MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

World Biotech Tour (WBT) to międzynarodowy projekt mający na celu pobudzić i rozwinąć biotechnologiczne zainteresowania uczestników w wieku 13-18 lat, uczących się w gimnazjum lub szkole średniej. Wspierają go the Association of Science-Technology Centers (ASTC) i Biogen Foundation.

Polską część programu koordynowało Centrum Nauki Kopernik, w którym 28 września 2017 roku miała miejsce gala finałowa polskiej edycji konkursu. W czasie jej trwania poznaliśmy młodych Ambasadorów Biotechnologii: Jana Gradonia, Martę Kołodziejak, Julię Terpińską, Marię Rutkowską, Katarzynę Szafrańską i Matyldę Kubacz, a także ich biotechnologiczne projekty. Spośród sześciu Ambasadorów wyłoniony został jeden. Zwyciężczynią została Maria Rutkowska. W ramach nagrody pojedzie ona na finał WBT, który będzie miał miejsce na Światowym Szczycie Centrów Nauki w Tokio.

Podczas gali można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, m.in.to: że z indukowanej pluripotencjalnej komórki macierzystej można zrobić dowolną komórkę, np. mięśniową czy nerwową; że bakterie są społeczne i oporne na antybiotyki, przez co skuteczna jest terapia fagowa (terapia wirusami); że białaczka, tak jak gniazdo pszczół, jest rodzajem bardzo dobrze zorganizowanej społeczności; że GMO nie jest takie straszne, jak go malują i że ryż ma więcej genów od nas, a banan około 60% genów identycznych z człowiekiem; że sztucznie produkowane przeciwciała mogą być stosowane jako leki przeciw nowotworom; że wirusy są bardzo dobrymi wektorami (nośnikami) i aż 8% ludzkiego genomu ma pochodzenie wirusowe.

Zwyciężczyni gratulujemy i życzymy powodzenia w Tokio, a pozostałym Ambasadorom Biotechnologii - kolejnych sukcesów i wytrwałości w rozwijaniu pasji.

Kamila Magdalena Wysocka

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt