MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Najlepsze szkoły biznesowe z Europy Środkowej już doganiają swoich konkurentów z Zachodu, choć jeszcze pewien dystans dzieli je od pierwszej dziesiątki, którą w tym roku otwierają HEC Paris, London Business School, Uniwersytet Bocconi i Uniwersytet St. Gallen. Największe szanse na awans do europejskiej „ligi bluszczowej” ma Akademia Leona Koźmińskiego, która jest liderem regionu.

W strategicznym aliansie z najstarszą na świecie uczelnią biznesową ESCP Europe Koźmiński plasuje się już na 14. pozycji w rankingu European Business Schools 2019, opublikowanym 9 grudnia br. przez „Financial Times”. Samodzielnie Koźmiński zajmuje 48. miejsce i wyprzedza czeski Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze (56. miejsce), Uniwersytet Petersburski (59.), warszawską SGH (69.), węgierski Uniwersytet Corvinusa (87.) i Uniwersytet w Lubljanie (89.).

Zestawienie najlepszych uczelni biznesowych w Europie publikowane corocznie w grudniu przez „Financial Times” opiera się na wielu cząstkowych kryteriach, zwłaszcza na pozycjach uzyskanych w kilku publikowanych wcześniej rankingach, takich jak studia stacjonarne MBA, Executive MBA, magisterskie z zarządzania i Executive Education. Twórcy rankingu rozsyłają ankiety do absolwentów, od których uzyskują informacje o ich karierze i awansie finansowym w trzy lata po ukończeniu nauki. Część kryteriów dotyczy ogólnych warunków studiowania.

– Wysokie miejsce w rankingu uczelni biznesowych „FT” zawdzięczamy przede wszystkim naszym absolwentom MBA, których jest już 5 tysięcy. W tym roku świętujemy 30-lecie programu Executive MBA. W jubileuszowej gali wezmą udział nawet studenci pierwszej nitki, która wystartowała jesienią 1989 roku. Ich związek z uczelnią jest cały czas żywy, wielu kontynuuje naukę na studiach doktoranckich i specjalistycznych podyplomowych. Cieszą nas również kariery młodych absolwentów studiów dyplomowych, którzy rozpoczęli naukę zaraz po maturze, a po latach opuszczają uczelnię z dyplomem magistra zarządzania. Staramy się wpajać im nie tylko wiedzę, ale też ducha etycznej przedsiębiorczości, która stała się znakiem firmowym ludzi po Koźmińskim. To pomaga zarówno awansować w korporacjach, jak i skutecznie rozwijać własne biznesy. Jesteśmy z nich szalenie dumni – mówi prof. Witold T. Bielecki, rektor ALK.

Kandydaci na studia z całego świata, który chcą się uczyć w Europie, wybierają uczelnię kierując się także jej pozycją w rankingu „Financial Times”. Akademia Leona Koźmińskiego co roku przyciąga setki takich osób. Obecnie w Koźmińskim studiuje półtora tysiąca cudzoziemców z ponad 70 krajów. Chwalą sobie pobyt w Polsce ze względu na relatywnie niskie koszty utrzymania, wysoką jakość życia, możliwość uczestniczenia w życiu studenckim stolicy, którą oceniają jako miejsce przyjazne i bezpieczne.

Wszyscy zagraniczni studenci podkreślają, że o wyborze Koźmińskiego zdecydowało miejsce uczelni w rankingach „FT” oraz posiadane przez nią międzynarodowe akredytacje: AACSB, EQUIS i AMBA. Uczelnia uzyskała ich komplet już w 2011 roku. W rankingach „FT” Akademia Leona Koźmińskiego jest obecna od 10 lat, zajmując przez cały czas pozycję lidera kształcenia menedżerskiego w Europie Środkowej.

Najlepsze uczelnie biznesowe w Europie Środkowej wg rankingu Financial Times (9.12.2019)

Miejsce w regionie CEE/miejsce w rankingu europejskich szkół biznesu FT

 1. Akademia Leona Koźmińskiego (48.)
 2. Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze (56.)
 3. Uniwersytet Petersburski (59.)
 4. Szkoła Główna Handlowa (69.)
 5. Uniwersytet Corvinusa w Budapeszcie (87.)
 6. Uniwersytet w Lubljanie (89.)

Najlepsze europejskie uczelnie biznesowe wg rankingu Financial Times (9.12.2019)

 1. HEC Paris (Francja)
 2. London Business School (Wielka Brytania)
 3. SDA Bocconi/Universita Bocconi (Włochy)
 4. University of St. Gallen (Szwajcaria)
 5. Insead (Francja/Singapur)
 6. Iese Business School (Hiszpania/USA)
 7. Essec Business School (Francja)
 8. IE Business School (Hiszpania)
 9. ESMT Berlin (Niemcy)
 10. University of Oxford; Saïd (Wielka Brytania)

Link do rankingu “FT”: http://rankings.ft.com/exportranking/european-business-school-rankings-2019/pdf

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt