MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Studenci K.N. EUROAVIA Rzeszów biorą udział w międzynarodowych zawodach IMAV 2016, które odbywają się w Pekinie w dniach 17 – 21 października. Jest to rokrocznie organizowane wydarzenie będące połączeniem konferencji naukowej oraz konkursu technicznego.

Jego celem jest promowanie bezzałogowych obiektów latających klasy MAV (Micro Air Vehicle) ze szczególnym uwzględnieniem autonomii lotu. Potencjalnym zastosowaniem bezzałogowca i jego oprogramowania jest akcja ratunkowa podczas awarii na morskiej platformie wiertniczej. Konkurs techniczny rozgrywany jest  w dwóch kategoriach: „Indoor” oraz „Outdoor”.

Team EUROAVIONIC wybrał część „Indoor”, polegającą na wykonaniu następujących zadań: start drona z poruszającej się platformy; wlot do nieznanego wcześniej budynku przez narzucone wejście (okno, drzwi lub komin); rozpoznanie obiektów oraz przetransportowanie ich do określonego miejsca; opuszczenie budynku ; lądowanie na poruszającej się platformie; mapowanie wnętrza budynku

Powyższe zadania mają zostać zrealizowane za pomocą platformy MAV zbudowanej w oparciu o zestaw DJI F450 wyposażony w zestaw napędowy ze śmigłami o średnicy  12 cali, zapewniający maksymalnie 6400g ciągu. Platforma ta została ponadto wyposażona w lidar wykorzystywany do mapowania wnętrza pomieszczeń i 3 kamery zapewniające optymalne pole widzenia. Komunikacja między platformą a stanowiskiem operatora  odbywa się za pośrednictwem sieci WLAN. Obecnie trwają prace m.in. nad nowym podwoziem mającym poprawić stabilność podczas lądowania i chwytakiem służącym do transportowania obiektów, wykonanym w technologii druku 3D.

Zbudowany przez studentów dron „widzi” i „myśli”. Nawet tak prosta z pozoru rzecz jak utrzymanie pozycji jest sporym wyzwaniem. Dzisiejsze bezzałogowce korzystają z GPS, który nie może zostać użyty wewnątrz pomieszczeń. Główną częścią projektu jest stworzenie oprogramowania, które da obiektowi możliwie największy stopień autonomiczności.

European Association of Aerospace Students to stowarzyszenie zrzeszające studentów lotnictwa z 42 uniwersytetów z 17 krajów europejskich. Głównymi celami organizacji jest ułatwienie studentom kontaktu z firmami z branży lotniczej, integracja pomiędzy grupami lokalnymi, pogłębienie zainteresowania branżą lotniczą oraz rozwój umiejętności zdobywanych podczas studiów. EUROAVIA Rzeszów, działająca na Politechnice Rzeszowskiej jest jedną z grup lokalnych międzynarodowej organizacji studenckiej EUROAVIA.

Do tej pory studenci Koła realizowali różnego rodzaju projekty techniczne, które reprezentowały Euroavię na międzynarodowych zawodach. Wspólna pasja i zainteresowanie lotnictwem generowały różnorakie sukcesy, jak na przykład:  3. miejsce w klasyfikacji końcowej i 1. miejsce w klasyfikacji modeli z materiałów naturalnych, rywalizując z 28. drużynami z całego świata podczas zeszłorocznych międzynarodowych zawodów Air Cargo Challenge 2015, które odbyły się w Stuttgarcie, w Niemczech; 2. miejsce wśród 68 drużyn z całego świata w kategorii dokumentacji technicznej i 7. miejsce w klasyfikacji generalnej w zawodach SAE Aero Design EAST 2016;  11. lokata na 70 startujących zespołów  w zawodach SAE Aero Design WEST 2016.

Przebieg zawodów można śledzić na bieżąco pod adresem euroavia.prz.edu.pl oraz na Facebooku Euroavia Rzeszów.

 

Fot. Marian Misiakiewicz

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt