Ponad 300 tys. słuchaczy hiszpańskich uczelni wyższych nie bierze w środę udziału w zajęciach z powodu licznych zakażeń koronawirusem i zawieszenia pracy placówek akademickich. Naukę pobierają oni w formie wykładów prowadzonych przez internet.

W środę władze Katalonii ogłosiły 15-dniowe zawieszenie zajęć na uczelniach wyższych tego regionu w związku z kilkoma ogniskami SARS-CoV-2 wykrytymi w pierwszej połowie października.

Z informacji służb medycznych Katalonii wynika, że w samej tylko aglomeracji Barcelony potwierdzono do środowego popołudnia zakażenia u ponad 300 studentów.

Również w środę rząd wspólnoty autonomicznej Andaluzji, na południu, ogłosił zawieszenie na 15 dni zajęć na wyższych uczelniach w prowincji Grenada. Od kilku dni notowane są tam liczne zakażenia koronawirusem wśród studentów kilku uczelni.

Po południu w środę spodziewane jest zawieszenie zajęć także w Salamance, na północnym zachodzie Hiszpanii. Dotychczas władze miejscowego uniwersytetu w porozumieniu z rządem wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu nakazały zamknięcie wydziału farmacji.

Dopiero w poniedziałek spodziewany jest powrót na uczelnię słuchaczy Politechniki w Walencji (UPV). Po licznych zakażeniach wśród studentów władze placówki zamknęły ją 5 października. Od tego czasu zajęcia prowadzone są tam przez internet dla ponad 20 tys. osób.

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl