Matura i... wysokie progi uczelni

Ponad 280 tysięcy absolwentów szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło do matury.  Nie wiemy jaka ona będzie, czy okaże się łatwiejsza lub trudniejsza od tej z poprzednich lat, ale już wiemy, że uczelnie podkręcają śrubę... Mniej będzie miejsc, więc UWAGA na wyższe progi (punktowe), które  staną się naturalnym filtrem odsiewającym kandydatów przeciętnych i słabych. To świadoma strategia obliczona na podniesienie jakości szkolnictwa wyższego.

Warto wykorzystać ostatnie dni przed maturą, aby przeczytać wartościową książkę, zrobić dla przyjemności kilka złożonych zadań, obejrzeć – koniecznie w oryginale – dobry film. I – powodzenia!

Już wkrótce przedstawimy raport o tym, na ile zmieni się stopień trudności w dostaniu się na studia w roku akademickim 2017/18.

Na razie garść ogólnych i “jeszcze ciepłych” informacji. Zmieniają się zasady naliczania dotacji dla szkół wyższych  Uczelnie premiowane były dotąd za przyjmowanie jak największej liczby kandydatów na studentów. Teraz, zgodnie z nowelizacją z grudnia 2016 r.  w państwowej szkole wyższej  nie może przypadać więcej niż 13 studentów na jednego nauczyciela akademickiego . Jeżeli placówka przekroczy ten limit - straci dotację ministerialną. Uczelnie zmniejszają zatem liczbę miejsc na studiach. Na Politechnice Warszawskiej tych miejsc może być mniej o 500 (ok.10 proc.), podobne szacunki przedstawiają Uniwersytety w Białymstoku i Gdańsku, Politechnika Rzeszowska i Gdańska.  Radomski Uniwersytet Technologiczny zapowiada cięcie 50-procentowe, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu planuje zmniejszyć liczbę miejsc aż o 1,3 tys. O tysiąc osób mniej przyjmie też warszawska Akademia Pedagogiki Specjalnej.

Dobra wiadomość dla planujących studia na kierunku lekarskim (źródło: namedycyne.eu) : Ministerstwo Zdrowia udostępniło przed paroma dniami projekt tegorocznych limitów przyjęć. Tendencja wzrostowa została utrzymana, niemniej nieco przyhamowała. W planowanym rozdaniu na kierunek lekarski w trybie stacjonarnym (bezpłatnym) przeznaczono 4208 miejsc. Jest to o 189 miejsc więcej niż w ubiegłym roku. Ministerstwo ma inne plany w stosunku do kierunku lekarsko-dentystycznego. W tym przypadku postanowiono zmniejszyć limit przyjęć na tryb stacjonarny (zostanie przeznaczone 771 miejsc, w stosunku do 814 w roku ubiegłym).

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki