REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Najstarszy irlandzki uniwersytet Trinity College Dublin szacuje, że straty w obecnym roku wyniosą 40 milionów euro, zaś w kolejnym – 80 milionów euro. Łącznie uczelnie irlandzkie stracą setki milionów euro.

21 kwietnia w dzienniku The Irish Times ukazał się artykuł „Przychody pochodzące od studentów zagranicznych prawdopodobnie znikną” (Income from overseas students likely to be wiped out). Autor tekstu, prof. Patrick Prendergast, rektor Trinity College Dublin i zarazem przewodniczący Stowarzyszenia Irlandzkich Uniwersytetów (Irish Universities Association), zwraca uwagę na ogrom zasług uniwersytetów irlandzkich, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej, takiej jak obecna.

Podkreśla, że instytucje te nie tylko szybko i skutecznie rozpoczęły zdalną pracę ze studentami, ale także udostępniły swoje zasoby, tj. budynki i laboratoria, ale także wiedzę ekspercką, aby włączyć się w walkę z epidemią. Przytoczył przy tym dane świadczące o proaktywnym podejściu uniwersytetów, którym udało się zaangażować środki banków, aby wesprzeć badania naukowe nad koronawirusem.

Uniwersytety irlandzkie przygotowują się na znaczną obniżkę przychodów spowodowaną obecnym kryzysem. Najstarszy uniwersytet Trinity College Dublin szacuje, że straty w obecnym roku wyniosą 40 milionów euro, zaś w kolejnym – 80 milionów euro. Natomiast wszystkie uczelnie irlandzkie liczą straty na setki milionów euro.

Źródło tego problemu nie tkwi jednak tylko w obecnej nadzwyczajnej sytuacji. W obliczu stopniowego, lecz pogłębiającego się odwrotu państwa irlandzkiego od finansowania uniwersytetów, zaczęły one coraz bardziej liczyć na wkład finansowy pochodzący od zagranicznych studentów. W roku 2017 studenci ci przynieśli irlandzkim uczelniom dochód w wysokości 386 milionów euro. Zostanie on najprawdopodobniej zniwelowany przez Covid-19 co najmniej w obecnym oraz przyszłym roku akademickim.

Autor konkluduje, że aby móc dalej odgrywać rolę w przezwyciężeniu skutków epidemii, uniwersytety będą potrzebować wsparcia państwa. Przy tym stwierdza on, że uniwersytety są niezbędne dla gospodarki oraz dla dobrobytu narodu, gdyż generują one nie tylko wiedzę, ale kształcą liderów oraz pracowników kluczowych dla przezwyciężenia kryzysu takiego jak obecny.

Epidemia zadziałała jak „papierek lakmusowy” obnażając uzależnienie uniwersytetów irlandzkich od zagranicznych studentów. Tym samym ziścił się plan związany z uzależnieniem części gospodarki, zwłaszcza tej związanej z generowaniem wiedzy, od przyciągania studentów chcących uczyć się języka angielskiego albo skończyć studia w kraju anglojęzycznym oferującym naukę na relatywnie atrakcyjnych (jak na zamożne kraje zachodnie) warunkach finansowych. Także w Strategii edukacji międzynarodowej Irlandii na lata 2016-2020 przedstawiono wizję umiędzynarodowienia kształcenia w celu „wspierania Irlandii w uzyskaniu międzynarodowego uznania, jako kraju kształcącego globalnych obywateli poprzez umiędzynarodowiony system edukacji oraz lidera rynku przyciągania zagranicznych studentów”.

Sytuacje kryzysowe, takie jak obecna, ukazują słabe strony uzależnienia gospodarki od generowania wiedzy, globalizacji i umiędzynarodowienia oraz uwidaczniają rolę państwa jako gwaranta utrzymywania instytucji związanych z nauką i szkolnictwem wyższym.

Opr. ER

Więcej: https://www.irishtimes.com

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!