MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


W Polsce warto uczyć się biznesu, bo nasze uczelnie należą do najlepszych. Tak wynika z rankingu opublikowanego przez „Financial Times” w dniu 3 grudnia 2012 r. Akademia Leona Koźmińskiego awansowała w nim na 37. awansując tym samym o 23 pozycje., zaś Szkoła Główna Handlowa znalazła się na 76. miejscu (niestety pogarszając swój wynik o 9 pozycji).

Do prestiżowego zestawienia szkół biznesu FT przebiły się na razie tylko dwie polskie uczelnie. Według FT ich absolwenci bez problemu znajdują pracę, a w dodatku zarabiają równie dobrze, jak absolwenci podobnych uczelni z Francji czy Hiszpanii. Statystyczny absolwenci SGH z tytułem magistra osiąga średnio 47,629 dolarów rocznie. Tymczasem absolwenci Executive MBA z dyplomem ALK zarabiają 153 tys. dolarów rocznie.

Ranking europejskich uczelni biznesowych „Financial Times” jest efektem połączenia wyników uzyskanych w kilku zestawieniach cząstkowych, w tym dla kierunków magisterskich z zarządzania, studiów MBA i EMBA oraz programów dla wyższej kadry menedżerskiej. Twórcy rankingu – oprócz zarobków i kariery absolwentów – biorą pod uwagę zróżnicowanie kadry dydaktycznej i studentów, dorobek wykładowców i prestiż międzynarodowy uczelni.
Obecność polskich szkół wyższych w międzynarodowych rankingach przyciąga cudzoziemców, którzy chcą studiować w naszym kraju – mówi prof. Witold T. Bielecki, rektor ALK. – W Akademii Leona Koźmińskiego uczy się blisko tysiąc obcokrajowców z 56 krajów, co stanowi niemal 30% wszystkich studentów stacjonarnych.

Warszawa należy do największych studenckich stolic Europy. Jak podaje portal studyinwarsaw.pl, na prawie 2 mln mieszkańców przypada aż 270 tys. studentów, jednak są to głównie Polacy. Poziom umiędzynarodowienia studentów nie przekracza 1,5 proc. Chcąc zmienić tę sytuację Fundacja Edukacyjna Perspektywy od 2005 roku prowadzi programy Study in Warsaw oraz Study in Poland, które mają na celu promocję polskich uczelni wśród zagranicznych studentów.

Na świecie działa ponad 10 tys. uczelni biznesowych, które oferują podobny program kształcenia. Konkurencja między nimi jest ogromna. Listę najlepszych osiemdziesięciu szkół w Europie – według „Financial Times” – otwiera hiszpańska IE Business School, przed HEC Paris i London Business School. Wysoko plasują się międzynarodowe projekty, w których uczelnia europejska występuje z partnerem spoza Europy, jak np. francusko-singapurski INSEAD (4. miejsce) czy Alto University (Finlandia, Korea Płd., Singapur, 21. miejsce).

By obejrzeć ranking kliknij tutaj.

10 pierwszych  miejsc:

L.p.
Szkoła Kraj
1. IE Business School Hiszpania
2. HEC Paris Francja
3. London Business School Wielka Brytania
4. Insead Francja / Singapur
5. Esade Business School Hiszpania
6. Iese Business School Hiszpania
7. i 8. Ex aequo IMD oraz University of St Gallen Szwajcaria
9. Rotterdam School of Management, Erasmus University Holandia
10. ESCP Europe Francja / Wielka Brytania / Niemcy / Hiszpania / Włochy
© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt