W miniony weekend, 8 czerwca, w historycznej Sali BHP w Gdańsku zostały wybrane nowe władze Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Przedstawiciele dwudziestu ośmiu uczelni wyższych obdarzyli zaufaniem po raz drugi Partycję Serafin – studentkę Uniwersytetu Gdańskiego i przewodniczącą kadencji 2018/19.
Na terenie Stoczni Gdańskiej, w miejscu, gdzie w 1980 roku zostały podpisane porozumienia sierpniowe odbył się Krajowy Zjazd Delegatów Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Ustępujący i nowi przewodniczący lokalnych NZSów zjechali do Gdańska z całej Polski, aby obradować nad udzieleniem absolutorium ustępującemu Zarządowi i wybrać nowe władze. Po 13 godzinach na stanowisko przewodniczącej Niezależnego Zrzeszenia Studentów została wybrana Patrycja Serafin. Patrycja jest studentką IV roku Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na specjalizacji Marketing Międzynarodowy na Uniwersytecie Gdańskim, która na co dzień mieszka i pracuje w Warszawie. Stanęła ona na czele organizacji po raz drugi – po pełnej sukcesów kadencji 2018/19 otrzymała kolejny mandat zaufania od Delegatów.
Tego samego dnia przyjęty został skład Zarządu Krajowego złożony z debiutujących w swoich rolach Sekretarza Generalnego i 7 Wiceprzewodniczących:
- Sekretarz Generalny – Maciej Miłosz, Uniwersytet Warszawski,
- Wiceprzewodnicząca ds. Finansów – Joanna Skarul, Szkoła Główna Handlowa,
- Wiceprzewodnicząca ds. Historii i Alumnów – Milena Adamczyk, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Wiceprzewodnicząca ds. Projektów – Klaudia Hanusko, Szkoła Główna Handlowa,
- Wiceprzewodnicząca ds. Wizerunku i Promocji – Stefania Zdral, Uniwersytet Gdański,
- Wiceprzewodniczący ds. Studenckich – Krzysztof Białas, Uniwersytet Rzeszowski,
- Wiceprzewodniczący ds. Partnerów – Marcin Waryszak, Uniwersytet Warszawski,
- Wiceprzewodniczący ds. HR – Conrad Cichulski, Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie.
Przed tym zespołem czekają niemałe wyzwania. NZS w dalszym ciągu będzie stał na straży praw studenta i prowadził projekty – zarówno te mniejsze na uczelniach, jak i ogólnokrajowe. Zbliża się także 40-lecie powstania organizacji, które Zarząd planuje hucznie uczcić. „Największym wyzwaniem przyszłej kadencji będą obchody 40-lecia – mówi Patrycja Serafin. – Zorganizujemy wiele wydarzeń w największych miastach w Polsce. Będzie to dzieło wszystkim pokoleń NZS. Rozpoczniemy Balem, który odbędzie sie w lutym na Politechnice Warszawskiej. To wielki zaszczyt kontynuować pracę i tradycję kolegów z czterech dekad. Jesteśmy dumni z NZSu i doprowadzimy do wielkich rzeczy!”
Miejsce wyborów nowego Zarządu ma również symboliczny wymiar, to w Sali BHP w Gdańsku zostało podpisane jedno z czterech słynnych porozumień sierpniowych w 1980. NZS powstał w tym samym roku, jako studencki odpowiednik Solidarności. Skupiał on młodych ludzi, którzy chcieli powstania niezależnej od komunistycznych władz organizacji studenckiej, demokratyzacji życia akademickiego, przestrzegania swobód obywatelskich i praw człowieka. Dziś organizacja dba o prawa studenta i aktywizuje środowisko akademickie. W zeszłym roku podejmowali m.in. tematy pseudonauki na uczelniach, czy zwrócili uwagę na niesłuszne pobieranie płatności za obowiązkowe praktyki. Z logiem NZSu kojarzone są też liczne projekty, jak honorowe studenckie krwiodawstwo – Wampiriada, pokazy filmowe – Prawie Kino, czy organizowany we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego konkurs Studencki Nobel.