyczy bowiem wykonania konkretnej czynności w określonym terminie. Zleceniobiorca może sam dopasować grafik pracy do swoich potrzeb. 14-15 zł za godzinę to realne zarobki dla studenta pracującego dorywczo w wakacje.

Zachęty pracodawców

Wielu pracodawców boryka się aktualnie w większym lub mniejszym stopniu z problemem w pozyskaniu kandydatów do pracy. Na problemy te wpływ ma kilka czynników, w tym sytuacja demograficzna, wzrost poziomu życia społeczeństwa, niski poziom bezrobocia, czy ujemna migracja netto. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z potrzeby budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy, przykładając wagę do budowania pozytywnego candidate experience (dobrych doświadczeń i wrażeń kandydata podczas procesu rekrutacji). Pracodawcy coraz chętniej wychodzą naprzeciw potrzebom pracowników, oferując np. elastyczne grafiki zleceń. Wiedząc o „konkurencji” ze strony branży turystycznej, pracodawcy z „tradycyjnymi” miejscami pracy starają się przyciągnąć studentów dodatkowymi benefitami. Czasami są to bony na zakupy czy usługi w miejscu pracy. Bywa jednak i tak, że oferta pracy sezonowej obejmuje szereg świadczeń pozapłacowych .

Każdy, kto zapisze się do pracy przez www.strefajob.pl może dołączyć do programu Multisport i otrzymać na preferencyjnych warunkach kartę, która uprawnia do korzystania z oferty licznych obiektów sportowych w całej Polsce. Z kolei najlepszym audytorom inwentaryzacji co miesiąc przyznajemy atrakcyjne nagrody – mówi Katarzyna Rydzewska.

Zachęty nie zmieniają jednak ogólnego trendu, jakim jest coraz większy brak rąk do pracy. Problem ten jest szczególnie widoczny w branży logistycznej czy produkcyjnej, przez co pracodawcy poszukują nowych rynków, z których mogliby pozyskiwać kandydatów. Częściową receptą na niedobór pracowników staje się zatrudnienie studentów z krajów Europy Wschodniej, dla których praca wakacyjna w Polsce jest atrakcją samą w sobie, a uzyskane wynagrodzenie konkurencyjne do możliwości zarobkowania w swoich krajach.

Gdzie szukać ofert pracy?

Uczniowie i studenci poszukujący pracy, najczęściej korzystają z internetowych platform z ofertami pracy. Bezpiecznym sposobem na znalezienie rzetelnego pracodawcy jest skorzystanie z usług doświadczonej agencji rekrutacyjnej. Wiele z nich oferuje nowoczesne rozwiązania, dzięki którym zleceniobiorca może bez wychodzenia z domu zgłosić chęć podjęcia wybranego zlecenia, odbyć niezbędne kursy i szkolenia przygotowujące do podjęcia pracy, a nawet podpisać umowę cywilnoprawną online. Taką możliwość daje np. platforma strefa job, która miesięcznie oferuje kilkaset zleceń dorywczych w różnych branżach na terenie całego kraju.

Kandydaci mogą sami wybierać, w jakim mieście i w jakich dniach chcą pracować. Poprzez platformę możemy dopełnić również wszystkich formalności, począwszy od podpisania umowy, aż do otrzymania rozliczenia PIT-11. Od początku czerwca w ofercie strefy job znalazło się ponad 850 zleceń z całej Polski, a pracę podjęło ponad 8000 pracowników – wskazuje Katarzyna Rydzewska.

Korzystanie z nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych przynosi korzyści obu stronom – zarówno firmie, jak i kandydatowi. Platformy online ułatwiają znalezienie interesującej oferty pracy oraz przyspieszają proces rekrutacji. Są one szczególne przydatne w przypadku poszukiwania pracowników tymczasowych, gdzie liczy się szybkość znalezienia odpowiedniego kandydata i przeszkolenia go.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt