MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Fot. Alicja Szulc

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz piąty organizuje akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. 19 kwietnia blisko 1000 wolontariuszy wyjdzie na ulice Warszawy i przekaże mieszkańcom żółte żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Do akcji włączyło się również około 1000 szkół, bibliotek i instytucji kultury, z całej Polski oraz partnerzy zagraniczni m.in. w USA i Izraelu. W tym roku „Żonkile” promują wyjątkowi ambasadorzy: Agnieszka Holland, Anja Rubik, Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza, Maciej Musiał.

Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim. Ten  zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce powstanie w getcie wciąż pozostaje mało znane. Akcją Żonkile chcemy sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów i jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy.

Dlaczego Żonkile?

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

W wolontariuszach siła

W ubiegłym roku do akcji Żonkile przyłączyło się około tysiąca  osób w różnym wieku, z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach. 19 kwietnia 2016 roku wolontariusze rozdali aż 60 tysięcy symbolicznych papierowych kwiatów.  W tym roku Muzeum POLIN planuje rozdać aż 100 tysięcy żonkili w samej Warszawie.

„Udział w akcji Żonkile daje mi ogromną satysfakcję. Uczestniczenie w wydarzeniu, które z roku na rok ma coraz większy zasięg jest czymś z czego jestem dumna. Jest to nieprawdopodobnie duża dawka pozytywnych emocji” – mówi Iwona Gawryszewska, wolontariuszka akcji Żonkile od 2013 roku.

Wolontariusze, którzy wezmą udział w tegorocznej edycji akcji Żonkile, będą mieli okazję zwiedzić wystawę stałą Muzeum POLIN, uczestniczyć w warsztatach komunikacyjnych i spotkaniach ze świadkami historii, a także poznać historię warszawskiego getta. Każdy otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wolontariacie.

Edukujemy!

W akcji Żonkile biorą udział nie tylko indywidualni wolontariusze ale również polskie szkoły, biblioteki oraz instytucje. Nauczyciele i przedstawiciele współpracujących instytucji będą mieli do dyspozycji specjalne materiały dydaktyczne.  Edukatorzy Muzeum POLIN zapraszają również do korzystania z filmu "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" jako narzędzia edukacyjnego. Historię Marka Edelmana można także zgłębić za pomocą multiplatformy „Żydowska Warszawa” dostępnej pod adresem http://warsze.polin.pl/pl, gdzie znajduje się m.in. komiks wyjaśniający skąd pochodzą żonkile  oraz szczegółowy opis wydarzeń z 1943 r.

Kilka faktów o początkach akcji

Pierwszą edycję Żonkili Muzeum Historii Żydów Polskich zorganizowało w dniach 19-21 kwietnia 2013 roku. Wolontariusze rozdali wówczas ponad 50 tys. papierowych żonkili oraz około 80 tysięcy ulotek. Żonkile stały się oficjalnym symbolem obchodów 70. Rocznicy Powstania w Getcie - nosili je wszyscy uczestnicy uroczystości, a także prezenterzy większości ogólnopolskich stacji telewizyjnych.

Mamy nadzieję, że akcja Żonkile wpiszę się na stałe w świadomość Polaków. Przypnij żonkil – niech połączy nas pamięć.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!