MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


3 kwietnia 2020

14 polskich uczelni akademickich znalazło się wśród najlepszych na świecie w corocznym rankingu dyscyplin („by subject”) opublikowanym na początku marca przez brytyjską agencję QS Quacquarelli Symonds. Nasze uczelnie, które znajdują się w 26 spośród 48 objętych rankingiem dyscyplin („subjects”), polepszyły znacząco swoje pozycje w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest ich w rankingu o trzy więcej i są obecne w większej liczbie dyscyplin.

Najszerzej w rankingu reprezentowany jest Uniwersytet Warszawski, który znalazł się w 19 dyscyplinach, z czego najwyższe pozycje (w przedziale 101-150) zajmuje w zakresie archeologii, neofilologii oraz filozofii. Na miejscach 151-200 ulokowały się: geografia, historia, lingwistyka, studia medioznawcze, prawo, fizyka i astronomia, a także nauki polityczne i stosunki międzynarodowe.

Uniwersytet Jagielloński znalazł się w 14 dyscyplinach, a najlepsze lokaty (miejsca 101-150) zajął w zakresie archeologii oraz neofilologii. W przedziale 151-200 znalazły się natomiast prowadzone przez UJ studia w zakresie geografii, lingwistyki i filozofii.

Trzecią najbardziej widoczną w rankingu QS „by subject” polską uczelnią jest Politechnika Warszawska, która wprowadziła do rankingu 10 dyscyplin, w tym dwie w grupie 151-200: inżynierię materiałową oraz budownictwo.

W porównaniu z rokiem ubiegłym, liczba polskich uczelni uwzględnionych w rankingu zwiększyła się o trzy. Doszedł Uniwersytet Łódzki (lingwistyka), Uniwersytet Mikołaja Kopernika (medycyna) i Politechnika Gdańska (elektronika i elektrotechnika). Powiększyła się również liczba dyscyplin, w których zaistniały nasze uczelnie; doszła psychologia oraz nauki polityczne i studia międzynarodowe.

Polskie uczelnie w tegorocznym QS World University Ranking by Subject odnotowane są 76 razy. Łącznie ich lokaty poprawiły się w 26 przypadkach, a obniżyły w 13. Najwyżej, na 40 miejscu na świecie, ocenione zostało leśnictwo i rolnictwo prowadzone w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

„Bardzo cieszy nasza rosnąca obecność w prestiżowym rankingu QS „by subject”, gdyż pokazuje to, że w wielu dyscyplinach polskie uczelnie już z powodzeniem konkurują ze światową czołówką – uważa Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, wiceprezydent międzynarodowej organizacji IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence. – Przekonuje to, że przy dodatkowym wysiłku uda się też poprawić pozycje naszych uniwersytetów w głównych globalnych rankingach  uczelni.”

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” prowadzi od roku „International Visibility Project” (w ramach programu DIALOG), którego celem jest poprawa międzynarodowej postrzegalności (visibility) polskich uczelni. W projekcie uczestniczy 20 polskich szkół wyższych, z których 12 znalazło się w tegorocznym rankingu QS „by subject”. Strona projektu: www.IntVP.edu.pl

Metodologia QS World University Ranking by Subject 2020 obejmuje takie kryteria, jak reputacja uczelni wśród kadry akademickiej oraz wśród pracodawców, cytowania oraz indeks Hirscha. Łącznie w rankingu uwzględniono 13.138 programów studiów prowadzonych w ramach 48 dyscyplin na 1368 uczelniach. Strona rankingu: https://www.topuniversities.com/subject-rankings/2020

Kontakt: Anna Wdowińska, Perspektywy, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt