MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


29 października w Centrum Szkoleniowym 3M we Wrocławiu odbyła się konferencja oraz gala finałowa IV Edycji Konkursu 3Mind, którego celem jest wspieranie projektów Kół Naukowych z całej Polski działających w obszarze STEM. Co roku laureaci konkursu otrzymują od 3M i partnerów wydarzenia granty o łącznej wartości 15 000 zł na rozwój swoich pomysłów i mają okazję odbyć ciekawe konwersacje z ekspertami podczas wykładów motywacyjnych i panelu dyskusyjnego.

IV Edycja Konkursu 3Mind organizowanego przez 3M we współpracy z Wrocławską Radą Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych spotkała się z ogromnym zainteresowaniem młodych naukowców ze całego kraju. Ideą programu było wypromowanie projektów naukowo – badawczych z zakresu technologii, chemii, medycyny, mechaniki i dziedzin pokrewnych. Zadanie uczestników polegało na zaprezentowaniu prototypu projektu mającego cel przemysłowy oraz nawiązującego do tematu budowania lepszego zrównoważonego świata. Podczas Gali Finałowej pięć najlepszych w Polsce kół naukowych zaprezentowało swoje projekty. Poziom tegorocznej edycji był bardzo wysoki i wyrównany.

Główną nagrodę (grant 10 000 zł) otrzymało Koło Naukowe Automatyki i Robotyki „Robocik”. Naukowcy stworzyli autonomicznego, podwodnego drona, który przy zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji będzie mógł zanurzyć się na głębokość 100 metrów i wykonywać określone zadania. Pojazd zrealizuje czynności manipulacyjne, eksploracyjne, militarne oraz ratownicze - niczym płetwonurek.

Tytułem wicemistrza może cieszyć się AGH Solar Plane (grant 3 000 zł ufundowany przez PCC Rokita SA) - drużyna za cel obrała sobie skonstruowanie samolotu, który może samodzielnie latać bez przerwy (dzień i noc). O innowacyjności projektu stanowi również fakt, iż bezzałogowa maszyna napędzana będzie energią słoneczną, aby promować wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii we współpracy z nowoczesnymi technologiami. W przyszłym roku zespół planuje przelot z Bieszczad nad polskie morze.

Trzecie miejsce na podium zajmuje PWr Racing Team (grant 2 000 zł). Jest to zespół budujący bolidy „Formuły Student”, który podzielił się historią o walidacji przepływu powietrza za pomocą lasera oraz rozwiązaniem obniżającym koszty produkcji autoclam (wypalanie carbonu). Studenci myślą o opatentowaniu niektórych wprowadzanych przez siebie pomysłów, zanim podpatrujące ich firmy zdecydują się wykorzystać te innowacyjne rozwiązania we własnych przedsięwzięciach.

Do ścisłego finału zakwalifikowały się również AGH Solar Boat z przełomową łodzią solarną oraz PWr in Space z rakietą kosmiczną.

Zaangażowanie w koła naukowe daje ogromne zaplecze i start na przyszłość - to kapitał studentów, który mogą budować już w trakcie studiów. Pracodawcy patrzą na coś więcej niż tylko oceny na dyplomie – mówi Ewa Bachurska, Technical Manager Product Engineering and Cost and Supply Chain Initiatives Lead Adhesive & Tapes Division, EMEA w 3M.

Wydarzenie uświetniła obecność prelegentów wywodzących się z działalności w Kołach Naukowych. Piotr Ficek z LasersLab, Kacper Budnik z BZB, Dariusz Aksamit - popularyzator nauki i działacz NGO oraz Wojciech Wado podzielili się swoimi doświadczeniami, które stanowią prawdziwą skarbnicę wiedzy oraz inspirację dla ambitnych, zdeterminowanych studentów. Swoje historie w ramach panelu dyskusyjnego opowiedzieli także przedstawiciele firm technologicznych, takich jak PCC Rokita SA czy Nokia Garage.

Trzeba brać stery w swoje ręce i można osiągnąć wspaniałe rzeczy – tłumaczy Konrad Fuławka, Innovation Officer, inicjator Nokia Garage. - Nie pozostawać biernym i dawać z siebie jak najwięcej.

W tym roku konferencja kończąca konkurs była otwarta dla chętnych - wystarczyło się zarejestrować. 3M od lat angażuje się w działania młodych naukowców: wspiera kobiety w STEM, działa w duchu „Let’s celebrate science” i uświadamia, że nauka stanowi klucz do drzwi kariery. Wydarzenie objęte zostało Patronatem Honorowym Centrum Badań i Rozwoju, Państwowej Akademii Nauk, Forum Uczelni Technicznych oraz Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt