MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Dobry certyfikat z języka angielskiego to przepustka na zagraniczne uczelnie, a w kraju może zwalniać z lektoratu. Które certyfikaty warto mieć? Cambridge English: Advanced oraz IELTS – to certyfikaty powszechnie honorowane przez zagraniczne i polskie uczelnie. Pierwszy z nich uznawany jest np. przez 135 brytyjskich szkół wyższych (m.in. Uniwersytet Cambridge, Oxford czy Kings College London), i setki innych uniwersytetów – zarówno w państwach, gdzie angielski jest językiem urzędowym (np. w Australii), jak i innych (np. w Niemczech, Francji, Holandii, Skandynawii).

IELTS jest również honorowany w państwach, gdzie język angielski jest rodzimym – w tym w Wielkiej Brytanii, Australii czy USA (uznają go takie uczelnie, jak Harvard, Princeton czy Yale).

W Polsce Cambridge English: Advanced oraz IELTS honoruje 220 uczelni z głównych ośrodków akademickich, m.in. Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy, Wrocławia (publicznych i prywatnych). Certyfikat może zwalniać z lektoratu, często oznacza też ułatwienie przy wymianach międzynarodowych.

  • Liczba studentów, podejmujących studia na uczelniach w kraju innym niż macierzysty, zwiększyła się podczas dwudziestu lat aż trzykrotnie. Wzrosło więc znaczenie wiarygodnego poświadczania znajomości języka angielskiego. Podobny zresztą trend obserwujemy na rynku pracy – mówi Arkadiusz Jaworski, dyrektor w Cambridge English (to część Uniwersytetu Cambridge, odpowiedzialna za certyfikację językową).

Egzamin czy test?

Certyfikat Cambridge English: Advanced (znany też jako CAE) potwierdza biegłą znajomość języka na poziomie C1 wg skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). Jego posiadacz swobodnie posługuje się językiem, wypowiada się płynnie, rozumie trudne teksty. Zdanie egzaminu na najwyższą ocenę A to dla chcących studiować w Wielkiej Brytanii szansa na dostanie się na lepszą uczelnię: kandydaci otrzymują dodatkowe punkty UCAS (instytucji zajmującej się koordynowaniem rekrutacji).

IELTS (International English Language Testing System) to test diagnostyczny. Kandydat otrzymuje informację o swoim aktualnym poziomie w systemie 9-punktowym. Uznające IELTS uczelnie ustalają wymagany próg, który pozwala ubiegać się o przyjęcie na studia. Na brytyjskich uczelniach to zwykle 6,5 - 7 pkt. i więcej (poziom C1 w skali CEFR). IELTS został stworzony przez trzy instytucje: British Council, Cambridge English i stowarzyszenie uczelni australijskich IDP Education.

Matt zaprasza!

Przygotowania do certyfikatu warto uzupełnić o materiały edukacyjne z wiarygodnych źródeł. Najnowszą propozycją Cambridge English jest bezpłatny cykl filmowych porad i praktycznych ćwiczeń. Ich bohaterem jest Matt – pół-Szkot, pół-Amerykanin, który dorastał w Wielkiej Brytanii. Każdego 15. dnia miesiąca pojawi się nowy odcinek jego filmowych porad i będzie poświęcony konkretnej umiejętności językowej. Można je znaleźć tu: www.cambridgeenglish.org/pl/swiatjestciekawszy

Informacje o Cambridge English - to instytucja tworząca wiodące egzaminy dla osób uczących się języka angielskiego i nauczycieli tego języka, takie jak Cambridge English: First, Cambridge English: Advanced oraz IELTS. Jest częścią Uniwersytetu Cambridge. Co roku ponad 5 mln osób w 130 krajach zdaje egzaminy Cambridge English - certyfikaty są uznawane przez przeszło 20 000 instytucji: pracodawców, uczelni, agend rządowych (w tym 600 w Polsce).

Informacje dla kandydatów - http://www.cambridgeenglish.org/pl/swiatjestciekawszy, informacje dla rodziców www.cambridgeenglish.org/pl/rodzice

 

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!