MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Za nami pierwszy dzień konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2020” (27-28 stycznia, Politechnika Łódzka). Po dniu wypełnionym merytorycznymi sesjami, które odbywały się w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, uczestnicy spotkania przenieśli się do Hotelu Ambasador Premium, gdzie w czasie uroczystej gali wręczono dwie ważne nagrody: Nagrodę Środowiskową „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2020” i nagrodę Interstudent 2020.

Gości gali powitali prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, rektor PŁ, prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Prezes Siwiński podziękował Politechnice Łódzkiej jako gospodarzowi konferencji za ponowne zaproszenie (I konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce” odbywała się właśnie w PŁ w 2007 r.) i przypomniał, że tegoroczna konferencja jest szczególna, ponieważ zainicjowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” program Study in Poland obchodzi 15-lecie istnienia. Prof. Jan Szmidt zaznaczył: – Ta konferencja, ale i przyznawane tu nagrody dla Gwiazd Umiędzynarodowienia, to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ dzięki niemu możemy pokazać politykom, że dokonujemy rzeczy wielkich. Przecież wszyscy ci, którym umiędzynarodowienie polskich uczelni leży na sercu, działają nie tylko w interesie tychże uczelni, ale i całego kraju, przyczyniając się bezpośrednio do promowania Polski.

Zanim ogłoszono wyniki konkursu Interstudent 2020 (do ostatniej chwili utrzymywane w tajemnicy), ze sceny padły jeszcze inne ważne słowa. – W konkursie Interstudent, który w tym roku świętuje swoje 10-lecie, wyróżniliśmy dotąd ponad 50 wspaniałych osób: tych, którzy wnoszą szczególną wartość do naszej społeczności – mówiła dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. – Dziękujemy im za to, że będąc ambasadorami polskiej nauki i naszego kraju, stanowią ważne ogniwo rozwoju polskich szkół wyższych i naszych społeczności.

Statuetki w konkursie Interstudent 2020 odebrali: Lien Chau Ton Nu z Wietnamu, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej (studia licencjackie), Huiling Zhang z Chin, Uniwersytet Jagielloński (studia magisterskie), Godlove Suila Kuaban z Kamerunu, Politechnika Śląska (studia doktoranckie), Mikhail Urmich z Uzbekistanu, Politechnika Warszawska (nagroda specjalna za aktywność społeczną i integrację zawodową) oraz Yauheniya Barkun z Białorusi, Politechnika Białostocka (za aktywność i zaangażowanie społeczne). Nagrody dla studentów ufundowali: LOT, Politechnika Łódzka, Student Depot. Najwięcej braw zebrała Chinka Huiling Zhang, która po polsku podziękowała za wyróżnienie: – W Chinach mamy takie przysłowie „Nie pyta się bohatera o jego pochodzenie”. Ale ja jako bohaterka dzisiejszej gali chciałabym sama opowiedzieć, dlaczego się tu znalazłam. To dzięki moim wspaniałym nauczycielom z polonistyki na uniwersytecie w Kantonie zajęłam się tłumaczeniem literatury polskiej [Huiling jest autorką przekładów opowiadania Sławomira Mrożka i felietonów Wisławy Szymborskiej na chiński – przyp. red.] i przyjechałam do Polski – mówiła. – Mam nadzieję, że dzięki studiom na Uniwersytecie Jagiellońskim dalej będę mogła przybliżać Chińczykom dzieła polskiej literatury.

Kolejną częścią wieczornej uroczystości było wręczenie Nagród Środowiskowych „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2020”. Profesor Jan Szmidt, otwierając tę część programu, zauważył: – Umiędzynarodowienie polskich uczelni to obecnie fundamentalna kwestia. Dziś nie ma bowiem nauki polskiej, niemieckiej, europejskiej… Jest tylko jedna nauka, nauka globalna. Musimy się jednoczyć – apelował. Przewodniczący KRASP stwierdził też, że wielkie rzeczy nie dzieją się dlatego, że stoją za nimi jedynie ciężka praca, ogromna niepospolite wiedza czy kompetencje osób w nie zaangażowanych. – O tych najważniejszych działaniach w największej mierze decyduje pasja ludzi, którzy głęboko rozumieją potrzebę umiędzynaradawiania polskiego szkolnictwa wyższego.

Nagrody Środowiskowe „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2020” odebrali: dr inż. Dorota Piotrowska z Politechniki Łódzkiej (Gwiazda Zarządzania), Marcin Witkowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicz w Poznaniu (Gwiazda Marketingu), Wiktoria Herun z Urzędu Miasta Lublin (Wschodząca Gwiazda), prof. dr hab. n. med. Jacek Szepietowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (Gwiazda Nauczania), dr hab. Grzegorz Mazurek z Akademii Leona Koźmińskiego (Gwiazda Badań), prof. dr hab. Adam Jelonek z Uniwersytetu Jagiellońskiego (Gwiazda Dyplomacji). Przyznano też (pośmiertnie) nagrodę w kategorii Distinguished Star prof. dr. hab. inż. Markowi Tukiendorfowi, rektorowi Politechniki Opolskiej i przewodniczącemu Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP. Uczestnicy gali oddali hołd przedwcześnie zmarłemu profesorowi Tukiendorfowi.

Nagrody (w postaci wyjazdów na prestiżowe konferencje międzynarodowe) ufundowały: FRSE (Research Star, Management Star), NAWA (Teaching Star, Marketing Star), LOT (Rising Star), IREG Observatory (Diplomacy Star).

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt