MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Noc Biologów 2013

GMO to przyszłość czy zagrożenie? Jak nie zostać zjedzonym? Czym nasz pupil może nas zarazić? Jakie tajemnice skrywa świat węży? Czy znajdziemy życie w kropli wody? Czy bezkręgowce wiodą czasem denne życie? I dlaczego latem zamykają nam kąpieliska?

Odpowiedzi na te pytania poszukamy wspólnie - już po raz drugi - podczas ogólnopolskiej NOCY BIOLOGÓW, w piątek  11 stycznia. W dwudziestu ośrodkach naukowych na terenie całego kraju dzieci i młodzież pod okiem naukowców podglądać będą, jak tętni życie. To wyjątkowe przedsięwzięcie, zaproponowane przez uniwersyteckie wydziały przyrodnicze, skierowane jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej, ale tego dnia zapraszamy również rodziców z dziećmi, studentów i wszystkich zainteresowanych otaczającą nas rzeczywistością.

Dlaczego biologia?

NOC BIOLOGÓW ma na celu przede wszystkim zaciekawić młodzież naukami przyrodniczymi, zaprezentować biologię w niekonwencjonalny sposób i przybliżyć skomplikowane zjawiska przez pokazanie ich z bliska. Np. w programie realizowanym przez Wydział Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego zaplanowano prawie pięćdziesiąt wyjątkowych wydarzeń: interesujące pokazy, inspirujące warsztaty, niezmiernie ciekawe laboratoria, zajmujące wykłady, a także wystawę, konkursy i inne ciekawostki – wszystko to by ich uczestnicy przez tę jedną noc mogli się poczuć jak prawdziwi naukowcy.

- Przełom XX i XXI wieku przyniósł wiele niezwykłych odkryć biologicznych. Zaczęto poznawać genomy wielu organizmów, w tym człowieka czy rośliny kwiatowej. Na coraz szerszą skalę są uprawiane rośliny modyfikowane genetycznie. Trwa spór o globalne zmiany klimatyczne i ich wpływ na różnorodność biologiczną. Pojawienie się nowych chorób, groźnych dla człowieka, wyzwoliło lawinowy rozwój nauk biomedycznych. Wyzwaniem staje się dalszy rozwój cywilizacyjny w zgodzie z możliwościami środowiska. Wiele wskazuje na to, że XXI stulecie będzie wiekiem biologii. Trudno się więc dziwić, że ta fascynująca dziedzina nauki przyciąga rzesze chętnych do zgłębiania jej tajemnic. Ich ciągle rosnącym oczekiwaniom starają się wyjść naprzeciw największe uczelnie w Polsce, organizując już po raz drugi 'Noc Biologów'. Dziesiątki naukowców zafascynowanych fenomenem Życia w jasny sposób opowiedzą, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Postarają się zmierzyć z dość powszechnym przekonaniem, że zima jest tą porą roku, w której życie zamiera – zapowiadają koordynatorzy ogólnopolskiej akcji.

Pokazy – warsztaty – laboratoria

Wydział Biologii US zaprasza m.in. na prezentację przedstawicieli gatunków węży, wykład dotyczący czynników determinujących sposoby dobierania się ludzi w pary i warsztaty wyłaniające tajemnice zooplanktonu. W trakcie NOCY BIOLOGÓW zapoznamy się również z ewolucją płci, światem bakterii i wirusów oraz historią wyjścia roślin na ląd. Pod okiem pracowników Wydziału Biologii uczestnicy NOCY BIOLOGÓW będą samodzielnie pracować z materiałem badawczym, przyjrzą się pod mikroskopem temu co dla ludzkiego oka niedostrzegalne i własnoręcznie przygotują preparaty, aby lepiej poznać magiczny świat fauny i flory.

Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny. W związku z ograniczoną liczbą miejsc, na większość zajęć obowiązuje rezerwacja telefoniczna. Program wydarzenia oraz więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na stronie internetowej www.nocbiologow.univ.szczecin.pl oraz na stronie ogólnopolskiej www.nocbiologów.pl.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt