MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Wielka Brytania ma zaostrzyć przepisy dotyczące wyboru przedmiotów na studiach przez zagranicznych studentów. Rozporządzenie ma za zadanie zapobiec kradzieży własności intelektualnej przez chińskich studentów. Lista przedmiotów ma zostać poszerzona o obszary związane między innymi z cyberbezpieczeństwem i przemysłem lotniczym.

Według Britain’s Academic Technology Approval Scheme (ATAS) już teraz zagraniczni kandydaci na studia podyplomowe podlegają weryfikacji w zakresie wybranych przedmiotów, po to, aby ich wiedza nie mogła zostać wykorzystana w programach zbrojeń.

Poproszone o komentarz Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że rząd niedawno wdrożył program ATAS w celu ochrony technologii wojskowej i zapewnienia, że brytyjskie zabezpieczenia nadążają za stale zmieniającymi się globalnymi zagrożeniami. - Jako kraj otwarty zapraszamy zagranicznych studentów, w tym z Chin, gdyż wzbogacają akademicką społeczność w naszych uczelniach - powiedziała rzeczniczka. - Nie zaakceptujemy jednak współpracy, która zagraża naszemu bezpieczeństwu narodowemu, a ATAS jest jedną z solidnych procedur, które stosujemy w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego i przeciwdziałania obcej ingerencji.

Środki bezpieczeństwa uniemożliwiłyby setkom chińskich studentów wjazd do Wielkiej Brytanii, a wizy dla tych, którzy już się zapisali na studia, zostałyby cofnięte, gdyby uznano, że stanowią oni zagrożenie.
Według strony internetowej ATAS, kandydaci z krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i ze Szwajcarii są zwolnieni z programu, co oznacza, że nie wymagają weryfikacji w zakresie wyboru tzw. wrażliwych przedmiotów studiów.

Opr. MTA

Źródło: https://www.reuters.com

 

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!