MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Rozpoczął się pierwszy etap Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory – bezprecedensowego wydarzenia dla pasjonujących się nauką uczniów i studentów, a także wspierających ich innowacyjnych firm, inwestujących w przyszłość polskiej nauki.

Do 30 grudnia b.r. trwa rekrutacja projektów do drugiej edycji Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory. Finał festiwalu, którego ideą jest stworzenie przestrzeni do spotkań i współpracy utalentowanych uczniów i studentów o międzynarodowych aspiracjach naukowych z przedstawicielami biznesu, odbędzie się w kwietniu 2013 roku w Centrum Nauki Experyment w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Autorzy najlepszych projektów naukowych będą reprezentować Polskę na największych międzynarodowych konkursach dla młodych naukowców.

Spośród przysłanych do końca roku projektów z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych, przygotowanych przez uczniów i studentów, jury wyłoni uczestników 5 finałów Regionalnych E(x)plory, tzw. RE(x)-ów. Ocenione tam najwyżej prace wezmą udział w kolejnym etapie konkursu – trzydniowym Finale Festiwalu E(x)plory w Gdyni.

Podczas finału wyłoniona zostanie reprezentacja naszego kraju na największe międzynarodowe konkursy naukowe dla młodzieży w wieku 14-20 lat, takie jak:

  • Intel ISEF w Phoenix w Arizonie (największy na świecie konkurs naukowy dla młodzieży i wiodąca impreza o tym charakterze);
  • INESPO w Utrechcie w Holandii (międzynarodowy konkurs projektów z dziedziny ochrony środowiska i nauki);
  • Expo-Sciences International w Abu Dhabi (prestiżowy festiwal naukowy dla uczniów organizowany od 1987 roku, na którym młodzież prezentuje projekty z kilkunastu dziedzin naukowych);
  • Hong Kong International Science Fair (największe azjatyckie uczniowskie targi naukowe. Obecnie trwają rozmowy afiliacyjne w celu umożliwienia laureatom E(x)plory wzięcia udziału w targach już w przyszłym roku).

– To już druga edycja naszego Festiwalu, który jest wielkim świętem młodych polskich naukowców i świata biznesu – mówi Agnieszka Pluwak, Menedżer Festiwalu E(x)plory. – Troje laureatów pierwszej edycji E(x)plory reprezentowało nasz kraj na Intel ISEF. To największy na świecie międzynarodowy konkurs dla uczniów i dlatego jesteśmy niezwykle dumni, że nasi finaliści zdobyli tam aż 2 nagrody! Liczymy na to, że obecna edycja przyniesie jeszcze więcej sukcesów młodych polskich naukowców w najważniejszych międzynarodowych konkursach.

Festiwal E(x)plory to jednak nie tylko konkurs dla młodych naukowców. To także platforma współpracy dla świata nauki i biznesu. Firmy, które włączą się w projekt E(x)plory, będą mogły zaprezentować szerokiej publiczności swoje projekty i innowacyjne rozwiązania podczas Targów naukowo-technologicznych, organizowanych w trakcie finału w Gdyni. Dodatkowo otrzymają możliwość nawiązania współpracy z młodymi naukowcami, oferując najzdolniejszym z nich staże w swoich działach R&D.

– Chcemy, aby Festiwal E(x)plory był wydarzeniem, które pozwala najbardziej innowacyjnym firmom działającym w Polsce wspierać najbardziej utalentowanych młodych polskich naukowców – mówi Alicja Gierat, Koordynator Festiwalu E(x)plory.  To szansa, aby pokazać jak odkrycia naukowe przekładają się na biznes, na konkretne produkty czy rozwiązania. Zarówno uczestnicy konkursu jak i firmy-Partnerzy skorzystają na takim modelu współpracy.

Projekty do konkursu w ramach festiwalu E(x)plory można zgłaszać poprzez platformę internetową: www.hitechplant.com.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie www.explory.pl.


Rozmowa z Agnieszką Pluwak, Menedżer ds. Programów i Współpracy Międzynarodowej w Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizatora Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory:

Skąd wziął się pomysł na festiwal?

Zainspirowały nas podobne festiwale, organizowane co roku w USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii i Niemczech. Zauważyliśmy, że w Polsce brakuje wydarzenia, które byłoby świętem młodych naukowców w wieku 14-20 lat. Wielu polskich uczniów gimnazjów, liceów i techników realizuje bardzo ciekawe projekty naukowe, których nie mogą zaprezentować szerszemu gronu. My chcieliśmy dać im tę możliwość, stąd pomysł na Festiwal E(x)plory.

Jaki jest cel/misja festiwalu?

Ideą Festiwalu E(x)plory jest wspieranie młodych polskich naukowców w realizacji innowacyjnych projektów naukowych i ich promocji na arenie międzynarodowej. Równorzędnym celem jest promocja firm opartych na innowacyjnych technologiach, takich, jak Grupa Lotos i Intel oraz umożliwienie im współpracy z młodymi talentami. 

Chcemy także, aby Festiwal E(x)plory był wydarzeniem, które pozwala najbardziej innowacyjnym firmom działającym w Polsce wspierać najbardziej utalentowanych młodych polskich naukowców. To szansa, aby pokazać jak odkrycia naukowe przekładają się na biznes, na konkretne produkty czy rozwiązania. Zarówno uczestnicy konkursu jak i firmy-partnerzy skorzystają na takim modelu współpracy. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie zarówno ze strony uczestników, jak i firm możemy śmiało powiedzieć, że cel Festiwalu został osiągnięty.

Jak w zeszłym roku wyglądało zainteresowanie festiwalem i jaki był poziom jego uczestników?

