MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Prof. Grzegorz Jacek Wrochna, fizyk, wieloletni dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w resorcie nauki - poinformowało we wtorek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin napisał we wtorek na Twitterze: "Zespół @NAUKA_GOV_PL już w komplecie. Premier @MorawieckiM powołał 16 grudnia prof. Grzegorza Wrochnę na podsekretarza stanu w MNISW. Dziś wręczyłem nominację Panu Profesorowi. Witamy!"

Obecnie resort nauki, na czele którego stoi Jarosław Gowin, ma więc czterech wiceministrów: prof. Wojciecha Maksymowicza w randze sekretarza stanu, a w randze podsekretarzy stanu: Sebastiana Skuzę, Annę Budzanowską oraz Grzegorza Wrochnę.

Grzegorz Wrochna urodził się 13 marca 1962 r. w Radomiu. Jest profesorem nauk fizycznych. Jak podaje NCBJ, Grzegorz Jacek Wrochna ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w 1986 r. Stopień naukowy doktora nauk fizycznych uzyskał tam w 1991 roku. W 1998 r. uzyskał habilitację.Tytuł naukowy profesora nauk fizycznych otrzymał w 2009 r. Trzy lata później został mianowany na profesora zwyczajnego w Instytucie Problemów Jądrowych (IPJ).

Współpracował z ośrodkami DESY w Hamburgu i CERN w Genewie. W latach 1991-1998 w CERN uczestniczył w projektowaniu i budowie eksperymentu CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC.

Od 2005 roku kierował Laboratorium Aparatury Astrofizycznej IPJ i eksperymentem "Pi of the Sky" poszukującym błysków optycznych o astrofizycznym pochodzeniu. Dzięki temu eksperymentowi po raz pierwszy „sfilmowano” proces utworzenia czarnej dziury.

IPJ kierował od 2006 r., a po zmianie struktury tej jednostki kierował Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Funkcję Dyrektora NCBJ pełnił do października 2015. Następnie pracował w Zakładzie Fizyki Wielkich Energii (BP3), był też Pełnomocnikiem Dyrektora NCBJ ds. Współpracy Międzynarodowej.

Z nominacji MNiSW reprezentował Polskę w komitetach programowych EURATOM (od 2007 r.), w Radzie Nadzorczej European XFEL w Hamburgu (od 2009 r.), Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre (od 2019 r.). W latach 2017-2018 był przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej.

W latach 2015-2016 przewodził European Atomic Energy Society, a w latach 2013-2019 był członkiem zarządu europejskiej Platformy Technologicznej Zrównoważonej Energetyki Jądrowej (SNETP). Od 2015 r jest przewodniczącym Nuclear Cogeneration Industrial Initiative (NC2I), jednego z trzech filarów SNETP. W latach 2015-2018 był też członkiem komitetu doradczego "Innowacje jądrowe 2050" Agencji Energii Jądrowej OECD.

Za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie fizyki i techniki jądrowej, za zasługi dla gospodarki narodowej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku został wyróżniony naukowym odznaczeniem SciVall Best Connectivity Award, przyznanym za najbardziej efektywną współpracę z innymi naukowcami na poziomie międzynarodowym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz wydawnictwo Elsevier. 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Zespół Perspektyw składa Panu Profesorowi serdecznie gratulacje!

Dołączamy też zdjęcia z Gali Perspektywy-Elsevier Award 2012, podczas której prof. Wrochna został nagrodzony SciVall Best Connectivity Award, jako najczęściej cytowany na świecie polski naukowiec.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (Вавада) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация, рабочие зеркала. Актуальное Леон бет зеркало всегда под рукой для ставок в любое время.