MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Ogólnopolski Ranking Techników 2013

Miejsca: 1-50   51-100   101-150   151-200   201-250  

Podranking Maturalny Techników 2013

Miejsca: 1-50   51-100   101-150   151-200  

Podranking Zawodowy Techników 2013

Miejsca: 1-50   51-100   101-150  
Szkoły mistrzów

Podranking Olimpijski 2013

Miejsca: 1-50   51-100   101-150   151-200  
mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (Вавада) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация, рабочие зеркала. Актуальное Леон бет зеркало всегда под рукой для ставок в любое время.
File /var/www/vhosts/perspektywy.pl/httpdocs/portal/../licea/baza_2013/technika_szukaj.php does not exist or is not readable!

Nowa klasyfikacja zawodówLista zawodów nauczanych w szkołach, która została określona rok temu, obowiązuje w typach szkół ponadgimnazjalnych, w których prowadzona będzie nauka w danym zawodzie. Są to: trzyletnie zasadnicze szkoły zawodowe dla młodzieży, czteroletnie technika dla młodzieży oraz szkoły policealne.

Nowa klasyfikacja dzieli je na następujące grupy:

  • administracyjno-usługowe
  • budowlane
  • elektryczno-elektroniczne
  • mechaniczne i górniczo-hutnicze
  • rolniczo-leśne z ochroną środowiska
  • turystyczno-gastronomiczne
  • medyczno-społeczne
  • artystyczne.

Nowa klasyfikacja zawodów obejmuje 200 profesji, w ramach których wyodrębniono 251 kwalifikacji. Uczeń szkoły zawodowej będzie zdawał tyle zawodowych egzaminów, ile kwalifikacji przewidziano dla danego zawodu. W 23 przypadkach będą to trzy kwalifikacje (i trzy egzaminy), w 72 zawodach trzeba będzie zdobyć po dwie kwalifikacje (każdą z nich w formie egzaminu), w 98 zawodach określono jedną kwalifikację. W siedmiu zawodach artystycznych nie będzie takiego kwalifikacyjnego podziału.

Uwaga: Na rok szkolny 2012/2013 nie prowadzi się rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy) szkół prowadzących kształcenie w zawodach: korektor i stroiciel instrumentów muzycznych, technik geofizyk, technik hydrolog, technik instrumentów muzycznych, technik meteorolog, technik poligraf, technik urządzeń audiowizualnych, asystent operatora dźwięku, technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej, technik dźwięku, technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik elektroniki medycznej, technik organizacji usług gastronomicznych, technik sztukatorstwa i kamieniarstwa artystycznego, technik informacji naukowej, kucharz małej gastronomii, murarz, renowator zabytków architektury, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, monter sieci komunalnych, posadzkarz, technolog robót wykończeniowych w budownictwie, monter instalacji gazowych, malarz-tapeciarz, monter-instalator urządzeń technicznych w budownictwie wiejskim, monter instrumentów muzycznych, rzeźnik-wędliniarz, wiertacz odwiertów eksploatacyjnych i geofizycznych. Kształcenie w tych zawodach prowadzi się do zakończenia cyklu kształcenia.

Wstrzymanie naboru wiąże się z tym, że zawody te albo zmieniły nazwę (np. zamiast rzeźnika-wędliniarza jest teraz wędliniarz, co wynika z nowych przepisów dotyczących uboju zwierząt), albo zostały włączone w zakres innych zawodów (np. zawód posadzkarz wszedł w zakres zawodu monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie).

Nie będzie także rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy) szkół prowadzących kształcenie w zawodach ratownik medyczny i dietetyk. W tym przypadku sprawa wygląda trochę inaczej – w przypadku tych zawodów naboru nie będzie od roku szkolnego 2013/2014. Taką decyzję podjął właściwy dla tych zawodów minister zdrowia.

Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej podział zawodów na kwalifikacje ma kluczowe znaczenie dla podniesienia jakości kształcenia w szkolnictwie zawodowym a także w lepszej jego synchronizacji z rynkiem pracy. W nowym systemie możliwe także będzie szybkie zorganizowanie kształcenia w odpowiednim zakresie na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, trwających znacznie krócej niż pełny okres nauki w danym zawodzie – w przypadku pojawienia się na rynku pracy popytu na pracowników o określonych kwalifikacjach.

Na naszej stronie technika.perspektywy.pl szukaj szkół uczących wybranych zawodów oraz opisów wymarzonej profesji.

LJ

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt