MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Trudności, z jakimi zmagają się na co dzień osoby niepełnosprawne często przekraczają wyobrażenie zdrowego człowieka. Jednak to nie pomoc doraźna jest tym, czego najbardziej potrzebują. 

By uniknąć wykluczenia społecznego i zależności od rodziny, czy pomocy społecznej, wymagana jest samodzielność finansowa. Ale, żeby zdobyć dobrą pracę, warto skończyć dobre studia, a to rodzi kolejne komplikacje. Na przeciw problemom niepełnosprawnych studentów wychodzi projekt Przyjaznestudia.pl.

Dla Perspektyw mówi Kamil Buczek – główny pomysłodawca portalu.

Czym jest portal Przyjaznestudia.pl?

Portal PrzyjazneStudia.pl jest bazą polskich uczelni przyjaznych osobom niepełnosprawnym. Jego głównym zadaniem jest ułatwić osobom niepełnosprawnym znalezienie najodpowiedniejszych dla nich szkół wyższych, oraz zachęcić do podjęcia studiów i pokazać, że mimo swojej niepełnosprawności mogą zdobyć dobry zawód i w przyszłości wieść udane życie.

Skąd pomysł na stworzenie Portalu?

Pomysł zrodził się na podstawie własnych doświadczeń. Od urodzenia choruję na dystrofię mięśniową. Kończąc liceum, zrozumiałem, że jedynym sposobem na normalne życie jest samodzielność, ale co może zrobić osoba, która do wykonania niemal każdej czynności potrzebuje pomocy innych? Nie chcąc korzystać wyłącznie z pomocy rodziny potrzebowałem dobrej pracy, przynoszącej środki niezbędne do utrzymania się i – w razie potrzeby – opłacenia pielęgniarza. W tym czasie usłyszałem o Akademii Podlaskiej w Siedlcach (dzisiaj Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy). Przystosowanie uczelni i akademików, dojazdy, a nawet obecności opiekuna były dla mnie jak science-fiction. Pomyślałem: Warto spróbować, co mam do stracenia – pojadę tam i zobaczymy jak to będzie. Jak będzie źle to wrócę.

Początki były trudne. Wciąż dręczyła mnie niepewność. "Gdzie znaleźć opiekuna? Czy ten ktoś będzie potrafił mi pomóc? Przecież będę tam sam, 400 km od domu..." Uczelnia jednak była dobrze przygotowano. Zorganizowano dni integracyjne, w których uczestniczyły też sprawne osoby. Miałem szczęście – zaznajomiłem się z kolegą, który zgodził się mi pomóc.

Dalej jakoś poszło... Obroniłem pracę magisterską z informatyki i zaraz potem podjąłem pracę. Później była także własna działalność gospodarcza, a nawet zdalna praca dla brytyjskiej firmy. Obecnie pracuję jako starszy programista, a w tym roku wprowadziłem się do własnego mieszkania. Przyznaję. Było warto zaryzykować!

Niejednokrotnie na swojej drodze spotkałem zdolnych ludzi, którzy z różnych powodów (zniechęcenie, brak motywacji, brak wiary we własne siły, strach) nie zrobili tego kroku, co ja i niestety dziś nie mają łatwo – brak pracy, niskie zarobki, niezadowolenie i różne frustracje.

Postanowiłem, więc coś zrobić. Skoro ja dostałem taką szansę i udało mi się, chciałbym pomóc innym – w tym wypadku poprzez skumulowanie w jednym miejscu i rozpowszechnienie informacji o przyjaznych szkołach, oferowanych ułatwieniach i atmosferze, jaką tworzą. Chciałem też zachęcić osoby niepełnosprawne do podjęcia studiów mimo strachu i niepewności.

Wraz z pomocą dwóch przyjaciół – Łukasza Jędrzejczyka i Piotra Grzegorzewskiego – stworzyliśmy portal PrzyjazneStudia.pl.

