MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Jak wynika z najnowszego raportu EF EPI, Polska zamyka pierwszą dziesiątkę narodów najlepiej posługujących się językiem angielskim. Globalne badanie znajomości języka angielskiego w 72 krajach, wykazało również, że biegłość języka angielskiego łączy się z poziomem życia, mocą zarobkową oraz innowacjami.

Tegoroczny raport EF English Proficiency Index to już szósta edycja największego międzynarodowego rankingu uwzględniającego stopień znajomości języka angielskiego. Badanie przeprowadzono w 72 krajach na grupie ponad 950,000 osób powyżej 18 roku życia. W tym roku Polska uplasowała się na 10 pozycji, a w rankingu wyprzedziły ją kraje skandynawskie (Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia), Singapur, Austria, Luxemburg, Niemcy oraz stojąca na czele listy Holandia. Państwami z najniższym poziomem znajomości języka angielskiego są Irak, Laos oraz Libia.

Język angielski w Polsce i na świecie

Najbardziej wykształconą językowo grupą wiekową są młodzi dorośli w wieku 18-25 lat, chociaż wiek ten różni się w zależności od kraju. Prawie we wszystkich krajach kobiety posługują się płynniej angielskim niż mężczyźni. Biegłość języka angielskiego pozostaje głównym wskaźnikiem konkurencyjności gospodarczej zarówno na indywidualnym, jak i narodowym poziomie. Lepsza znajomość języka powiązana jest z wyższymi przychodami, wyższą jakością życia, łatwiejszą komunikacją i bardziej dynamicznym środowiskiem biznesowym.

Polska nadal plasuje się wśród krajów o wysokim stopniu zaawansowania języka angielskiego, jednak w porównaniu do zeszłorocznego rankingu EF EPI, spadła z dziewiątego na dziesiąte miejsce. W ciągu dwóch lat Polacy spadli w rankingu o 4 pozycje – w raporcie EF EPI 2014 Polska zajęła 6 miejsce.

Polska, żeby zachować wysoki poziom językowy powinna wziąć przykład z krajów skandynawskich, które, jak pokazują badania EF EPI, od lat pozostają niezmiennie liderami w biegłości językowej. W krajach tych, w porównaniu do polskiego systemu edukacyjnego, stawia się przede na komunikację, a nie naukę zasad gramatycznych. Język angielski towarzyszy też Skandynawom na co dzień, czego przykładem są filmy czy seriale wzbogacone o napisy zamiast lektora czy dubbingu. Takie rozwiązanie pozwala osłuchać się z językiem, a także wzbogacać słownictwo od najmłodszych lat – wyjaśnia pochodząca ze Szwecji Madeleine Celander, EF Education First Sales Manager.

Na czele listy polskich miast, których mieszkańcy najlepiej posługują się językiem angielskim, znalazł się Wrocław, który minimalne wyprzedził Warszawę. Najbardziej biegli językowo są Polacy w grupie wiekowej 18-30 lat. Średnio nasi rodacy uczą się angielskiego przez 12 lat.

Pełny raport EF EPI, z dodatkowymi rankingami, analizami i wykresami dostępny jest na stronie internetowej pod adresem: www.ef.com/epi/.

O Education First:

EF, czyli Education First to w bezpośrednim tłumaczeniu edukacja na pierwszym miejscu. Spółka założona została 50 lat temu przez Bertila Hulta, który jako pierwszy wpadł na pomysł organizowania językowych podróży edukacyjnych. Misją firmy jest otwieranie świata przez edukację, pomagając ludziom każdej narodowości i w różnym wieku zostać jego obywatelami. Education First oferuje szereg programów edukacyjnych, od nauki 7 różnych języków obcych po podróże edukacyjne, wymianę międzykulturową i możliwość uzyskania stopni naukowych. Globalna sieć Education First obejmuje 40 500 pracowników pracujących w 45 własnych szkołach i biurach w większości krajów na świecie, a od 1965 roku z jej usług skorzystało 15 milionów osób. Education First posiada swoje kampusy w San Diego, Waszyngtonie, Miami, Nowym Jorku, Bostonie, Oxfordzie oraz Maladze.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt