MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Konkurs na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce INTERSTUDENT 2020 Pod honorowym patronatem prof. Jana Szmidta – przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich

Ambasadorowie polskich uczelni

Podczas gali w ramach konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2020”na Politechnice Łódzkiej odbyła się gala wręczenia nagród laureatom konkursu na najlepszego studenta zagranicznego Interstudent 2020.

To już dziesiąta edycja konkursu organizowanego w ramach programu Study in Poland, prowadzonego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną Perspektywy. Celem konkursu jest promowanie najlepszych studentów obcokrajowców w polskich uczelniach.

Z roku na rok przyjeżdża ich do naszego kraju coraz więcej. W roku akademickim 2018/2019 studiowało w Polsce 78 259 studentów zagranicznych ze 174 krajów, czyli o 5516 więcej niż rok wcześniej (wzrost o ponad 7,5 proc.).

Na konkurs wpłynęło ponad 70 zgłoszeń z ponad 30 uczelni.

Laureaci INTERSTUDENTA 2020

W kategorii studia licencjackie:
Lien Chau Ton Nu z Wietnamu, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

W kategorii studia magisterskie:
Huiling Zhang z Chin, Uniwersytet Jagielloński

W kategorii studia doktoranckie:
Godlove Suila Kuaban z Kamerunu, Politechnika Śląska

Nagrody Specjalne za działalność na rzecz cudzoziemców oraz działalność charytatywną:

  • Mikhail Urmich z Uzbekistanu, Politechnika Warszawska – za aktywność społeczną
    i integrację zawodową
  • Yauheniya Barkun z Białorusi, Politechnika Białostocka – za aktywność
    i zaangażowanie społeczne

Kapituła Konkursu: prof. dr hab. inż. Stanisław Bielecki, Przewodniczący Kapituły,
wiceprzewodniczący Komisji ds. Współpracy międzynarodowej KRASP; prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej; Dominik Leżański, przewodniczący Parlamentu Studentów RP; Aleksy Borówka, przewodniczący Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów; dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca w Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy".

Laureaci 2020

Studia licencjackie

Lien Chau Ton Nu

Wietnam

Studia za granicą od zawsze były moim marzeniem – mówi Lien Chau Ton Nu, która w 2017 r. wybrała kierunek International Relations (studia I stopnia w języku angielskim) w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Jest stypendystką „International Scholarship Programme” Akademii WSB.

Aktywna, pracowita, wrażliwa na potrzeby środowiska wielokulturowego – tak można zdefiniować jej wkład w życie uczelni. Od początku studiów w Polsce bierze udział w licznych inicjatywach społecznych i edukacyjnych, np. współtworzyła International Students Association w Akademii WSB, organizuje warsztaty z cyklu „Get to know my country”, prowadzi warsztaty z medytacji i mindfulness dla studentów i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii WSB, bierze udział w warsztatach i seminariach na temat wielokulturowości organizowanych w szkołach średnich województwa śląskiego – promuje kulturę swojego kraju oraz głosi idee pokoju (jest Agentem ds. Pokoju w World Peace Initiative i trenerką w Youth Peace Ambassadors Network) i rozwijania społeczeństwa obywatelskiego. Jest też aktywną członkinią Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Akademii WSB – prowadzi warsztaty z twórczego myślenia.

Studiując w Polsce, staram się coś od siebie dać tutejszej społeczności, dlatego działam jako wolontariuszka i np. prowadzę zajęcia z języka angielskiego dla młodzieży, kluby dyskusyjne i warsztaty – opowiada. Jej największą pasją jest promowanie idei społecznego i emocjonalnego uczenia (social and emotional learning) – w tym zakresie przygotowała projekt „Social and Emotional Learning, Mindfulness for Vietnamese Students”, który otrzymał wyróżnienie organizacji SEALNet (South Asian Service Leadership Network).

 

Studia magisterskie

Huiling Zhang

Chiny

Uniwersytet Jagielloński

Chciałabym, by moja obecność na studiach w Polsce pozwoliła społeczności Chin i Polski lepiej się poznać – tłumaczy Huiling Zhang, studiująca na Wydziale Polonistyki UJ na I roku kierunku nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego (licencjat z polonistyki zrobiła w Chinach). Tego, że udaje jej się zrealizować swoje pragnienie, najlepiej dowodzi opinia nauczycieli akademickich. – Trudno wyobrazić sobie działalność mocniej skierowaną na budowanie mostów między naszymi narodami niż aktywność Huiling Zhang – konstatuje dr Dominika Izdebska-Długosz z UJ.

W Polsce mieszka i kształci się od października 2019 r., ale już dała się poznać jako studentka żywo zaangażowana zarówno w naukową, jak i kulturową (a raczej: międzykulturową) działalność na uczelni i poza nią. Przetłumaczyła (i opublikowała w Chinach) dzieła ze współczesnej literatury polskiej (opowiadanie Sławomira Mrożka i felietony Wisławy Szymborskiej), prowadziła (w języku polskim i chińskim) premierę filmu dokumentalnego pt. 70 lat wspólnej drogi, stale bierze udział w wydarzeniach kulturalnych w Centrum Języka i Kultury Polskiej UJ oraz w spotkaniach Katedry Języka Polskiego jako Obcego UJ (np. współorganizuje dni kultur na uczelni). Na zajęciach zawsze wykazuje się aktywnością, a zdobytymi informacjami dzieli się z innymi studentami, rozsyłając wiadomości do kolegów z grupy.

