MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Kongsberg Automotive we współpracy z Politechniką Łódzką zorganizowała nowy projekt dla studentów – Szkołę Letnią pod nazwą  „Summer Automotive School – SAS”. Celem szkoły było wykonanie określonych zadań nadzorowanych wspólnie przez inżynierów z firmy Kongsberg i wykładowców z Politechniki Łódzkiej, tak aby przygotować studentów do przyszłej pracy w zawodzie. Uczestnicy projektu mieli rozwiązać problem obniżenia masy fotela samochodowego przy zachowaniu jego wytrzymałości.

Studenci na stworzenie projektu mieli trzy tygodnie. Pierwszy tydzień spędzili w firmie Kongsberg analizując problem techniczny. Był to etap przygotowawczy do samodzielnej pracy, która miała miejsce w drugim tygodniu na Politechnice Łódzkiej. W tym czasie studenci tworzyli niezbędne modele matematyczne do projektu, a także ukończyli intensywny kurs dla zaawansowanych z metody obliczeń inżynierskich – MES.  Na Politechnice Łódzkiej uczestniczyli również w warsztatach dotyczących team buldingu (budowania zespołów).

W ostatnim tygodniu Szkoły Letniej studenci pojawili się ponownie w Kongsberg Automotive, by skonfrontować wyniki swoich działań z oceną pracowników firmy. Udało im się osiągnąć spektakularne efekty obniżając masę fotela o 27% zamiast, jak pierwotnie zakładano o 10%. Studenci zaproponowali także zmiany w komponentach wykorzystywanych do produkcji foteli samochodowych. Z wyników prac studentów Szkoły Letniej będzie korzystał zespół innowacji i nowych technologii firmy Kongsberg.

- Realizacja zajęć w formie np. Szkoły Letniej z innowacyjnymi firmami stanowi niesamowity bodziec do samokształcenia studentów. Jest to nieocenione narzędzie w procesie zdobywania wiedzy na styku nauki i aplikacji przemysłowej. Natomiast zderzenie się z realnymi problemami technologicznymi daje im namiastkę tego z czym będą mieć do czynienia po zakończeniu studiów. Dlatego wspólnie z firmą Kongsberg już myślimy o kolejnej Szkole Letniej tym razem  przy udziale studentów zagranicznych – skomentował prof. nadz. dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek z Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z grupy studentów z Politechniki Łódzkiej, osoby podczas projektu wykazywały się dosyć rozległą wiedzą. Również wynik projektu, jakim była optymalizacja masy systemu masażu przeszedł nasze oczekiwania. 27% potencjalnej redukcji masy to jest znaczący wynik, który potwierdza olbrzymi potencjał tkwiący w przyszłych inżynierach. Po pierwszej edycji Szkoły Letniej  jesteśmy bardzo otwarci na młode, ambitne osoby  i chcemy realizować i kontynuować tego typu programy  - podkreśla Grzegorz Kasperczak, lider zespołu innowacji  i nowych technologii Kongsberg Automotive.

Studenci Politechniki również są zadowoleni z udziału w projekcie. Wielu z nich marzy o podjęciu pracy w przemyśle motoryzacyjnym. Wszyscy pozytywnie oceniali organizację całego przedsięwzięcia, a uzyskane efekty pomogły im bardziej uwierzyć w siebie i w swoje możliwości - Projekt ten rozwinął nasze umiejętności pod kątem praktyki i prawdziwych wdrożeń,  co z pewnością będzie pomocne w  przyszłej karierze zawodowe”  – komentowali.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt