MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Andrzej Kudaj z Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej wygrał tegoroczną edycję Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Zwycięstwo pozwoli mu na bezpłatne studia w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz możliwość rozpoczęcia studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym na kilku renomowanych wydziałach Prawa w Polsce. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana jest od dziewięciu lat przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą.

Finał Ogólnopolskiej Olimpiady wiedzy o Państwie i Prawie zorganizowany został w środę 11 kwietnia 2018 r. W rzeszowskim kampusie WSPiA zjawiło się 29 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Finał podzielony był na dwie części. W pierwszej wszyscy uczniowie zmierzyli się z testem wielokrotnego wyboru składającym się z 50 pytań. Na odpowiedź mieli 60 minut. 10 uczniów, którzy zdobyli najwięcej punktów przeszło do części ustnej finału, która wyłoniła zwycięzcę.

Złota "Sowa" jedzie do Łodzi

Najlepiej z całym finałowym zadaniem poradził sobie Andrzej Kudaj z Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej. W nagrodę otrzymał statuetkę złotej "Sowy" oraz bezpłatne studia i zakwaterowanie w mieszkaniach uczelnianych WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Statuetkę srebrnej "Sowy" oraz indeks WSPiA i miejsce w mieszkaniu uczelnianym zdobył Arkadiusz Ważny z V LO w Bielsku-Białej. Trzecie miejsce i statuetka brązowej "Sowy" oraz bezpłatne studia w WSPiA wywalczył Jan Sobuś z II LO w Zespole Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie.

Czwarte i piąte miejsce zajęli: Paulina Witka z LO nr XII Imienia Bolesława Chrobrego we Wrocławiu oraz ubiegłoroczny zwycięzca Olimpiady Tomasz Żelezik z Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr II w Opolu. W nagrodę otrzymali możliwość nieodpłatnego studiowania w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.

Warto tu zaznaczyć, że finaliści oraz laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie mają możliwość podjęcia studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym m.in. w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Nagrody najlepszym przyszłym prawnikom z całej Polski wręczyli: pomysłodawca Olimpiady prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady oraz prof. Andrzej Witkowski, Przewodniczący Komisji Centralnej Olimpiady.

Najlepsi z najlepszych

W drodze po zwycięstwo uczestnicy III etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie pokonali prawie 2300 uczniów z 260 szkół w całej Polsce, którzy przystąpili do pierwszego etapu. Jak tłumaczył podczas wręczenia nagród prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, to pokazuje, jak mocna jest konkurencja na poszczególnych etapach Olimpiady. - Gratuluję serdecznie wszystkim finalistom i laureatom. Wiem, że z roku na rok poziom wiedzy uczestników jest coraz wyższy, a komisja ma problem z wyłonieniem tych najlepszych. Cieszy mnie, że dziesiątka najlepszych uczniów reprezentuje bardzo różne region Polski. Jest to dowód na to, że znaczenie organizowanej przez WSPiA Olimpiady cały czas rośnie. Cieszę się również że w finale pierwszy raz od kilku lat jest aż dwóch uczestników z Podkarpacia. Szczególnie zadowolony jestem z zajęcia trzeciego miejsce przez ucznia z II LO w Łańcucie, które działa pod patronatem naszej Uczelni. Życzę Państwu wielu sukcesów i dostania się na wymarzone uczelnie i kierunki studiów - mówił, gratulując młodym ludziom prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Radość i satysfakcja

Zadowolenia z osiągniętego wyniku nie ukrywał Andrzej Kudaj z Łodzi. - W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie uczestniczę już drugi raz. Rok temu zostałem finalistą. Jednak apetyty rośnie w miarę jedzenia i jeśli jest się już w trzecim etapie, to chce się zająć miejsce na podium. Dlatego dzisiejsza wygrana dała mi dużo satysfakcji. Długo przygotowywałem się do Olimpiady i cieszę się, że to zaowocowało takim wynikiem. Planuje studia prawnicze, a później chcę zostać sędzią. Dlatego zależało mi na wyniku, który pozwoli mi zacząć studiować na wybranej przez mnie uczelni - mówił podczas wręczenia nagród Andrzej Kudaj.

Dodał, że w części ustnej finału Olimpiady bardzo wiele zależy od tego, na jakie pytania się trafi. - Dziś musiałem odpowiedzieć na pytania dotyczące umownego przeniesienia własności, protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka w sprawie angażowania dzieci w konflikty zbrojne oraz obliczenia terminów w postępowaniu administracyjnym. Najwięcej trudności sprawiło mi drugie pytanie, bo ucząc się, bardziej stawiałem na zagadnienia z prawa cywilnego i postępowania administracyjnego. Tematyka pytań pokazuje, że Olimpiada organizowana przez WSPiA wymaga od nas zainteresowania się materiałem akademickim, rozszerzającym wiedzę z liceum - tłumaczy Andrzej Kudaj.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie

Olimpiada organizowana jest przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą od ośmiu lat Jest to pierwszy w Polsce konkurs obejmującym tematykę z zakresu prawa i państwa. Interdyscyplinarna Olimpiada ma na celu szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy z zakresu problematyki dotyczącej m.in. państwa, prawa. Ma też podnosić świadomości prawną młodzieży, kształtować postawę praworządności i szacunku dla prawa. Uczniowie, którzy uczestniczą w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie muszą znać problematykę dotyczącą różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i ustrojowego. Tematyka Olimpiady obejmuje m.in. wiadomości z zakresu znajomości podstaw ustroju RP, zasad i procedur demokratycznych oraz zjawisk politycznych, społecznych i kulturowych zachodzących zarówno w Polsce, jak i Europie i świecie.

Przygotowując się do Olimpiady, uczestnicy powinni zwrócić też uwagę na znajomość instytucji życia publicznego m.in. działalność partii politycznych, instytucji rządowych, samorządów i organizacji pozarządowych. Ważną dziedziną, z którą zmierzą się uczestnicy Olimpiady, jest prawo oraz zasady funkcjonowania instytucji wymiaru sprawiedliwości, a także tematyka "praw człowieka".

Pomysłodawcą Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie oraz przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady jest prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Merytoryczną opiekę nad Olimpiadą sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą m.in. prof. Zbigniew Ćwiąkalski (przewodniczący), prof. Ludwik Żukowski oraz prof. Zbigniew Czarnik. W skład Komisji Centralnej wchodzą: prof. Andrzej Witkowski (przewodniczący) oraz prof. Antoni Dral, prof. Krzysztof Eckhardt, prof. Zbigniew Czarnik, prof. Czesław Kłak, dr Marta Pietras-Eichberger, dr Agnieszka Gałakan-Halicka, dr Małgorzata Babula, dr Hubert Kawalec i mgr Rafał Witkowski.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie odbywa się pod patronatem Ministra Sprawiedliwości i magazynu "Perspektywy". Dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!