 

Studia doktoranckie

Godlove Suila Kuaban

Kamerun

Politechnika Śląska

Myślę, że moja obecność w Polsce może sprawić, że Polacy zrozumieją kulturę mojego ojczystego kraju – tłumaczy Godlove Suila Kuaban, który jest studentem III roku studiów doktoranckich z dziedziny informatyki na Politechnice Śląskiej. Jego zainteresowania naukowe dotyczą wykorzystania modeli matematycznych do funkcjonowania internetu. Kuaban został zatrudniony jako asystent w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach.

Wysoka średnia na zakończenie każdego roku studiów doktoranckich (a wcześniej ukończone też z wynikiem bardzo dobrym studia magisterskie na Politechnice Śląskiej), intensywna aktywność konferencyjna i publikacyjna (w tym dwie publikacje w amerykańskim czasopiśmie naukowym „IEEE Transactions” – współczynnik wpływu 5,093), zdobywanie doświadczeń w dydaktyce (m.in. współprowadzi zajęcia dla studentów z dwóch przedmiotów – sam się do tego zgłosił), a także udział w europejskim programie H2020 SerIoT (program dotyczy modelowania internetu) – wszystko to sprawia, że Kuaban wyróżnia się na tle innych doktorantów.

Warto dodać, że Godlove Suila Kuaban działa także na rzecz społeczności swojego ojczystego kraju (w ramach projektu ICT4kids przygotowuje scenariusze zajęć informatycznych dla dzieci – lekcje potem są prowadzone przez kameruńskich nauczycieli w czasie wakacji), a na gliwickiej uczelni współtworzy zręby wielokulturowego środowiska (promuje kulturę własnego kraju, poznaje język i kulturę polską).

 

Nagroda Specjalna za aktywność i zaangażowanie społeczne

Yauheniya Barkun

Białoruś

Doktorantka na Politechnice Białostockiej

Średnia ocen 4,8 po pierwszym roku studiów doktoranckich to dla Yeuheniyi zdecydowanie za mało. Prowadzi badania naukowe i publikuje, popularyzuje badania w środowisku międzynarodowym, promuje Politechnikę Białostocką wśród kandydatów na studia i wśród młodych naukowców.

Yauheniya Barkun jest studentką Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Wydziale Inżynierii Zarządzania PB. Jej obecne studia stanowią kontynuację studiów magisterskich na specjalności Management of Innovation and Business Development, które ukończyła na tym samym wydziale – z wyróżnieniem! – w roku 2016. Jest członkiem Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów na swojej uczelni.

Mówi biegle po angielsku, rosyjsku i po polsku. Bierze aktywny udział w organizowaniu międzynarodowych konferencji na PB. Należy do zespołu organizującego co roku „International Week” na Wydziale Inżynierii Zarządzania, przyczyniając się w ten sposób do budowania sieci współpracy wydziału z przedstawicielami uczelni z krajów UE i pozaunijnych.

Tytuł rozprawy doktorskiej Yauheniyi brzmi Zarządzanie wizerunkiem regionu dla pozyskania i utrzymania talentów. Badania prowadzone przez nią w ramach doktoratu pomogą wypracować wytyczne do strategii rozwoju regionów Polski Wschodniej. W roku 2019 znalazła się w finale konkursu „Moje województwo. Podlaskie 2030”, który przeprowadza Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Jak podkreśla jej promotorka prof. Ewa Glińska, Yauheniya jest nie tylko bardzo utalentowana i pracowita. Wyróżnia ją też radość, z jaką uprawia naukę i bierze udział w działalności społecznej.

 

Nagroda Specjalna za integrację społeczną i aktywność zawodową

Mihkail Urmich

Uzbekistan

Politechnika Warszawska

Mikhail z powodzeniem łączy pracę zawodową ze studiami i działalnością społeczną. – Jest ambasadorem swojego kraju i kultury – podkreśla Grzegorz Robak, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej PW.

Studiuje po angielsku na jednym z najtrudniejszych kierunków na Politechnice Warszawskiej. Już na drugim roku otrzymał stypendium dla najlepszego studenta zagranicznego. Aktywnie angażuje się w życie studenckie, m.in. promuje studia na PW i opiekuje się nowo przyjętymi studentami zagranicznymi.

Zanim rozpoczął studia na wybranym kierunku, wziął udział w rocznym kursie przygotowawczym. Musiał poprawić swoją znajomość języka angielskiego, żeby moc się kształcić na kierunku Computer Science. Obecnie jest już na lektoracie przygotowującym do egzaminu Cambridge Proficiency in English. – Rzadko zdarza mi się mieć tak pracowitych i wytrwałych studentów, którzy robią tak duże postępy – mówi Bożena Przybyła, starszy wykładowca w Studium Języków Obcych PW. 

Mikhail ma wielu przyjaciół wśród polskich i zagranicznych studentów swojej uczelni. Mówi biegle nie tylko po rosyjsku i angielsku, ale uczy się też języka polskiego, poznając naszą kulturę i tradycje.

Od 2017 r. pracuje – najpierw jako praktykant, potem jako inżynier oprogramowania – w firmie GMV Innovating Solutions. Projektuje, programuje oraz testuje oprogramowanie pokładowe dla przemysłu kosmicznego, tworzy dokumentację techniczną oraz reprezentuje firmę na spotkaniach z klientami. Dobrze radzi sobie, zarówno pracując samodzielnie, jak i w zespole. Jest ceniony przez studentów PW za gotowość do pomocy i zaangażowanie, a przez wykładowców za znakomite wyniki w nauce i pracowitość.

Dodatkowych informacji udziela:
Anna Wdowińska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 609 999 514

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!