Co wyróżnia Wasz portal?

Podczas projektowania serwisu kierowaliśmy się ideą portalu bez barier i ograniczeń. Chcieliśmy, aby korzystanie z niego było łatwe, a przedstawiona w nim treść czytelna.

Zaprojektowaliśmy stronę, która ma być łatwa w nawigacji, a do tego dostępna dla osób z rożnymi rodzajami niepełnosprawności. Staraliśmy się tak skumulować poszczególne grupy odnośników, aby ruch ręki nie sprawiał trudności osobom z dystrofią mięśniową lub niedowładem rąk. Funkcja zmiany wielkości czcionki ma pomóc osobom mającym problem ze wzrokiem i dostosować stronę do ich potrzeb. Z kolei opcja zmiany koloru strony została stworzona z myślą o osach z zaburzeniami postrzegania kolorów, np. daltonistów. W celu dopasowania strony do wymagań osób niewidomych korzystających ze specjalnych programów, postaraliśmy się, aby każdy obrazek, link został wyposażony w dodatkowy opis, ułatwiający nawigację.

Zależy nam też na zmianie wizerunku osób niepełnosprawnych i ich postrzegania przez społeczeństwo. Dzisiaj już nie muszą być smutni, rozgoryczeni i zamknięci w sobie – są to normalni, uśmiechnięci ludzie, których potrzeby i marzenia nie odbiegają od ludzi sprawnych. Spotykają się, mają przyjaciół i potrafią korzystać z życia, tak jak inni. Dlatego też portal jest nowoczesny. Jego szata graficzna jest bardzo pozytywna, a logo i główny baner przedstawiają uśmiechniętych młodych ludzi – zarówno osoby sprawne i niepełnosprawne.

Jakie cechy musi spełnić uczelnia by znaleźć się na portalu?

Nie ma ściśle określonych warunków. Wiadomo, że są różne typy niepełnosprawności, więc i różne potrzeby. Jedni wymagają całodobowej opieki, a innym wystarczy podjazd dla wózków.

Przyjmujemy zgłoszenia wszystkich szkół wyższych, oczywiście promując i wyróżniając te najbardziej przyjazne. Dodatkowo użytkownicy portalu mają możliwość weryfikacji informacji zawartych w opisie szkoły poprzez system komentarzy. Nie możemy sobie pozwolić na to, że ktoś wybierze szkołę, która nie zapewni mu warunków, o których przeczytał na stronie.

Pragniemy także zaznaczyć, że rejestracja i obecność uczelni na łamach portalu jest całkowicie darmowa – gwarantujemy, że to się nigdy nie zmieni.

Jakie są Wasze dalsze cele?

Cele i plany są nie małe, przed nami jest sporo pracy.

Te najważniejsze to:

  1. Dotrzeć do jak największej liczby szkół i stworzyć rzetelną bazę wszystkich przyjaznych uczelni – od tego trzeba zacząć;
  2. Trafić do jak największej liczby potencjalnych studentów;
  3. Przedstawić ludzi, którzy zmienili swoje życie, aby ich historie były przykładem i motywacją dla innych;
  4. Ulepszyć sposoby weryfikacji informacji o uczelniach: m.in. lepsza wymiana informacji pomiędzy użytkownikami portalu oraz zaangażowanie absolwentów w tworzenie wizerunku placówki.
  5. Zgodnie z założeniem “portal dostępny dla wszystkich”' sprawić by korzystanie z niego było szybsze, wygodniejsze i bardziej intuicyjne.

Ale to nie wszystko. Już mamy masę pomysłów na nowe rozwiązania ułatwiające życie osobom niepełnosprawnych – szczegóły wkrótce!

Bardzo serdecznie zapraszam szkoły wyższe do rejestracji w naszym portalu, a przyszłych studentów by znaleźli wymarzoną uczelnię i zmienili swoje życie.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (Вавада) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация, рабочие зеркала. immediate bitwave