MATEMATYKA jest do zdania!

Wydaje Ci się, że tego wszystkiego, czyli maturalnego materiału jest za dużo? Pamiętaj, że masz przecież jeszcze mnóstwo czasu. Nic nie jest trudne, jeśli rozłożymy to na mniejsze etapy. Im szybciej podejdziesz serio do przygotowań, tym łatwiej wszystko zrealizujesz zgodnie z planem. Nie oglądaj się na innych, tylko sam zawalcz o swój sukces na maturze z matematyki (i nie tylko!). 

Po pierwsze nie panikuj, że masz do zdania egzamin maturalny z matematyki. Panika zabija zdrowy rozsądek i paraliżuje. Depresyjny pesymista to bardzo częsty typ maturzysty. On już z góry wie, że nie zda. Pomyśl o tym egzaminie pozytywnie i powiedz sobie: Tak, to może jest duże wyzwanie, ale jak wszystko zaplanuję i dobrze się przygotuję do matury, to na pewno się uda.

Nie lekceważ egzaminu maturalnego. Nie mów: jakoś to będzie. To Twoje życie i ono nie może być jakieś tam. Tu również można zauważyć taki typ maturzysty, który mówi, że „matura to bzdura”, i że mu na niej nie zależy. To tylko maska. Tej drogi również nie wybieraj. Twojemu podejściu do matury musi towarzyszyć zdrowy rozsądek i równowaga.

Wyznacz sobie w życiu cel, o którym marzysz. Wyobraź sobie, że go osiągasz. I pamiętaj – celem nie jest zdanie matury z matematyki. Zdanie matury to tylko kilka kroków na drodze do spełnienia Twoich marzeń. Jeśli masz wyznaczony cel, np. kupno wymarzonego telefonu czy komputera, to będziesz z całych sił dążyć, żeby to się udało. Będziesz szukać źródeł dochodu.

Ustal, jaki wynik z matury chcesz osiągnąć. Koniecznie zapisz go. To, co zapisujemy, staje się dla nas ważniejsze. Najlepiej umieść zapisany wynik w jakimś widocznym miejscu w swoim pokoju lub tam, gdzie się uczysz. Cel musi być realny, ale ustaw sobie wynik lekko zawyżony.

Systematyczne przygotowania to również dobra broń na stres. Pamiętaj, że stres zabiera 30% Twojej wiedzy. Występuje również zjawisko stresu wtórnego, który jeszcze bardziej pogarsza sprawę. Stres wtórny zabiera kolejne 30% wiedzy. Przyznasz, że wtedy to już wiele nie zostanie. Stres wtórny występuje wtedy, gdy wyrzucasz sobie, że mogłeś się uczyć, a tego nie zrobiłeś. Im lepiej będziesz przygotowany, tym mniej będzie stresu i „zabranej” przez niego wiedzy.

Stwórz strategię działania. Każdy projekt wymaga zaplanowania. Ty masz do zrealizowania projekt „MATURA Z MATEMATYKI”. Jeśli ktoś chce zbudować dom, to najpierw musi mieć projekt i trzyma się tego projektu, budując kolejne elementy – fundament, ściany, stropy, dach. Tak samo w Twoich przygotowaniach do matury z matematyki musisz wiedzieć, co będziesz robił po kolei. I nie martw się, że teraz tego nie wiesz. Ważne, żebyś miał świadomość, że taki plan działań musi być i musi się on opierać na podstawie programowej z matematyki, czyli liście zagadnień i umiejętności, które musisz umieć, by zdać maturę z matematyki. Podstawa programowa jest ogólnodostępna na stronie CKE lub innych stronach i składa się z 10 działów na poziomie podstawowym i 11 działów na poziomie rozszerzonym.

Dariusz KulmaZamiast samemu analizować podstawę programową lepiej pokusić się o dobre repetytorium do matury, gdzie zadania ułożone są tematycznie, a ich rozwiązania są wyjaśnione krok po kroku. Dobrze, gdyby rozwiązywane zadania były zbudowane w podobny sposób jak zadania w arkuszu maturalnym.

Ucz się aktywnie. Kontrastuj swoje notatki różnymi kolorami. Kolor jest bardzo ważny, bo nasz wzrok się mniej „nudzi”. Jeśli kolory nie miałyby znaczenia, to wszystkie reklamy byłyby czarno-białe. Zauważ jednak, że tak nie jest. Jak najwięcej w swoich notatkach zaznaczaj, porównuj, podsumowuj.

Po każdym dziale musisz robić powtórki, ale nie tylko z ostatniego działu, lecz od początku powtórzonego materiału. To bardzo ważne! Świadome 6–7 powtórek danego materiału powoduje, że zapamiętasz go do samej matury.

Kontroluj swoją wiedzę. Rób to jak najczęściej. Pisz próbne matury, a następnie sprawdzaj swoje odpowiedzi i liczbę zdobytych punktów.

Systematyczność jest bardzo ważna. Małymi krokami można dojść do wielkich sukcesów i to nie są puste słowa. Dużo więcej osiągniesz, ucząc się 10 dni po 30 minut niż jednego dnia 300 minut czyli 5 godzin.

Ogranicz „rozpraszacze”. Telewizja, Internet, portale społecznościowe, a może inne rzeczy, które odciągają Cię od nauki. Oceń, co zabiera Ci zbyt dużo czasu, a nie jest nieodzowne do zrobienia i wyeliminuj to. Przynajmniej do matury.

Posprzątaj swój pokój lub miejsce, gdzie się uczysz. Porządek jest ważny, ale istotne jest również, żebyś miał wszystko, co potrzebne do nauki pod ręką.

Sen. Jego waga jest nie do przecenienia. To w ciągu snu wiedza nam się „układa”, a mózg regeneruje. Bardzo korzystne jest uczenie się przed snem. Wtedy bardzo mocno spowalniamy proces zapominania. Maturzysta skuteczny i efektywny to maturzysta wyspany.

Dieta i sport. Sprawdź, jakie produkty wpływają na to, że lepiej nam się uczy. Pij dużo wody. To bardzo ważne dla Twojego mózgu. W zdrowym ciele zdrowy duch. I znowu stare maksymy się sprawdzają. Dotleniony organizm to dotleniony mózg, który może pracować dłużej „na zwiększonych obrotach”.

Dariusz Kulma,
Autor jest twórcą ogólnopolskiego projektu "Jak zdać maturę z matematyki"

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki