MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Mimo że wciąż pozostajemy odseparowani od innych, tak naprawdę nie jesteśmy samotni. Wejdźmy wszyscy w tę przestrzeń pełną technologicznych możliwości i odkryjmy znów, jaką przyjemność zapewnia bycie gdzieś indziej niż tylko we własnym pokoju. Zapraszam was do przeżycia mądrych dni, pełnych wiedzy, inspiracji i budujących treści – tymi słowami dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” otworzyła pierwszy online’owy festiwal dla kobiet, Women in Tech Days 2020.

Festiwal Women in Tech Days, realizowany w ramach programu IT for SHE, jest już niestety za nami. „Niestety”, ponieważ w czasie trwającej od dwóch miesięcy społecznej izolacji było to odświeżające wydarzenie, które pomogło kilku tysiącom dziewczyn i kobiet (maturzystek, studentek, osób stawiających pierwsze kroki w branży technologicznej) zgromadzić się w cyberprzestrzeni (na platformie Hopin), wymienić się doświadczeniami i wiedzą, posłuchać rad i wskazówek, w skrócie: zainspirować się. Women in Tech Days to były trzy bardzo intensywne dni (27-29 kwietnia, godz. 9.00-18.00), wypełnione warsztatami, interesującymi spotkaniami z przedstawicielami firm technologicznych i uczelni technicznych, tech talkami, indywidualnymi sesjami mentoringowymi, a wreszcie rozmowami z najlepszymi ekspertami ze świata technologii.

Na zaproszenie Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” w wydarzeniu wzięła udział m.in. Ewa Maciaś, szefowa inżynierów Google. - Sednem tego, co obecnie się dzieje na świecie, jest stwierdzenie „nie wiem” - powiedziała.-  Sytuacja związana z pandemią to ogromny sprawdzian przywództwa, ponieważ mimo braku pełnych danych musimy podejmować decyzje. Maciaś mówiła także o trudnościach związanych z koniecznością przestawienia się firm na pracę online.. – Jak inni dopiero teraz uczymy się tego stylu pracy, tego, że nie możemy ze sobą bezpośrednio porozmawiać, przez co jak obserwuję, mniej się śmiejemy, mniej się angażujemy emocjonalnie. W Google nie traktujemy trybu pracy zdalnej jako wymarzonego, bo nasza praca w dużej mierze opiera się na współdziałaniu w zespole, a tego teraz brakuje.

Inną ciekawą rozmową była dyskusja z dr hab. Aleksandrą Przegalińską, badaczką sztucznej inteligencji (AI) z Akademii Leona Koźmińskiego i Massachusetts Institute of Technology, autorką książki Sztuczna inteligencja. Nieludzka arcyludzka. Przegalińska odniosła się m.in. do tego, jaką rolę może odgrywać sztuczna inteligencja w sytuacjach takich jak obecnie trwająca pandemia.– Na pewno sztuczną inteligencję należy postrzegać jako bardzo przydatne narzędzie pomagające ludziom odpowiadać na różne pytania. Według mnie jednak to wciąż jeszcze nie jest partner dla człowieka. W kontekście pandemii AI jest przydatna w modelowaniu sytuacji, a także w diagnostyce medycznej czy profilaktyce, np. kiedy pomaga w pracach nad znalezieniem szczepionki.

Women in Tech Days były także okazją do spotkania się z przedstawicielami firm i poznania szczegółów dotyczących oferowanych przez nie praktyk, staży oraz zasad rekrutacji. Te sesje – organizowane w ramach bloku Career SPA – cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na czacie padały pytania od studentek ciekawych nie tylko zasad aplikowania, ale też atmosfery panującej w danej firmie. Pytano także o programy szkoleniowe i rozwojowe oferowane kobietom oraz o kwestie wspierania kobiet np. przez modele pracy częściowo zdalnej czy ułatwienia dla młodych matek. Nieuniknione były też pytania o preferowane przez firmy kierunki wykształcenia kandydatów do pracy. Agnieszka Kacprzyk z Goldman Sachs wskazała: – W naszej firmie, ale wydaje mi się, że jest to też szersza tendencja, kładzie się nacisk raczej na solidne podstawy niż na konkretne technologie. Wychodzimy bowiem z założenia, że informatyka to tak dynamicznie rozwijająca się dziedzina, że warto się nastawić raczej na umiejętność dostosowywania się do sytuacji i stałe uczenie się niż na perfekcyjne opanowanie jakiejś konkretnej technologii. Inaczej mówiąc: wolimy inwestować w potencjał niż w konkretne umiejętności.

W bloku Career SPA prezentowały się też uczelnie. Przedstawiciele szkół wyższych (głównie technicznych) odpowiadali na pytania maturzystek dotyczące konkretnych kierunków studiów i zasad rekrutacji.

Interesującą propozycją dla maturzystek i studentek były także spotkania w ramach bloku Role Models Sessions. Zaproszone na nie kobiety, mające po kilka czy kilkanaście lat doświadczenia zawodowego i na koncie znaczące sukcesy zawodowe, opowiadały o swoich ścieżkach kariery, doradzały, dzieliły się spostrzeżeniami. Odbyły się także sesje warsztatowe, zarówno dotyczące twardej wiedzy (np. o metodach zwinnych w zarządzaniu, technologiach chmurowych czy o sztucznej inteligencji), jak i umiejętności miękkich. Kilka warsztatów poświęconych było cyberbezpieczeństwu – zajmującą propozycją było tu zarówno spotkanie z Marcinem Świdzińskim (NatWest), częściowo poprowadzone w formie gry decyzyjnej (uczestnicy wcielali się w rolę Chief Operating Officera), jak i szkolenie przeprowadzone przez Andrzeja Grabowskiego (Citi Handlowy) dotyczące podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa w każdym domu i firmie – uczestnicy dowiedzieli się m.in. tego, że najważniejszym sprzętem w ich domach i firmach jest… ruter.

Sporo miejsca poświęcono programom Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” – do udziału w Shesnnovation Academy przekonywały uczestniczki poprzedniej edycji, świeżo upieczone startuperki dr Agata Szczeszak i Aneta Michalska. Z kolei do aplikowania (do 6 maja) do programu IT for She zachęcała Sandra Wiktorko, m.in. w rozmowie z mentorem Michałem Pieprzycą (Ericsson) i jego mentee Anną Krautwurst (AGH). Organizatorzy zaprosili też do udziału w programie Intel-Perspektywy Nowe Technologie dla Dziewczyn, o którym opowiadały m.in. Katarzyna Fojcik i Aleksandra Wróblewska.


Organizatorem Women in Tech Days była Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, która przygotowała wydarzenie dzięki współpracy z partnerami (Accenture, Citi Handlowy, Citi Solutions Center, Ericsson, Goldman Sachs, Google, Intel, Procter & Gamble, NatWest, Facebook) oraz uczelniami (m.in. AGH, Politechnika Częstochowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska). Pełny program i partnerzy: https://womenintechday.pl/.

 

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!