MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Jeśli interesuje Was to, co dzieje się wokół Was, jeśli sądzicie, że złożoności ludzkich zachowań nie da się wyjaśnić jednoczynnikowo, to SocjoSzkoła 2017 jest czymś właśnie dla Was!

Do udziału w tegorocznej, siódmej już, edycji letnich warsztatów organizowanych przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego zaprosimy finalistów konkursu – autorów najlepszych prac nawiązujących do tematu:

Lokalna aktywność / Aktywna lokalność

Proponując ten temat, zachęcamy Was do refleksji nad zjawiskiem społeczeństwa obywatelskiego na poziomie lokalnym. Poszukajcie w swoim mieście, gminie albo dzielnicy osób które angażują się społecznie (kolektywnie lub indywidualnie).

Taka aktywność może przybierać rozmaite formy: nieformalne inicjatywy mieszkańców, rady osiedla, ruchy miejskie, grupy hobbystyczne, animatorzy kulturalni, partie polityczne i komitety wyborcze, związki zawodowe, stowarzyszenia i fundacje, organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe, grupy protestu, organy konsultacyjne, osoby zaangażowane w budżety obywatelskie i wiele innych, które uznacie za ważne.

Spróbujcie dowiedzieć się czegoś więcej. Przejrzyjcie prasę i dokumenty, porozmawiajcie z samymi aktywistami i tymi, którzy się z nimi stykają. Spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Skąd się wzięli, jak się zawiązali?; Jaki jest ich cel, o co walczą, co chcą zmienić?; Dlaczego to jest dla nich ważne?; Na czym polega ich działalność, jaki jest model ich funkcjonowania?; Z jaką spotykają się reakcją?; Jakie napotykają problemy, wyzwania i jak sobie z nimi radzą?.

Możecie też poruszać wszelkie inne kwestie, które uznacie za istotne. Zastanówcie się czy opisane przez Was działania zaliczylibyście do społeczeństwa obywatelskiego i dlaczego.

Następnie przygotujcie pracę konkursową w wybranej przez siebie formie:

Krótki esej (1200-2000 słów) Nie oczekujemy, że przedstawicie złożoną analizę zjawiska lub wykażecie się rozległą wiedzą na jego temat, zależy nam przede wszystkim na Waszych obserwacjach i refleksjach;

albo:

Krótki reportaż/esej wizualny (10-15 zdjęć wraz z komentarzem 300-500 słów). To propozycja dla amatorów fotografii – zdjęcia powinny być ze sobą powiązane, stanowić wraz z komentarzem spójną całość, w której powiecie coś ciekawego na temat waszych obserwacji;

albo:

Reportaż wideo (maksymalnie 5min). Tę formę wprowadzamy z myślą o amatorach sztuk audiowizualnych – czekamy na prace oryginalne, w ciekawy sposób ujmujące wybrany temat, opatrzone błyskotliwym komentarzem wyjaśniającym jak autor pracy nawiązuje do tematu konkursowego. [film można umieścić w internecie i przesłać nam link]

NAGRODA: Finalistów konkursu zaprosimy na SocjoSzkołę 2017 – warsztaty na Uniwersytecie Warszawskim, podczas których weźmiecie udział w szeregu aktywności związanych z tematem przewodnim tej edycji – dyskusjach, spotkaniach, grze miejskiej, projekcjach filmu. Postaramy się pokazać Wam, jak obserwować życie społeczne, by zobaczyć i zrozumieć więcej.

Na Wasze prace czekamy do 1 czerwca 2017 roku pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 9 czerwca 2017. Warsztaty dla zwycięzców odbędą się w dniach 16-18 czerwca 2017. Pokrywamy koszty noclegu, wyżywienia, transportu po mieście oraz udziału w zaplanowanych atrakcjach.

Regulamin konkursu oraz szczegółowe instrukcje dotyczące składania prac znajdziecie na: www.karowa.edu.pl

Organizatorem konkursu jest Instytut Socjologii UW, jeden z wiodących w Polsce ośrodków kształcenia i badań socjologicznych. To miejsce czynnej wymiany myśli które skupia wokół siebie różnorodne osobowości. Podczas SocjoSzkoły będziecie mieli okazję poznać jego pracowników i studentów, a także aktywistów oraz ludzi pracujących w różnych instytucjach i w praktyce zajmujących się m.in. problematyką społeczeństwa obywatelskiego. Przekonajcie się na własne oczy, że socjologia wcale nie jest „fabryką bezrobotnych” ;) Partnerem tegorocznej SocjoSzkoły jest Centrum Komunikacji Społecznej UM st. Warszawy.

Jeżeli chcecie zobaczyć, co wydarzyło się podczas poprzednich edycji SocjoSzkoły,
zapraszamy na nasz profil na FB: https://www.facebook.com/SocjoSzkoła-181379998575207
oraz stronę internetową: www.karowa.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!