MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Jak zbudować satelitę wielkości puszki po napoju? Doskonale wiedzą to uczniowie Zespołu Szkół Społecznych im. Pawła Jasienicy STO z Warszawy, którzy zwyciężyli w krajowym finale konkursu CanSat i będą reprezentować Polskę podczas europejskich finałów imprezy. Z najlepszymi drużynami ze Starego Kontynentu zmierzą się w dniach 24-28 czerwca we Włoszech.

CanSat to międzynarodowy konkurs, który zachęca uczennice i uczniów do samodzielnego konstruowania minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. W tegorocznym krajowym finale wydarzenia z najlepszej strony pokazał się zespół ArctowSky, złożony głównie z uczniów Zespołu Szkół Społecznych im. Pawła Jasienicy STO.

Uczniowie z Warszawy zbudowali minisatelitę, który podczas opadania wykonuje zdjęcia terenu. Jest na tyle precyzyjny, że pozwala określić, czy okolica, nad która się znajduje to las, pole czy np. teren zurbanizowany.

Przed rozpoczęciem przygotowań do konkursu, większość członków naszego zespołu nie miała doświadczenia w konstruowaniu satelitów. Każdy z nas pasjonuje się jednak dziedzinami, które znajdują zastosowanie w takim projekcie – m.in. inżynierią, programowaniem lub elektroniką  – wylicza Mateusz Lichota, członek zespołu ArctowSky. – Start w konkursie poprzedziły miesiące przygotowań. Dla nas był to czas intensywnej nauki, a zarazem niesamowita przygoda. Satysfakcja z pracy nad projektem jest tym większa, że okazaliśmy się najlepsi w kraju i za kilka dni pochwalimy się naszym satelitą w Europie – dodaje.

Europejski finał konkursu CanSat

Europejski finał konkursu CanSat odbywa się w tym roku w Bolonii. We Włoszech swoje projekty zaprezentują drużyny z 20 krajów. Organizatorzy konkursu będą oceniać poziom techniczny satelity, stopień w jakim realizuje założone zadania, naukową wartość misji oraz skuteczność działań promocyjnych podjętych przez zespół.

Więcej informacji o europejskim finale: http://www.cansat.eu

Zespół ArctowSky

Zespół ArctowSky został utworzony w sierpniu 2018 r. z myślą o konkursie CanSat. Jego pomysłodawcą i opiekunem jest Piotr Morawiecki, nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Społecznych im. Pawła Jasienicy STO w Warszawie. Zespół tworzą: Tomasz Kinowski, Mateusz Lichota, Antoni Strychalski, Igor Sadalski (2 SLO im. Pawła Jasienicy STO), Zosia Adamska (Społeczne Gimnazjum „Dwójka” nr 45 im. Pawła Jasienicy STO) oraz Adam Gałązka (XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie).

O Społecznym Towarzystwie Oświatowym

Społeczne Towarzystwo Oświatowe to pierwsza i największa organizacja oświaty niepublicznej w Polsce. Działające od 1987 roku stowarzyszenie zrzesza ponad 150 szkół i placówek oświatowych z całego kraju, w których uczy się ok. 15 tys. uczniów, a zatrudnionych jest ok. 2,5 tys. osób. Koncepcja STO polega na harmonijnym połączeniu edukacji i wychowania. Nauczyciele, uczniowie i rodzice wspólnie kształtują szkoły STO, akceptując podstawowe zasady i reguły, takie jak uczciwość, rzetelność, wzajemny szacunek i empatia. Więcej informacji o STO: www.sto.org.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!