MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


18 kwietnia w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Fundacją Edukacyjną „Perspektywy” i kazachstańskim Centrum Programów Międzynarodowych „Bolashak”. Podpis pod treścią dokumentu złożyli Waldemar Siwiński, prezes Fundacji oraz Zulfija Torebekova, wiceprezes „Bolashak”.

Umowa została zawarta w obecności Piotra Müllera, podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP oraz Aryna Orsarieva, sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Kazachstanu. Obecni byli szefowie organizacji rektorów obu krajów: prof. Jan Szmidt, przewodniczący KRASP i prof. Yerlan Sydykov, przewodniczący Rady Rektorów Kazachstanu (RRK), a także rektorzy uczelni obu krajów.

Wydarzenie to było częścią programu wizyty w Warszawie prestiżowej delegacji rektorów kazachskich uczelni, największej w historii polsko-kazachstańskiej współpracy akademickiej. Wzięli oni udział w Międzynarodowym Forum Kształcenia Inżynierskiego Perspektywy 2018, które odbyło się w 17 kwietnia w hotelu „Hilton”, a następnego dnia uczestniczyli w dwustronnych rozmowach w MNiSW oraz wzięli udział w spotkaniu Prezydiów KRASP i RRK.

- Wiele polskich uczelni jest zainteresowanych nawiązaniem lub rozwojem kontaktów naukowych i akademickich z Kazachstanem. Porozumienie Perspektyw z Centrum „Bolashak” ułatwi naszym uczelniom wymianę studentów, ale również przyczyni się do wzrostu umiędzynarodowienia w Polsce. Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć te działania - powiedział Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, prowadzącej wspólnie z KRASP program "Study in Poland".

Centrum Programów Międzynarodowych „Bolashak” zostało utworzone 5 listopada 1993 r. dekretem prezydenta Republiki Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Jego celem jest umożliwienie edukacji najlepszym kazachskim studentom poza granicami kraju oraz pozyskanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów zdolnych do przeprowadzenia dalszych reform i godnego reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej. Program sukcesywnie się rozwija i jest dostosowywany do realizacji celów państwa w zakresie edukacji. Od początku działalności „ Bolashak” przyznał stypendia dla ponad 11 tysięcy obywateli Kazachstanu. Wyjechali oni na studia w 200 uniwersytetach, w 33 krajach. W 2014 roku "Boloshak" otrzymał miano najlepszego mobilnego programu akademickiego podczas International Going Global Conference w Miami.

W roku akademickim 2017/18 na polskich uczelniach uczy się 783 studentów z Kazachstanu (rok wcześniej było ich 674). Kazachstan należy do szybko rozwijających się krajów, w którym przybywa coraz więcej młodych osób chcących uzyskać wyższe wykształcenie, w tym za granicą. W ramach programów mobilności akademickiej wielu kazachstańskich studentów wybiera Polskę. Porozumienie pomiędzy Centrum Programów Międzynarodowych „Bolashak” a Fundacją Edukacyjną „Perspektywy” stanowi kolejny ważny krok we współpracy pomiędzy Polską a Kazachstanem w zakresie szkolnictwa wyższego.

Na zdjęciach: podczas podpisywania umowy w MNiSW

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (Вавада) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация, рабочие зеркала. immediate bitwave