W ubiegłym roku zgłoszono około 60 projektów z bardzo różnych dziedzin nauki. Do finału zaproszono 24 osoby, które zaprezentowały swoje projekty przed gronem jury, czyli ludźmi nauki, biznesu i mediów. Biorąc pod uwagę podobne konkursy naukowe organizowane chociażby w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii, poziom naszego konkursu był zaskakująco wysoki. To potwierdziło tylko naszą opinię, że polska młodzież ma ogromny potencjał. Dlatego chcemy dać szansę tym młodym ludziom na zaprezentowanie swoich pomysłów i dokonań nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. Troje laureatów pierwszej edycji E(x)plory reprezentowało nasz kraj na Intel ISEF. To największy na świecie międzynarodowy konkurs dla uczniów i dlatego jesteśmy niezwykle dumni, że nasi finaliści zdobyli tam aż dwie nagrody. Liczymy na to, że obecna edycja przyniesie jeszcze więcej sukcesów młodych polskich naukowców w najważniejszych międzynarodowych konkursach.

Jakie projekty (niekoniecznie zwycięskie) zwróciły szczególną uwagę organizatorów?

Tematy projektów były bardzo różne, wszystkie niezwykle ciekawe. Z pewnością na uwagę zasługują zwycięskie projekty, które zostały docenione także na forum międzynarodowym. Po pierwsze projekt z genetyki Kuby Nagrodzkiego z Łomży („Synteza trimetyloguanozynowych analogów kapu o potencjalnym znaczeniu w terapii genowej”), który dotyczył leczenia różnych chorób za pomocą terapii genowej. Projekt Kuby został nagrodzony zarówno na Intel ISEF w USA, jak i na EUCYS w Bratysławie. Ważnym z punktu widzenia zastosowania projektem była też praca Nicoli Leończyk ze Słupska, dotycząca wpływu turbin wiatrowych na organizmy żywe. Różnorodności zgłaszanym tematom dodał projekt Tymoteusza Króla z Wilamowic, w którym autor opisał kobiecy strój wilamowski, typowy dla swojego regionu. Zafascynowała nas także praca Ani Kuśnierczak z Mieczewa po tytułem „Wpływ różnych ekosystemów na rozrodczość murarki ogrodowej (Osmia rufa L.) na przykładzie łąki, sadu, lasu i arboretum”. W tej edycji Explory mamy również bardzo interesujące prace z kilku dziedzin takich, jak robotyka, fizyka, socjologia… Najważniejszy wniosek, o którym mówili sami uczestnicy jest taki, że nie ma złych pomysłów, trzeba tylko je w ciekawy sposób zaprezentować.


Rozmowa z Jakubem Nagrodzkim, zwycięzcą pierwszej edycji Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory:

Skąd pomysł, by wziąć udział w festiwalu?

Z ciekawości, z chęci sprawdzenia się. Zgłaszając się do konkursu chciałem sprawdzić, czy moje badania mogą kogokolwiek zainteresować. Myślałem, że mojej pracy wiele brakuje, a ku mojemu zdziwieniu okazało się, że jest ona na tak samo wysokim poziomie jak prace konkurencji. W rzeczywiści poziom rywalizacji był bardzo wyrównany.

Jakie są Twoje wrażenia z konkursu? Nie zawiodłeś się?

Festiwal okazał się świetnym doświadczeniem – pomógł mi uwierzyć we własne możliwości. Również bardzo wartościowym przeżyciem był dla mnie wyjazd na konkursy zagraniczne, gdzie mogłem zmierzyć się z kolegami z całego świata. Okazało się, że w Polsce nie mamy się czego wstydzić, a nasza nauka jest na najwyższym poziomie o czym świadczą zdobyte przez nas nagrody. W Polsce i za granicą poznałem wielu ciekawych ludzi i nawiązałem wiele cennych przyjaźni. Z mojej perspektywy udział w konkursie okazał się wspaniałą przygodą.

Czy miałeś wsparcie w swojej szkole? Jak po zwycięstwie potoczyła się Twoja szkolna kariera? Czy byłeś traktowany specjalnie?

Wsparcie z mojej szkoły miałem od samego początku, czyli już na etapie wymyślenia tematu projektu. Później, dzięki pomocy mojego nauczyciela, uzyskałem możliwość współpracy z ośrodkiem naukowym, który umożliwił mi dostęp do laboratorium. To bardzo ważne, zwłaszcza, jeśli nie do końca wiesz co i jak chcesz zbadać, gdzie się udać, jak się do tego wszystkiego zabrać. Po zajęciu pierwszego miejsca podczas finału E(x)plory nie odczułem, żebym był jakoś specjalnie traktowany przez nauczycieli. Oczywiście gratulowano mi, ale przykładać do nauki musiałem się tak samo jak pozostali uczniowie. Jednocześnie muszę jednak dodać, że zdobyłem zagraniczne stypendium naukowe i dzięki tej możliwości ostatnie dwa lata nauki dokończę w brytyjskim liceum. Mam nadzieję, że moje uczestnictwo w festiwalu zmotywuje moich kolegów do wzięcia udziału do podobnych inicjatywach.

Czy nauka to Twoje główne "hobby" czy masz też inne zainteresowania?

Pewnie wiele osób uważa, że w tego typu konkursach biorą udział osoby, które nie mają życia prywatnego poza nauką, czyli tzw. geeki. Zarówno ja, jak i koledzy, których poznałem podczas Festiwalu E(x)plory, jesteśmy zwyczajnymi nastolatkami z podobnymi zainteresowaniami i problemami jak nasi rówieśnicy. Nauka jest naszą pasją, ale to dopiero początek naszej zawodowej drogi. Wielu z nas jeszcze nie wie do końca jaką dziedzinę wybrać. Festiwal to świetna okazja żeby dowiedzieć się więcej o sobie.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt