Żyjemy w świecie nieustannych zmian. To, co jest nam potrzebne, to dwie umiejętności: diagnozowanie nowych sytuacji oraz możliwie szybkie dostosowywanie się do nich. Studia socjologiczne w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie dają możliwość zdobycia szerokiej wiedzy na temat procesów społecznych oraz umiejętności ich badania i diagnozowania.
Absolwent kierunku socjologia to osoba przygotowana do samodzielnego i zespołowego projektowania, realizowania, monitorowania i ewaluacji programów służących rozwiązywaniu bieżących problemów społecznych, a dodatkowo posiadająca umiejętności z zakresu tzw. kompetencji miękkich, m.in. umiejętność pracy zespołowej, efektywnej autoprezentacji, skutecznej perswazji, negocjacji i mediacji.
Studia na kierunku socjologia mają charakter modułowy. Studenci sami wybierają interesujące ich grupy zajęć. Na stopniu licencjackim mają do wyboru takie moduły, jak: społeczeństwo, władza, elity; bezpieczeństwo, ryzyko, zaufanie; kultura, konsumpcja, style życia; praca, przedsiębiorczość i nowe formy zatrudnienia; media i nowe technologie oraz socjologia emocji. Równie wszechstronna oferta zajęciowa dostępna jest dla studentów stopnia magisterskiego. Tutaj studenci mają do wyboru takie grupy tematyczne, jak: badania rynku i opinii; dynamika życia publicznego; zarządzanie i komunikacja w organizacji; społeczności lokalne i samorząd terytorialny oraz media i komunikacja.
Efektywność i jakość kształcenia na kierunku socjologia potwierdzają wyniki ogólnopolskich rankingów. W Rankingu Kierunków Studiów „Perspektywy 2020” socjologia w SGGW zająła bardzo wysokie, 4 miejsce w Polsce. O jakości naszych studiów socjologicznych mogą również świadczyć losy kończących je absolwentów. Według składanych przez nich deklaracji zdecydowana większość absolwentów kierunku socjologia pozostaje aktywna zawodowo (ok. 80%).Większość absolwentów wyraża zadowolenie z podjętej po studiach pracy.
Włączenie pracodawców w proces kształcenia – zarówno jako prowadzących zajęcia ze studentami, jak i opiekunów staży i praktyk studenckich – zwiększa kompetencje absolwentów kierunku socjologia w skutecznym poszukiwaniu zatrudnienia na współczesnym rynku pracy. Ponadto Wydział już dwukrotnie uczestniczył w programie „Sukces z natury” – kompleksowym programie podniesienia jakości zarządzania procesem kształcenia i jakości nauczania SGGW. Dzięki niemu nasi studenci realizowali staże m.in. w Głównym Urzędzie Statystycznym i Centrum Badania Opinii Publicznej.
W obszarze dydaktyki koncentrujemy się na socjologii terenów wiejskich oraz społeczności lokalnych; z drugiej strony staramy się oferować program, który będzie odpowiedzią na aktualne potrzeby społeczne i wyzwania rynku pracy. Można powiedzieć, że z tradycją idziemy w przyszłość. Nasi studenci zdobywają fachową wiedzę na temat prowadzenia badań jakościowych oraz ilościowych, a także umiejętności obsługi zaawansowanych programów statystycznych (SPSS). Poza tym uzyskują szeroki ogląd procesów społecznych, poczynając od mikroskali a kończąc na zjawiskach o charakterze globalnym.
Absolwenci kierunku Socjologia zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje pozwalające im pracować w:
- instytutach badania opinii publicznej,
- agencjach reklamowych,
- instytucjach rządowych i pozarządowych,
- instytucjach kulturalnych i oświatowych,
- ośrodkach pomocy społecznej.
Jak mówi pani prof. Anna Śliz, wykładowca na Wydziale Socjologii i Pedagogiki: „Socjologia dzisiaj to dyscyplina nauki, która bada i analizuje każdy aspekt życia społecznego. Tłumaczy zawiłości wszelkich zjawisk i procesów społecznych, a ludziom wskazuje ścieżki pokojowego współżycia i współistnienia w coraz bardziej różnicujących się kulturowo i społecznie społeczeństwach”.