MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Język Szekspira przestał być atutem na rynku pracy. Dziś to umiejętność oczywista – taka, jak obsługa komputera. Co więcej – możesz mieć pewność, że Twój przyszły pracodawca zweryfikuje Twoją znajomość języka - badania dowodzą, że czyni tak 97 proc. rekrutujących. W jaki sposób nauczyć się języka? Jaką metodę wybrać? Jak znajomość tę obiektywnie potwierdzić?

Istnieje wiele różnorodnych metod uczenia się języka – i nieustannie są one doskonalone.

Standardowo

Najbardziej rozpowszechnioną - stosowaną przez większość szkół językowych - jest metoda komunikatywna. Kładzie ona nacisk na komunikację poprzez interakcję w języku obcym. Funkcjonalność języka i jego płynne używanie to priorytety - dlatego język ojczysty używany jest podczas zajęć rzadko, stosowane są natomiast autentyczne teksty. Kursanci często pracują w parach, odgrywają scenki, negocjują ze sobą. Ich osobiste doświadczenia traktowane są jako ważny element wspomagający proces nauki.

W efekcie badań psychologicznych nad procesami mózgowymi w przyswajaniu języka obcego powstało kilka innych metod, obiecujących szybszą naukę niż na tradycyjnych kursach.

Na baczność

Metoda wprowadzona przez angielskiego językoznawcę Robina Callana w 1960 roku stosowana była w armii w celu błyskawicznego nauczenia żołnierzy języka mówionego. Chętnie decydują się na nią osoby, które potrzebują szybkiego opanowania podstaw lub poprawy umiejętności mówienia, a mniej istotne są dla nich inne obszary – takie, jak pisanie czy umiejętność czytania ze zrozumieniem. Cechą charakterystyczną jest tu wyśrubowane tempo pytań i odpowiedzi, intensywne interakcje z innymi, nie ma tu zbyt wiele czasu na analizę, osłuchanie się czy zastanowienie. Dlatego to dobra metoda dla ekstrawertyków, osób przebojowych, pewnych siebie.

Na kanapie

Metoda SITA obiecuje opanowanie nawet 1000 słówek i wyrażeń tygodniowo. Jak to możliwe? Metoda bazuje na właściwościach stanu głębokiego odprężenia, w którym umysł staje się wyjątkowo chłonny na zapamiętywanie i przyswajanie dużej ilości informacji. Materiał dźwiękowy przyswajany jest za pomocą słuchawek, nauce towarzyszy w tle relaksująca muzyka. Metoda ta w pełni działa pod warunkiem, że potrafimy utrzymać umysł w takim stanie przez kilkadziesiąt minut bez roproszenia go myśleniem o czymś zupełnie innym lub zapadnięciem w drzemkę. Nauka adresowana jest do osób preferujących indywidualną naukę, w dogodnym dla siebie miejscu i porze dnia.

Na wesoło

Były doradca ministra edukacji Wielkiej Brytanii Colin Rose stworzył metodę szybkiego uczenia się. Założeniem tej metody jest dotarcie do indywidualnej inteligencji poznawczej każdego uczącego się, co ma zapewnić szybkie przyswajanie języka. Ze względu na indywidualne podejście do ucznia według autora metody angielskiego tak samo szybko nauczy się zarówno wzrokowiec, słuchowiec jak i kinestetyk (osoba, która utrwala treści łącząc je z ruchem). Jest tu dużo odniesień do tego co najlepsze w metodzie komunikatywnej. W klasie jednak priorytet ma mówienie. Inne sprawności ćwiczone są we własnym zakresie na podstawie udostępnionych ćwiczeń online.

Przy komputerze

Internet oferuje ogromną liczbę mniej lub bardziej zaawansowanych sposobów  samodzielnej nauki, dla osób w każdym wieku: od rozmaitych gier i quizów, poprzez rozwiązania e-learningowe, multimedialne czy aplikacje na urządzenia mobilne, skończywszy na coraz bardziej popularnych blogach i vlogach językowych. Dla osiągnięcia wyraźnego postępu w nauce języka obcego warto oczywiście korzystać z rzetelnych źródeł. Jeśli więc szukamy w internecie bardziej zaawansowanego metodycznie kursu, warto wypróbować jakąś dobrą platformę e-learnigową – np. Babbel. Ta ostatnia ma już ponad milion użytkowników na świecie i, jako jedyna w swojej kategorii, wprowadziła właśnie do oferty możliwość zakończenia kursu testami wystandaryzowanymi wg skali CEFR – czyli Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Przed rozmową o pracę

Jak łatwo się domyślić, aby nauczyć się języka wystarczy wybrać tę metodę, która nam najbardziej odpowiada i zaangażować się. Nastęnym krokiem będzie pomyślenie o wiarygodnym poświadczeniu swoich kompetencji językowych po zakończeniu kursu. Podczas rekrutacji na stanowiska wymagające bardzo dobrej znajomości języka angielskiego w międzynarodowych firmach większość pracodawców docenia posiadanie uznanego na świecie certyfikatu językowego.

Dziś do najbardziej powszechnych należą certyfikaty sygnowane przez Cambridge English. Uznaje je ponad 20 000 instytucji z całego świata: firm, uczelni, agend rządowych, w tym 600 firm i innych instytucji w Polsce. Co roku egzaminy te zdaje ponad 5 mln osób w 130 krajach. Najpopularniejszymi są C1 Advanced (CAE) oraz B2 First (FCE).

Adam Maciaszczyk

dyrektor przedstawicielstwa Cambridge English w Polsce

fot. Cambridge English

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt