MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Po raz czwarty w Polsce odbędą się międzynarodowe regaty jednostek napędzanych siłą ludzkich mięśni – International Waterbike Regatta 2017. W wydarzeniu weźmie udział 320 studentów uczelni wyższych z całej Europy oraz 40 łodzi. Zmagania odbędą się na jeziorze Jeziorak przy śródlądowym porcie w Iławie w dniach 25-27 maja.

Pierwsze regaty International Waterbike Regatta odbyły się w roku 1980 z inicjatywy studentów z Hannoveru. Co roku, od prawie 40 lat, wydarzenie odbywa się w innym mieście Europy. W Polsce były organizowane w latach 1997, 2007 oraz 2010. W bieżącym roku 2017 odbędą się już po raz czwarty w naszym kraju.

W regatach rywalizują między sobą różnego rodzaju łodzie, zaprojektowane i skonstruowane przez studentów. Wśród jednostek można zaobserwować innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. Drużyny projektując swoje jednostki muszą zapewnić im interdyscyplinarność, ponieważ regaty wygrywa rower, który wykaże się najlepszą szybkością, statecznością i  zwrotnością w 6 dyscyplinach, takich jak: sprint na 100 m, przyspieszenie na 10 m, slalom na 100 m, przód-stop-tył po 50 m, długi dystans 10 km, uciąg na palu w czasie 30 sekund, oraz tzw. tajna misja.

International Waterbike Regatta jest wydarzeniem, w czasie którego będzie można obserwować zaciekłą rywalizację studentów z całej Europy, którzy starannie przygotowywali się do tych regat przez cały rok.  Ostatecznie w ciągu tych trzech dni ich łodzie przechodzą decydujący test. Każdego dnia walczą z trudnościami natury fizycznej, strategicznej oraz technicznej. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że paliwem są tutaj ludzkie mięśnie, a więc fani sportów nie mogą narzekać na brak emocji obserwując rywalizację i wysiłek profesjonalnie przygotowanych zawodników. Często do ostatnich sekund nie wiadomo, która z jednostek okaże się najlepsza i w czyje ręce powędruje zwycięski puchar.

Studenci Politechniki Gdańskiej niejednokrotnie okazywali się najlepszymi i zajmowali miejsce na podium. Ostatni raz zdobyli pierwsze miejsce w 2015 roku. Wtedy też, z Niemiec, przywieźli słynny przechodni puchar, który od prawie 40 lat przekazywany jest z rąk jednego zwycięzcy do następnego. Puchar można było oglądać przez cały rok na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. W 2016 roku w Wiedniu nie udało się studentom powtórzyć zwycięstwa i musieli oddać puchar Niemcom, co nakłoniło ich do podjęcia kroków w celu organizacji International Waterbike Regatta w Polsce, aby odzyskać go w roli gospodarzy w 2017 roku w Iławie.

Podstawowe informacje:

Data: 25-27.05.2017

Miejsce: Iława

Ilość uczestników: 320

Ilość jednostek: 40

Ilość dyscyplin:

Harmonogram regat i imprez towarzyszących:

24.05 – Ceremonia otwarcia regat

25.05 – Wyścigi kwalifikacyjne

26.05 – Półfinały, wyścig na długim dystansie

27.05 – Finały, sekretna misja, ceremonia zakończenia regat

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt