Uczniowie IV klasy Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku przybyli na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski już o 7.30. – Bo chcieliśmy spokojnie dojechać, odebrać Informator i upewnić się, że nie zabraknie dla nas miejsca na wszystkich zaplanowanych spotkaniach. Klasa profesor Wioletty Żmijewskiej, matematyczki, wie od kolegów, którzy byli na Salonie Maturzystów w ubiegłym roku, że tu, po prostu, trzeba być, aby dobrze przygotować się do egzaminu i celnie wybrać kierunek dalszej nauki.
– Bez względu na to, jakie marzenie pokieruje Waszym dalszym życiem pamiętajcie, że warto podbudować je solidną edukacyjną drogą. Matura jest elementem strategii wiodącej przez wiedzę i umiejętności do zawodu, który wykonywać możecie z pasją – radziła podczas wykładu inauguracyjnego Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, tłumacząc zarazem na czym fenomen współczesnej matury polega, radząc jak być strategiem w tej grze o własną przyszłość.
Olsztyński Salon Maturzystów – już po raz piąty goszczący w murach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – odwiedziło ponownie ponad 6 tysięcy uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych województwa warmińsko-mazurskiego. Ten wynik, mimo niżu demograficznego, nie zmienia się od lat, jak z dumą podkreślają gospodarze oraz patroni wydarzenia.
Prawie wszyscy uczestniczyli w spotkaniach z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, opisującymi przebieg matury z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych podczas egzaminu dojrzałości. Na wszystkich spotkaniach odnotowano „nadkomplety” uczestników, cześć zajęć trzeba było przeprowadzić po raz wtóry dla nowoprzybyłych grup.
– Jesteśmy dumni, że możemy pokazać Wam uczelnię, której korzenie sięgają XIV wieku, czyli momentu powołania Seminarium Duchownego w Braniewie – zalążka dzisiejszego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu – mówił podczas prezentacji UW-M jego prorektor, prof. Janusz Piechocki. Dziś ta największa uczelnia północno-wschodniej Polski oferuje 58 kierunków studiów. – To, poza Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu najbogatsza oferta w skali kraju. Od architektury do zootechniki...
Goście tegorocznego Olsztyńskiego Salonu Maturzystów pobili swoją ciekawością poprzedników z poprzednich lat. – Już w dwie godziny po rozpoczęciu targów zabrakło nam materiałów informacyjnych o ofercie uczelni – twierdzili wystawcy. – ...I zaczęło się to, co najważniejsze i najciekawsze, czyli dłuższe rozmowy o konkretnych kierunkach studiów, ich programie, praktykach, przyszłej pracy.
Grażyna Przasnyska, warmińsko-mazurski kurator oświaty, życzyła w czwartek maturzystom wytrwałości i szczęścia w tym wyjątkowym w ich życiu edukacyjnym roku. – Pamiętajcie, że Wasze dzisiejsze decyzje będą stanowiły o jutrzejszych sukcesach. Wszyscy organizatorzy dołączali się do tych życzeń.