MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


W środę 29 marca, w dniu rozpoczęcia procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej władze jednego z czołowych brytyjskich uniwersytetów -  de Monfort  w Leicester spotkały się w Warszawie z przyszłymi studentami, by otwarcie rozmawiać o konsekwencjach uruchomienia artykułu 50 dla możliwości studiowania w Wielkiej Brytanii. „To ważne, żeby pamiętać, że opuszczamy Unię Europejską, ale nie Europę“ – mówił podczas spotkania rektor uniwersytetu, profesor Dominic Shellard i zapewniał młodych Polaków, że zgodnie z obietnicą brytyjskiego rządu, kandydaci rozpoczynający studia w 2017 roku mogą liczyć na preferencyjne kredyty studenckie na tych samych zasadach co dotychczas.

Uniwersytet de Montfort w Leicester (DMU) jest inicjatorem kampanii #LoveInternational na rzecz globalnej edukacji, która wystartowała tuż po ogłoszeniu wyników zeszłorocznego referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Uczelnia, która gromadzi studentów z ponad 130 krajów i szczyci się swoją wielonarodowościową rozpoczęła kampanię po wewnętrznym referendum, w którym 90% studentów opowiedziało się przeciw opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię. Uniwersytet postanowił aktywnie informować młodych Europejczyków, że zmiany polityczne nie mają wpływu na otwartość uczelni brytyjskich na nowych studentów z Unii Europejskiej.

„W czasie wielkiej zmiany, niektóre rzeczy pozostają niezmienne. My, w DMU jesteśmy dumni, że w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy zrobiliśmy krok do przodu zapewniając naszych przyjaciół i partnerów na świecie, a szczególnie w Europie, że nasz międzynarodowy instynkt i perspektyw globalne są mocniejsze niż kiedykolwiek” - mówił profesor Shellard.

Już po raz drugi od momentu uruchomienia kampanii #LoveInternatioal delegacja uczelni odwiedziła Polskę. Podczas konferencji profesor Dominic Shellard podzielił się własnymi refleksjami na temat Brexitu i podkreślił, że kraje takie jak Wielka Brytania i Polska mają bardzo silną więź. „Polski jest drugim najczęściej używanym językiem w Wielkiej Brytanii. Myślę, że to ważne, żeby budować tę więź, tak żebyśmy mieli cały czas tę samą liczbę osób przyjeżdżających z Polski do Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczyków odwiedzających Polskę”. Ważnym wątkiem w dyskusji były kwestie finansowe związane ze studiami w Wielkiej Brytanii. Rektor uczelni zgodnie z deklaracjami brytyjskiego rządu zapewnił, że Polacy rozpoczynający studia na brytyjskich uczelniach w roku akademickim 2017/2018 będą traktowani tak, jak do tej pory i mogą liczyć na utrzymanie poziomu i dostępu do brytyjskiego preferencyjnego kredytu studenckiego na takich zasadach jak Brytyjczycy przez cały rok studiów.

Wielka Brytania to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków wyjazdu na studia. Według danych UCAS (Undergraduate Courses At Universities And College) liczba podań studentów z Polski składanych na brytyjskie uczelnie za pośrednictwem systemu UCAS od 2013 roku systematycznie rośnie. Badania uniwersytetu De Montfort pokazują, że do stycznia 2017 r. liczba podań z UE o przyjęcie na studia licencjackie do DMU wzrosła o 29%, natomiast spadła liczba podań od kandydatów krajowych o 7,43%. Polscy kandydaci na studentów w szczególności odpowiedzieli na ofertę DMU - o czym świadczy wzrost o 70% od lata ubiegłego roku liczby podań o przyjęcie na studia.

W spotkaniu, które odbyło się w Warszawie, wzięli udział Simon Ambrose z DMU, Simon Gammel, dyrektor British Council Polska, kandydaci na studia oraz Polscy absolwenci de Montfort University, którzy opowiedzieli o korzyściach międzynarodowej edukacji.

De Montfort University

Realizując misję wszechstronnego kształcenia studentów, DMU współpracuje z 200 uniwersytetami w Europie i na całym świecie. W ramach wielokrotnie nagradzanego programu wymiany akademickiej #DMUglobal już ponad 3 tysiące studentów tej uczelni miało okazję zdobyć nowe doświadczenia w ponad 60 krajach. DMU szczyci się dużą różnorodnością kulturową personelu i studentów.

Pakiet LoveEU obejmuje: czesne na poziomie opłaty uiszczanej przez studentów z Wielkiej Brytanii, gwarantowane do rekrutacji w roku akademickim 2018/19 włącznie; kredyty studenckie w Student Loans Company dla osób zaczynających studia we wrześniu 2016 r., które spełniają wyznaczone kryteria; bonus w wysokości do 500 funtów dla wszystkich studentów z krajów UE przy rekrutacji na studia dzienne rozpoczynające się we wrześniu 2017 r.; odbiór z lotnisk w całym kraju; korzyści związane z członkostwem w National Union of Students (Krajowe Stowarzyszenie Studentów, NUS); darmowe bilety, między innymi na mecze ligowe Leicester City Football Club, oficjalnego partnera DMU.

Badania przeprowadzone ostatnio przez London School of Economics wskazują, że Leicester – w którego centrum położony jest kampus De Montfort University – należy do najbardziej różnorodnych kulturowo miast świata. Lokalna Narborough Road została uznana oficjalnie za najbardziej wieloetniczną ulicę w Anglii, bowiem wśród właścicieli 222 sklepów rozlokowanych na przestrzeni blisko 2 km2 znajdują się przedstawiciele przynajmniej 23 różnych narodowości.

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt