Maturzyści 2019 – Portret staty(sty)czny

Planami na przyszłość po maturze prawie trzykrotnie chętniej dzieliły się z nami dziewczyny niż chłopcy. Panowie są bardziej tajemniczy, czy tez jeszcze nie mają sprecyzowanych planów?

95 proc. respondentów ma w planach podjęcie studiów w roku akademickim 2019/20. Blisko 20 proc. preferuje studia niestacjonarne, by łączyć je z pracą. Swoją drogą z ogólnopolskich badań wiemy, że ponad 60 procent studiujących (stacjonarnie lub w innych formach) łączy naukę z wolontariatem i działalnością zarobkową. Decyduje o tym bieżąca potrzeba sfinansowania studiów, ale także chęć nabycia kompetencji i zbudowania kontaktów ważnych dla dobrego wejścia na rynek pracy.

Obszary zainteresowań.

Nadal najczęściej deklarowane jest zainteresowanie studiami społecznymi. Przypomnijmy, że to grupa takich m.in. kierunków, jak administracja, dziennikarstwo, socjologia, pedagogika, psychologia, politologia, prawo. Społeczne „ciągoty” deklarują częściej od panów – panie (2/3 badanych).

Studia techniczne i medyczne to druga z preferencji maturzystów najnowszego rocznika.

Cieszymy się, że liczba dziewczyn pragnących iśc na kierunki politechniczne trwale zrównała się z liczbą chłopaków zainteresowanych takimi studiami.  Trzymamy za Was kciuki, Dziewczyny, i zapraszamy na kolejną edycję naszej akcji Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! (więcej: www.dziewczynynapolitechniki.pl ).

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się kierunki medyczne i o zdrowiu (trzykrotnie więcej zainteresowanych dziewczyn niż młodych mężczyzn). Tu spektrum możliwości wyboru usprawiedliwia suchą statystykę – w grupie mieści się, obok kierunków lekarskich, szeroki wachlarz tradycyjnie „żeńskich” specjalności: pielęgniarstwo i położnictwo, analityka medyczna, kosmetologia…

Kierunkowy ranking popularności

Krótko mówiąc: humaniści  pragną studiować głównie filologie obce, zainteresowani naukami społecznymi marzą przede wszystkim o… psychologii, która wyrasta na lidera rankingu popularności wśród ankietowanych. Odnotowaliśmy znaki sympatii postawione przy pedagogice i dziennikarstwie. Zmalała grupa planujących studia prawnicze. Nie maleje natomiast zainteresowanie kierunkami ekonomicznymi.

Na liście kierunków ścisłych prym wiedzie matematyka (!). To niesamowite, że wolę studiowania tej trudnej dyscypliny planuje blisko 4 tysiące osób spośród ankietowanych! Niewiele mniej, niż na wszystkich kierunkach ekonomicznych…

Przyszli inżynierowie i inżynierki deklarują, że najchętniej podejmą studia na kierunkach IT, architekturze i urbanistyce (głównie dziewczyny) oraz na automatyce/robotyce/mechatronicei tak właśnie wygląda mini-ranking popularności w tej grupie kierunkowej.

Z czyimi informacjami i rekomendacjami się liczysz?

Wujek Google niezmiennie wygrywa z drugą opiniotwórczą grupą, jaką są rekomendacje rodziny i znajomych, w tym przede wszystkim  studentów i absolwentów. Bardzo cieszy rosnąca moc opiniotwórcza nauczycieli i wychowawców. To piękne, że im ufacie i możecie na nich liczyć! Rośnie zainteresowanie i rola dni otwartych w uczelniach oraz targów edukacyjnych. Salon Maturzystów Perspektywy jest w tej kategorii absolutnym liderem.

Aż 46 proc. maturzystów jako podstawowe internetowe źródło o studiach wskazuje portal maturzystów Perspektywy.pl. To wielokrotność innych wskazań.! W rankingu popularności naszych narzędzi wskazywano jako szlagier „Informator dla Maturzystów” i Salon Maturzystów. Dziękujemy – jesteśmy dumni!

Żródło: Ankieta Maturzysty Perspektywy 2018

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki